Wpis z mikrobloga

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku w obszarze Data Science?
Mam 1.5 roku doświadczenia w obszarze DS / AI / Wizji Komputerowej / klasycznego ML i zastanawiam się, czy warto szukać jakiegoś ciekawszego miejsca. Denerwuje mnie klient, z którym muszę pracować i fakt, że od ponad roku siedzę w jednym projekcie. Mam niby fajne warunki; podwyżki i pracę zdalną, ale fakt, że pracuję nonstop w tym samym projekcie, zmniejsza moją produktywność i mnie po prostu męczy.
#praca #pracbaza #pracait #programowanie #programista15k #datascience #machinelearning #pytanie
  • 17
@D00msday: Akurat praca w jednym projekcie jest fajna bo pozwala poznać domenę a dwa uczy odpowiedzialności za swoje decyzje. Nie ma nic lepszego jak kop w dupe z produkcji i uświadomienie sobie jak bardzo się pomyliliśmy decydując się na takie a nie inne rozwiązanie. Z moich obserwacji wynika że osobom które skaczą po projektach brakuje potem doswiadczenia bo nie ponoszą odpowiedzialności za swoj kod/decyzję architektoniczne bo z problemami wynikającymi z ich
@markaron: No ale to już mając trochę większe doświadczenie, a nie rok / dwa. W tym czasie powinno się - przynajmniej moim zdaniem - w większym stopniu poruszać po różnych projektach i poznawać różne podobszary swojego obszaru. Praca w jednym projekcie więcej niż rok jest po prostu męcząca i ekstremalnie demotywująca.
@D00msday: Nie zgodzę się. Frameworka lub biblioteki nauczysz się w kilka tygodni. Doświadczeń z produkcji inaczej jak pracując na działającym projekcie przez dłuższy czas już nie. A nie ma nic gorszego niż programista z głową zapchaną buzzwordami i wzorcami, który podziubał w kilku projektach i któremu się wydaje, albo że tak będzie najlepiej albo że tak trzeba zrobić, bo ktoś tak napisał na blogu xD bo nie zdaje sobie sprawy jakie
@D00msday:

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku w obszarze Data Science?


#!$%@?, jak wszedzie? nie ma w 2k23 dzialki w IT, ktora nie ma przynajmniej duzej konkurencji
@markaron: Ale tutaj chodzi też o komfort psychiczny; o chęć próbowania / testowania nowych rzeczy, które ciebie ciekawią. Rok pracy nad jednym projektem wystarczy, żeby mentalnie opaść z sił i się konkretnie zdemotywować - jest to normalna reakcja moim zdaniem. I to nawet jeśli pracuje się nad naprawdę fajnymi rzeczami. Samorozwój > profit firmy.

@JamesJoyce: Nawet publikację naukową mam za sobą :D
Muszę w końcu linkedina zaktualizować... ( ͡°
@D00msday: Ale to jak stary sobie wyobrażasz dalszą karierę? Że będziesz zmieniał projekcik/firmę co 1,5 roku? I tak do emeryturki przez następne 30 czy 40 lat (zależnie od twojego wieku)? Myślisz że jak będziesz miał już te 5-7 lat expa to nagle projekty przestaną cię nudzić? Pozwól że ci odpowiem - będzie wręcz odwrotnie. Jak myślisz, skąd taka ilość tematów nie tylko na wypoku ale też na 4p o wypaleniu zawodowym
@D00msday: A dużo pracy masz na tym projekcie? Czy też utrzymanie i w sumie to masz wolne przebiegi? Jak masz wolny czas i energię to może jakiś projekt na boku fucha to jest coś czego potrzebujesz zawodowo?
@markaron: meanwhile w korpo: menago/team lead/architekt "dowozi" ogromny projekt/feature, dostaje tlusta premie, odchodzi a szaraki-kolchoznicy zostaja z trudnym do utrzymania guanem ( ͡º ͜ʖ͡º)
meanwhile w korpo: menago/team lead/architekt "dowozi" ogromny projekt/feature, dostaje tlusta premie, odchodzi a szaraki-kolchoznicy zostaja z trudnym do utrzymania guanem


@szmichal: Tak, też się zdarza, dlatego jak wcześniej napisałem jestem zwolennikiem podejścia you built it you own it. Nieważne czy jesteś szeregowym devem, tech-leadem, architektem czy PM-em, dostarczyłeś rozwiązanie do klienta/na produkcję powinieneś wziąć za niego odpowiedzialność i sprzątać kupę którą zrobiłeś. A nie myśleć o tym, czy w następnym