Wpis z mikrobloga

Czuję się dziwnie dostając oferty na crudowca, mam 5 lat doświadczenia komercyjnego (.net, azure, react, angular), przedtem jeszcze 7 lat doświadczenia jako freelancer (php, .net). Zawsze stroniłem od klepania crudów, skupiałem sie na dołączaniu do ambitniejszych projektów, gdzie jest przykładowo CA, CQRS, ES, serverless, DDD. Teraz dostaje jedynie oferty na klepanie crudów w MVC, a jak nie jest to wyszczególnione w ofercie, na rozmowie wychodzi, że zbyt ambitnie podchodzę do formy, teraz jest kryzys i trzeba spalać storypointy. W aktualnej firmie dostałem wypowiedzenie, za to że nie klepię kodu tylko za bardzo analitycznie podchodzę do swojej roli. Od kilku lat biorę udział w różnych mentoringach i kursach na architekta, chcę podchodzić do swojej pracy ambitnie - o ile pół roku było jeszcze na to miejsce, czuję że sytuacja teraz będzie wymagać na mnie żeby się „zeszmacić” i klepać kod bez głębszej myśli.

#programista15k #programista25k #programowanie
  • 35
W aktualnej firmie dostałem wypowiedzenie, za to że nie klepię kodu tylko za bardzo analitycznie podchodzę do swojej roli


@montmartre: bez urazy, ale brzmi jakby pracodawca nie chciał podać prawdziwego powodu (tudzież ten powód opakował w najlepszy papier pakunkowy), albo sam nie chcesz przyjąć prawdziwego powodu do siebie.

Gdybym miał strzelać, masz tendencję do over-engineeringu (syndrom nowego młotka - czy jak to się nazywa)
@montmartre:

W aktualnej firmie dostałem wypowiedzenie, za to że nie klepię kodu tylko za bardzo analitycznie podchodzę do swojej roli


musi ciężko się z tobą pracować, bo firma nie decyduje się na takie kroki gdy pracownik jest wartościowy. ty widocznie generowałeś straty
ES, serverless,


@montmartre: co masz na myśli przez ES? Elasticseach? Przecież to właśnie jest typowy CRUD, dodaj do elastica, zmapuj i wyszukaj, typowy READ z cruda

Serverless co masz na myśli, funkcje? To też zależy co tam robisz bo równie dobrze możesz tylko zapisywać do bazy bez jakiegoś większego przetwarzania
nie uważam żebym miał odpowiednie doświadczenie na to stanowisko w tej chwili


@montmartre: to się nauczysz, przecież wdrożenie w nowy projekt będzie trwało parę miesięcy, to sobie konkretne zaległości nadrobisz w tym czasie

To jest norma że zatrudnia się osoby z niedostatecznym doświadczeniem bo dzięki temu można pokierować ich rozwojem

Dlatego jesteś lepszy niż doświadczony architekt który byłby już znudzony pracą i miałby ze starej pracy dużo złych nawyków które ciężko
@montmartre: crudy sa fajne i proste. Ambitne rzeczy sa trudne i stresujace. Change my mind, wole klepac cruda za 120zl / h niz byc w ambitnym startupie za 150zl / h ale walic nadgodziny by nie wiem, ogarnac POCa czy MVP na wczoraj dla potencjalnego klienta
event sourcing


@montmartre: ok niech będzie

robię dużo projektów na boku, które często wyglądają lepiej niż projekty, w których pracuje komercyjnie


@montmartre: tylko różnica jest taka, że ty sam naklepiesz z 2000-3000 linii kodu w pół roku, w takim małym projekcie to nie problem zastosować cokolwiek

W pracy masz kilkaset devów, aplikacje mają po setki tysięcy linii kodu (jeden monolit lub kilka mirkoserwisów) i to jest prawdziwe wyzwanie. W domu
@montmartre: ma być 'good enough' i kolejny projekt. Dobra inżynieria nie polega na czymś co jest perfekcyjne tylko na czymś co wykonuje postawione zadania w ramach wymagań. Czas programisty dowolnej maści jest zbyt drogi żeby go marnować na doprowadzanie do perfekcji. Lepiej zrobić 2 projekty w cenie jednego i na obu zarobić.