Wpis z mikrobloga

Pracuje obecnie na UOP w jednej firmie IT i chce otworzyć działalność żeby ogarnąć drugi etat tym razem na b2b.

Martwią mnie tylko zapisy które mam w umowie dotyczące konfliktu interesów:

1. Podejmowanie przez Pracownika, w czasie trwania stosunku pracy, działalności zarobkowej na
rzecz podmiotów prowadzących działalność konkurencyjną wobec Pracodawcy w zakresie
działalności określonej w statucie Pracodawcy lub zasiadanie w organach spółek kapitałowych lub
uczestnictwo w spółkach jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki prowadzącej działalność
konkurencyjną wobec Pracodawcy w tym zakresie, wymaga uprzedniej pisemnej zgody
Pracodawcy. (W statusie pracodawcy głowny obszar działalności to działalność związana z oprogramowaniem – 62.01.Z PKD)
2. Pracodawca może odmówić wydania zgody, o której mowa w ust. 1, bez podania przyczyny.
3. Pracownik oświadcza, iż w chwili rozpoczęcia pracy u Pracodawcy nie będzie występować u niego
konflikt interesów.
4. Pracownik zobowiązuje się do niezwłocznego zgłaszania Pracodawcy każdego konfliktu interesów
przeszkadzającego, utrudniającego lub uniemożliwiającego mu wykonywanie pracy.

Czy coś grozi mi za złamanie tego zakazu? Nie ma nic o karach itp w umowie.

Oczywiście usługi świadczyłbym dla firmy która nie jest w żaden sposób powiązana z moja obecna firmą.

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć to i owo?

#pracait #it #programowanie #testowanieoprogramowania #oe
  • 7
@Podajhaslodowifi: Powiem Ci tak - z taką formą umowy spotykałem się wiele razy (niekoniecznie u siebie). Wdziałem ogrom pytań o to czy to bezpieczne, czy mnie będą ścigać, itp. I nigdy nikt o żadnej takiej sytuacji nie słyszał.
To zabezpieczenie firmy na wypadek jakbyś ostro przegiął - byłbyś wynajęty do klienta na zewnątrz po czym stwierdził, że wolisz pracować u niego osobiscie. Ale i z taką sytuacją sie spotkałem, gdzie kolega
@Podajhaslodowifi 3min w google

"Jeśli pracownik złamie zapisy umowy, będzie to dla przedsiębiorcy powód rozwiązania z nim stosunku pracy z winy zatrudnionego, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownik musi się liczyć także z zapłatą kar określonych w umowie. Jeśli wskutek złamania zakazu konkurencji przez zatrudnionego pracodawca poniósł szkodę i wykaże ją, pracownik będzie musiał mu wypłacić odszkodowanie w wysokości wyrządzonej szkody, ale nie wyższej niż wartość trzech miesięcznych pensji, w przypadku nieumyślnego działania.
@venomik: u mnie jest zwyczajnie poinformowanie przełożonego o branży z jaka chce się nawiązać współpracę i tyle, nikt nie robi problemów bo i prawnie nie może. @Podajhaslodowifi Żadne pkd bo klient może być i z zagranicy, branża wystarczy by wykluczyć konflikt interesów, dopóki taka współpraca nie ma wpływu na Twoja wydajność to pracodawca ma gowno do tego
@venomik: no właśnie też słyszałem o tych zapisach ale o tym czy ktoś je wyegzekwował już nie. Czy to tylko takie straszaki aby przytemperować co niektórych.

@suckmyduck też znalazłem ten zapis ale to tak naprawde masło maślane. Znasz kogoś kto miał takie nieprzyjemności? Jak taka osobę złapali? Zresztą ten zapis o poniesionej szkodzie to też jest mało precyzyjny, jak to przelicza ile wynosi ich szkoda że dorabiasz na boku w zupełnie
@Podajhaslodowifi: ten sam kod PKD nie oznacza automatycznie działalności konkurencyjnej, niezależnie od tego co tam sobie w statusie wpisali. Jeżeli robisz systemy dla instytucji rządowych i zaczniesz robić systemy kierujące samolotami to nie jest w żaden sposób działalność konkurencyjna bo odbiorca jest inny.

W firmie nie pytaj, nic mądrego ci nie powiedzą - jak chcesz mieć spokój ducha to poczytaj interpretacje albo idź do prawnika.