Wpis z mikrobloga

Wiem ze czasem myslicie o Imoerium Rzymskim( ͡° ͜ʖ ͡°)

Macie takie topki przemyslen #!$%@? glowe?

Ja mam dwie.

Pierwsza to sztuka, dopiero w XVw pojawiaja sie w europie (poza terenami wschodniego imoerium) rzezby mogace konkurowac z tymi z czasow o tysiac+ lat wczesniejszych. Popatrzcie sobie na ilustracje w sredniowiecznych ksiegach, jakby dziecko z uposledzeniem malowalo.

Druga, chyba nawet bardziej dzialajaca na wyobraznie to poziom zaludnienia i rozwoju gospodarczego.
W czasie wojen Republiki ze Sprzymierzencami, na poczatku I wieku przed nasza era, na terenie Itali operowalo czasem rownoczesnie kilka 30-50 tysiecznych armii. Ponad 1500 lat pozniej podczas wojen miast wloskich te twory, w duzej mierze pokrywajace sie terytorialnie z terenami dawnych plemion Italii, czesto byly w stanie wystawic armie liczebnosci od kilkuset do kilku tysiecy wojownikow.

W sumie oczywista jest jeszcze trzecia, czyli architektura, ale tu chyba nawet szkoda strzepic ryja.

#historia #rzym #kiedystobylo
Pobierz ZielonaOdnowa - Wiem ze czasem myslicie o Imoerium Rzymskim( ͡° ͜ʖ ͡°)

Macie takie t...
źródło: pobrane
  • 9
@juin: Zdaje sie ze mozna odnosic cokolwiek do czegokolwiek jesli znajdzie sie tozsame efekty dzialan, jak potrafisz jakies wskazac to pewnie mozesz sobie odnosic. Wolalbym jednak zeby moje watki byly wolne od czesto wciskanych na sile wszedzie watkow politycznych. Takze jak nie potrafisz wskazac interwsujacych konkretow to prosilbym isc sobie agitowac gdzies indziej.
@r4x4: zdecydowanie jest o czym, chocby czy gdyby nazisci wygrali tez po tysiacu lat tak bezrefleksyjnie bysmy sie ekscytowali ich osiagnieciami? Bo czym rzymianie roznili sie wlasciwie od nazistow? Tym ze wygrali i pisali historie. Cezar dokonywal ludobojstw jak wyciecia Helwetow tylko dlatego ze mogl i mial bol dupy o osiagniecia Aleksandra Wielkiego.
@ZielonaOdnowa: ok.
Wracając do tematu, na mnie niepokojące wrażenie zrobił późny Rzym z wystawy w Stare Muzeum w Berlinie.

Mamy tu odejście od piękna (np. W postaciach ludzkich) i banał.

Jako przykład podam "monument" drapiacego się psa za uchem .. Tak, ktoś poświęcił sporo czasu i środków żeby to sportretować, miał ten ktoś dowcip.

Nie obwiniam tutaj jednak tylko Rzymu, podobne wrażenie miałem z obserwacji wystawy Greckiej - z silnych wręcz
Pobierz juin - @ZielonaOdnowa: ok.
Wracając do tematu, na mnie niepokojące wrażenie zrobił pó...
źródło: 1000005110
@LeKosmita: No to na pewno nie są tezy historyków, a amatorów używających historii do udowodnienia swoich wątpliwych, moralizatorskich tez. Takie opinie prezentował choćby Edward Gibbon 250 lat temu i powszechnie w świecie akademickim uważa się je za nieaktualne.