Wpis z mikrobloga

@BojWhucie: francja była państwem katolickim od setek lat (wojny francuskie w duzej mierze toczyły się o wpływy protestanckie i katolickie), w pewnym momencie postanowiono odkoscielnic panstwo (duży temat, możesz poczytać).
W przypadku Czechów temat jest inny, bo z powodu sporu z Watykanem czesi sami odcięli się od kościoła (obrazili sie). I choć dzisiaj są najbardziej niewierzącym narodem to maja masę świat niby kościelnych ale jednak państwowych. Np dzisiaj jest święto w
@BojWhucie: i nie twierdzę że Francuzi to antykatolicy, tylko że we Francji kosciol stłumiono odgórnie, pomimo że ludzie byli wierzacy. W czechach ludzie sami odrzucili kościoł i się od niego odwrócili z powodu urazy do Watykanu.
@slapdash: w polsce komuniści próbowali zdusić KK, a od lat 90tych jest nagonka wszędzie. W sumie czy chcesz czy nie chcesz ciągle gdzieś napotkasz artykuły, filmy, wpisy co złego jest w KK. Czesi maja na to #!$%@? to ciężko takie arty znaleźć. U nas ziarno trafiło na dobry grunt. Weź choćby akcje wykopwysmiewapapieza. U nas są ludzie którzy tym żyją. Którzy na tyle nienawidzą że będą to cisnac wszędzie. W czechach
dzisiaj jest swWaclawa. My byśmy powiedzieli ze kościelne. Ale w czechach kościoły dziś puste. Bo to po prostu dzień wolny


@vitovia: ale odpowiesz mi wreszcie jak to się ma do rzekomej antykatolickośći Francuzów? Francuzi wyrżnęli hugenotów, a katoliccy Habsburgowie czeskich protestantów w bitwie pod Białą Górą. Elity słowiańskie zastąpiono niemieckimi katolikami stąd niechęć Czechów do katoli była zrozumiała. W przypadku Francji prześladowania zaczęły się podczas rewolucji i wynikały z niechęci kleru
odpowiesz mi wreszcie jak to się ma do rzekomej antykatolickośći Francuzów


@BojWhucie: ale ja nigdzie nie stwierdziłem że Francuzi to antykatolicy. W pierwszym komentarzu pisząc że "czesi to nie antykatolicy" porównywałem do dzisiejszych ruchów w Polsce. Ale mogłeś to odebrać jakobym odnosił to do Francuzów. Może mało ściśle to ująłem no ale nie pisze tu magisterki.

W jaki sposób miałoby to sprawić, że miejsce kk przejmie islam


@slapdash: nie musi