Wpis z mikrobloga

Jest tu ktoś z #smarhome #homeassistant #tasmota albo #easesp albo #esphome (bo w #supla ręcznie robić mi się nie chce) i powie mnie, w którym firmware pod ESP da się (bez pisania tego samodzielnie od zera) zrobić (jako dodatek no do 2 lub 4kanalowego switcha) funkcje:
Virtual power meter

Mianowicie, gdy wiem dokładnie ile pobiera podłączony element (powiedzmy grzałka 1kW, albo lampa 36W - pobiera ile ma pobrać, nie zmienia się ten pobór) - to można by ładnie "monitorować" pobór energii elektrycznej przez konkretne sprzęty (choćby oświetlenie) , bez fizycznego pomiaru poboru przez nie (gdzie moduł z sprzętów pomiarem - byłby nie adekwatnie drogi i rozmiarem bez sensu)

Od strony software jest to proste - sam w Supli/GG takie coś popełniłem jako ręczny mod kodu dla miernika energii - zamienianac funkcje pomiaru, by zamiast odczytywać dane z czipa pomiarowego (którego nie ma) , zwracała stały wynik, który tylko jest 0w 0v 0A, lub ustawione w sofcie na stałe X, zależnie od stanu przekaźnika/kanału. Ale szukam czegoś czego nie musiałbym kodu na esp lepić ręcznie do każdego urządzenia i każdego poboru od zera...

Może można by to realizować jakimś skryptem analizując logi w HA (i wyciągającym kiedy i ile czasu dany kanał był załączony) - ale nie wiem czy to będzie miało sensowną rozdzielczosc czasową, gdy np urządzenie włącza się na mniej niż minute, a znów trzymać i analizować gigabajty logu stanow wszystkiego - bez sensu. A za to pomiary z energy meters przez HA wystarczy że są co 15minut - a nawet wystarczyłoby raz na dzień - ważne z jaką szybkościa (w ciągu miesiąca) rosną kWh zaliczone dla danego kanału...
  • 1
Mianowicie, gdy wiem dokładnie ile pobiera podłączony element (powiedzmy grzałka 1kW, albo lampa 36W - pobiera ile ma pobrać, nie zmienia się ten pobór) - to można by ładnie "monitorować" pobór energii elektrycznej przez konkretne sprzęty (choćby oświetlenie) , bez fizycznego pomiaru poboru przez nie (gdzie moduł z sprzętów pomiarem - byłby nie adekwatnie drogi i rozmiarem bez sens


https://github.com/bramstroker/homeassistant-powercalc
PL

PowerCalc to niestandardowy komponent Home Assistant służący do szacowania zużycia energii