Wpis z mikrobloga

Dopiero przy tych #wybory to do mnie dotarło i jestem w szoku :o Zawsze myślałem, że ordynacja sprawia, że nie wszystkie głosy są tak samo istotne, ale żeby głosy jednych były w konsekwencji 2x mniej ważne od głosów innych. To jest szok. Może ktoś potrafi wytłumaczyć jak pięciolatkowi, dlaczego to jest OK?
KRS - Dopiero przy tych #wybory to do mnie dotarło i jestem w szoku :o Zawsze myślałe...

źródło: ile_miejsc_z_procenta

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@K_R_S: To jest po to, zeby było łatwiej utworzyć rząd. Zwycięzca zgarnia mnóstwo mandatów i dzięki temu ma dominację i zazwyczaj nie musi być powyborczych koalicji składających się z mnóstwa partii.
  • Odpowiedz
@K_R_S p------y system, rządy PIS udowodniły że im partia ma więcej władzy i 0 kontroli tym gorzej dlatego wg. mnie ułatwianie dojścia do pełni władzy dużym partiom jest wysoce szkodliwe dla obywateli. Koalicje wymuszają że będą wprowadzane lepsze ustawy i jest mniejsze ryzyko działania na szkodę wyborców.

Dlaczego wprowadzono? Pewnie po to by łatwiej było stworzyć rząd i uzyskać większość żeby nie powtarzać wyborów.
  • Odpowiedz
  • 1
@Indoktrynator: no w JOWach mógłbym zrobić pewnie podobny wykres pt. liczba poslów per głos i też by wyszlo różnie, bo w niektórych nielicznych okręgach wygrali by jedni, a w innych licznych przegrali by drudzy
  • Odpowiedz
@K_R_S meditated hlondta. Pierwsze 5% głosów partii wchodzących w ogóle nie istnieje, liczy się tylko to co ponad ten limit, partie poniżej progu w ogóle przepadają ich procenty. PO realnie ma przez to 25% z ok 71% (tyle procent faktycznie miało udział realnie w głosowaniu), konfa już tylko 2,2% z 71%. A to daje przewagę dużym partiom, kosztem małych.

Jak dla mnie właśnie przez te 5% ch… warte to ta metoda
  • Odpowiedz
bo akurat ze 20 partii teraz będzie w sejmie


@kubso: bo sobie porobili koalicje. PiS to zbieranina kilku partii. KO nawet z nazwy koalicja. TD tak samo. Chyba Lewica to też jakoś z połączenia SLD i Razem. Konfederacja to też przecież Korwin i Narodowcy. Na dodatek te koalicje zrobią jedną dużą koalicję :D

Po prostu politycy nauczyli się obchodzić system. Kiedyś było dużo partii, to powstał taki system. To teraz idą razem, żeby go
  • Odpowiedz
@K_R_S: Istnieje jeszcze coś takiego jak próg naturalny, czyli poparcie jakie musisz mieć, aby być pewnym mandatu. Obliczany na zasadzie 1/n+1, gdzie n to liczba mandatów. W Warszawie próg naturalny jest poniżej progu wyborczego (4.76), ale w Częstochowie musisz mieć ponad 12,5% żeby liczyć na mandat.

W wyborach parlamentarnych to małe piwko, ale w samorządowych to jest dopiero problem. W dużych miastach masz okręgi po 5-6 mandatów. Powodzenia w budowaniu
  • Odpowiedz