Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Niedawno kupiłem książkę Iwucia, teraz podobne książki wydaje Samcik i Inwestomat. Pytanie: czy powinienem się im przyjrzeć bliżej, czy z perspektywy oszczędzającego ostrożnie i długoterminowo wszystko sprowadza się do poniższych punktów?

1. Miej gotówkę na miesiąc przeżycia.
2. Miej pieniądze na najlepiej oprocentowanym koncie oszczędnościom na 4-6 miesięcy przeżycia.
3. Możesz mieć odrobinę #kryptowaluty i #zloto (5-10% kapitału?).
4. Całą resztę ładuj w globalne akumulacyjne #etf i w #obligacje skarbowe, np. indeksowane inflacją, ale 2-3 razy więcej w fundusze).
5. Sprawdź i wykorzystuj IKE, IKZE, PPK, PPE.
6. Unikaj kredytów i zadłużeń, możesz wziąć sprawdzony kredyt hipoteczny na swoje (nowe) miejsce zamieszkania , a jeśli koniecznie chcesz się w to bawić i masz wystarczającą wiedzę/zarobki, możesz za <30-50% kapitału kupować i brać kredyty pod nieruchomości na wynajem.

Czy ta strategia pomija jakieś ważne punkty, a jeśli tak, to jakie?

#pytanie #inwestycje #inwestowanie #gielda #akcje #fundusze #oszczedzanie #oszczednosci #banki #bankowosc #bank #konto #konta



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Niedawno kupiłem książkę Iwucia, teraz podobn...

źródło: scrooge-mcduck-kissing-money-victor-minca

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: mniej odrobine kapitalu w zlocie i cala reszte w obligacjach i etfach? Bardzo ryzykownie bo zarowno waluty jak akcje moga zostac spuszczone do kibla, zloto nie.

Zdecydowanie wiecej zlota w porfelu zeby chronic kapital.
  • Odpowiedz
Nie mam książki ani iwucia ani Samołyka(inwestomat) chociaż wydaje mi się że inwestomat ma bardziej techniczne i szczegółowe podejście. To co wypisałeś powyżej to dobry bazowy scenariusz.
  • Odpowiedz
Bardzo ryzykownie bo zarowno waluty jak akcje moga zostac spuszczone do kibla, zloto nie. Zdecydowanie wiecej zlota w porfelu zeby chronic kapital.


@emjot86: cytat Inwestomat.eu:
Złoto miewa lepsze i gorsze czasy, ale nawet na podstawie jego wykresu w porównaniu do S&P 500 TR (czyli z dywidendami), widzimy, że potrafi być 10 lat i dłużej „pod wodą” (na minusie), co nie spełnia warunków bezpiecznej inwestycji. Ponadto (to również można odczytać z
zjadlbymbanana - >Bardzo ryzykownie bo zarowno waluty jak akcje moga zostac spuszczon...

źródło: Jak-kupic-zloto-i-srebro-na-gieldzie-zloto-vs-akcje

Pobierz
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: bzdury, wolalbym miec 100% oszczednosci w akcjach coca coli czy mcdonalda niz polskich obligacji, a najlepiej rotowac i kupowac w dolkach szybko rozwiajace sie firmy niedywidendowe z top 100 globalnego, obligacje skarbu panstwa sa stabilne tylko jak waluita jest stabilina, to po co mam kupowac akurat polskie obligacje? moze lepsze by byly obligacje innego kraju europejskiego nomninowane w EUR albo USD? a moze CHF? dlaczego POLSKIE? po co sie
  • Odpowiedz
@mirko_anonim moim zdaniem na początek to bardzo dobra strategia. Zawsze możesz zwiększyć potencjalne zyski zmieniając proporcje, np. więcej akcji i krypto, a mniej obligacji. Według mnie kluczem jest wykorzystanie IKE, IKZE, PPK, PPE. Za kilkadziesiąt lat można dzięki temu oszczędzić setki tysięcy złotych. Osobiście jakoś nie mam zaufania do złota. Po pierwsze gdzie to trzymać, po drugie duży spread. Zobacz po ile mennice sprzedają monety, a za ile chcą odkupić. Jak
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @grypa-grypowska Sęk w tym, że nie każdy czuje się na tyle pewny, by podejmować takie decyzje inwestycyjne. Jest źródło jakichś podobnych do Twoich, regularnych rekomendacji, w które osoby takie jak ja mogłyby pakować 10-20% kapitału? Rozumiem, że wszystko przez platformy brokerskie, tak?


· Akcje: Odpowiedz anonimowo
  • Odpowiedz