Wpis z mikrobloga

Już rok mija od debiutanckiego startu rakiety Space Launch System. Najpotężniejsza rakieta od czasów Saturna V, obecnie ustępująca tylko Starshipowi, wystartowała 16 listopada 2022 roku o 7:47 czasu polskiego. Było to nowe otwarcie w historii amerykańskiej eksploracji Księżyca.

W trakcie bezzałogowej misji Artemis 1 rakieta SLS wyniosła w kosmos statek kosmiczny Orion. Celem startu było przetestowanie gotowości kapsuły do lotów załogowych, a także sprawdzenie w boju projektu samej rakiety SLS.

Po pięciu dniach Orion dotarł na orbitę wokółksiężycową. Pozostawał tam przez 6 dni, w czasie których dokonał dwóch przelotów w pobliżu Srebrnego Globu. Najbliżej Księżyca kapsuła znajdowała się 5 grudnia, gdy zbliżyła się na odległość zaledwie 130 kilometrów.

Koniec misji Artemis 1 nastąpił 11 grudnia. Orion bezpiecznie wylądował w wodach Oceanu Spokojnego. I chociaż sam lot można uznać za sukces, to jednocześnie ciężko zapomnieć o 5 latach opóźnień, przekroczonym budżecie i wielu problemach technicznych, które nękały projekt.

Załogowa misja Artemis II jest obecnie planowana na listopad 2024 roku. Czwórka astronautów wyruszy w kosmos wewnątrz kapsuły Orion, by okrążyć Księżyc i wrócić na Ziemię. Będzie to pierwszy lot człowieka ponad niską orbitę ziemską od czasu Apollo 17.

PS: Ten post znajdziesz też tutaj: Rocznica pierwszego startu Space Launch System

PS2: Już blisko 600 osób śledzi #kosmogadka!

---
#kosmos #eksploracjakomosu #nasa #ciekawostki #zainteresowania #rakiety #historia #sls #nasa #ksiezyc #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu
elektryk91 - Już rok mija od debiutanckiego startu rakiety Space Launch System. Najpo...

źródło: NHQ202211160002~large

Pobierz
  • 10
Nie rozumiem, czemu chcą wynaleźć koło od nowa. Przecież już tam byli. Pies notatki im zjadł?


@betonik190: Mamy XXI wiek i nie korzysta się z rozwiązań mających ponad 50 lat. Nie spełniają one współczesnych podstawowych norm bezpieczeństwa. To jedna sprawa, druga, że nie istnieją już linie produkcyjne komponentów do rakiety Saturn V, dlatego nowa rakieta musi być oparta o istniejące podzespoły. Tak jest po prostu taniej

A może nie byli?


Biorąc