Wpis z mikrobloga

#pc #pcmasterrace #pytanie #komputer #kartygraficzne

Uszanowanie!
Ja dzisiaj z pytaniem.
Chcę złożyć zestaw do grania, tak, żeby przez ~4-5 lat dawał radę nowe produkcje odpalać płynnie.
Ostatni raz składałem PC w 2014 roku i widzę, że trochę się pozmieniało.

Wstępnie zakładam coś w stronę:- Ryzen 7 7800X3D
- Sapphire Radeon RX 7900 XTX NITRO+ OC 24GB
- ASRock X670E PG LIGHTNING
- endorfy arx 700 air // albo jakby było za mało miejsca// Phanteks Enthoo Pro 2 TG
- zasilacz ~800W ? Zdaje się, żę nie ma tutaj wielkiej filozofii, chyba, że jest?
- wolałbym chłodzenie powietrzem bo na wodnym się nie znam i nie chcę spieprzyć nic- wentylatory ?
- na estetyce mi nie zależy, głównie skupiłbym się na wydajności

Celuje w granie w 1920 x 1080, na 4k mi nie zależy.

Co by można tutaj ulepszyć?
Będę wdzięczny za porady / uwagi / sugestie. ¯\(ツ)/¯
  • 19
@krzy_glob:
tej drogiej obudowy od spc/endorfy bym nie brał, za tyle dostnaiesz coś bardziej renomowanej firmy. za 400zł jest 500dx od bequieta, to mniej niż to spc
nie potrzebujesz płyty za 1200zł, tu wystarczy jakakolwiek b660.
zasilacz jasne, 850w spoko. jak coś lepszego to jakiegoś corsaira np, rmx albo shift (nowe złącza)
FHD bym sobie odpuścił raczej o ile już nie masz monitora.

chłodzenie to mozewsz albo klasycznie od spc coś,
@krzy_glob generalnie dobry kierunek, ale skoro i wymagania masz rozsądne, to 7900xt za 20% niższą cenę zaoferuje tylko trochę niższą wydajność. Może warto rozważyć. W sumie wszystko zależy od aktualnej ceny, a te już wyraźnie zaczęły rosnąć.

Do tego procka nawet zwykła fera spokojnie starczy, a Fortis 5 to w ogóle hoho.

Płyta tak jak przedmówcy - B650 powinny ci wystarczyć.
Co do zasilaczy platinum, titanium niekoniecznie ale nie to have, tryb
@majk3l: bardzo dobre porady! Ale podejście żeby zaoszczędzić nie trafione tym razem! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kierowniku, powiedz mi lepiej gdzie tu dopłacić trochę procent do ceny tego co podałem żeby parametry polepszyć! ( ͡º ͜ʖ͡º)
4090 trochę przesada i nie wykorzystam tego w pełni możliwości (cena/jakość trochę odstrasza), ale jakby do tego co zaproponowałem dorzucić z 1k-2,5k zł i by to
@krzy_glob: wow nie będzie, nawet jak pójdziesz w RTX 4090 to w FHD i tak będzie cię ograniczać procek. Już teraz kupujesz topkę wydajnościową, więc tak nie bardzo jest coś jeszcze co by zrobiło ci efekt Wow. No chyba, że jesteś maniakiem dźwięku to dedykowana dźwiękówka, albo wizualne aspekty typu ładna obudowa - Fractal North ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ze sprzętu to:

Możesz wrzucić szybszy dysk PCIe
@majk3l ok, rozumiem, dzięki za konkrety (tym bardziej, że bez uprawiania demagogi na temat filozofii jedynej słusznej rozdzielczości;) .

Już chyba wiem wszystko co potrzebuje poza jedną rzeczą - na które chłodzenie warto rzucić okiem? Jakieś marki których unikać? Jak przeglądam recenzje na YT to mam wrazenie że grubo smarowne na marketing jest w tych filmach ( ͡º ͜ʖ͡º).

Poczytałem trochę o tych wodnych układach i w
@krzy_glob akurat z tym prockiem to zupełnie nie potrzebujesz wodnego. Powietrzne, nawet średniej wydajności, w zupełności da sobie radę. A ja ci proponowałem - Fortisa, czyli taką wyższą półkę z tych średniak ów.

Ale jakbyś jednak chciał przerost formy nad treścią to z tych powietrznych taka topka to bequiet tr4 pro, noctua nh-d15 i wspomniane wyżej Deepcool assasin czy thermalright spirit.