Wpis z mikrobloga

Miesiąc temu GUS opublikował nowe info odnośnie mediany wynagrodzeń, umknęło mi jakoś.

Co dwa lata GUS publikuje szczegółowe dane na temat wynagrodzeń w Polsce. Z najnowszego raportu wynika, że w październiku 2022 roku w naszym kraju mediana płac wynosiła 5701,62 zł brutto, czyli 4217 zł na rękę.


Ja nie wiem skąd ten szum, że #nieruchomosci są za drogie.
Wystarczy, że przeciętny polak będzie pracował 10 lat bez przerwy, do roboty będzie chodził na pieszo i nie będzie miał żadnych innych wydatków, typu jedzenie (bo mu mama da). I cyk już po 10 latach będzie go stać na 30 metrów :).

Sytuacja robi się gorsza jeżeli chciałby jednak mieć wydatki i wziąć hipoteczkę na komercyjnych warunkach, ale wiadomo, że to głupi scenariusz.

#nieruchomosci #gospodarka #inflacja
  • 14
@BHN_LLU: Problem w tym, że obecnie przeciętnego Polaka nie stać na najmniejsze mieszkanie w kredycie komercyjnym, nie mówiąc o przeciętnym mieszkaniu.
@rzzz: Przeciętny Polak zarabiający przeciętną pensję kupi przeciętne mieszkanie w przeciętnym mieście.

Średnio mieszkanie w Polsce ma 50 m^2.
Średnio Polak ma 4200 netto (mediana)
Średnie miasto to nie wojewódzkie, a byłe wojewódzkie - Grudziądz/Włocławek/Ełk. Tam spokojnie za 150-250k kupisz mieszkanie 50m^2 ( https://www.otodom.pl/pl/oferta/mieszkanie-52-m-grudziadz-ID4nPW4 )

Zdolność kredytowa takiego 30-latka, z taką pensją to 200-300k PLN na kredycie komercyjnym, a na BK2% to pewnie z 400-500k xD

Bardzo mi przykro, że będąc
@rzzz: Tak jak @PfefferWerfer napisał - jeśli zarabiasz niewiele, to i aspiracji wielkich mieć nie możesz.

I tak para średniaków w PL może kupić mieszkanie w top5 miast. Może i małe, może i na obrzeżu, ale może.

Jest bardzo drogo na rynku nieruchów, ale średnia pensja krajowa nigdy nie dawała powalającego poziomu życia.
@Yuri_Yslin Wszystko by się kleiło, gdyby nie fakt, że w topowych miastach nie mogą mieszkać sami najlepiej zarabiający, bo ktoś tym topowo zarabiającym musi poprowadzić autobus, obsłużyć w knajpie, wywieźć śmieci, nauczyć dzieci w szkole, sprzedać w sklepie i tak dalej. Miasta złożone z samych programistów i lekarzy nie mogą niestety dobrze funkcjonować
@Yuri_Yslin: No nie mogą. Jakiego nauczyciela ze szkoły podstawowej albo kasjera w Lidlu stać na mieszkanie, nawet małe ( okolice 30 metrów, nie idźmy ani w schowek na miotły ani typowe rodzinne mieszkanie) na obrzeżach Warszawy? Przecież obecnie na obrzeżach pracują ludzie z niższych stanowisk w korpo, stąd te wszystkie memy o Białołęce w Wawie czy Jagodnie we Wrocławiu