Wpis z mikrobloga

Dwóch rosyjskich naukowców, dwa zupełnie różne losy.

Nikołaj Wawiłow (po lewej) - dokonał szeregu odkryć i wypraw, następnie został represjonowany za fałszywy donos na jego osobę. Zmarł w męczarniach w więzieniu ZSRR ( w celi, stojąc przez kilka dni z powodu przepełnienia ).

Theodosius Dobzhansky (z prawej) - dokonał szeregu odkryć i wypraw, następnie wyjechał z ZSRR do USA i tam pozostał. Dzięki czemu, dokonał jeszcze więcej odkryć i żył szczęśliwie.

#historia #historiajednejfotografii #ciekawostkihistoryczne #ukraina #wojna #rosja #usa
Kumpel19 - Dwóch rosyjskich naukowców, dwa zupełnie różne losy.

Nikołaj Wawiłow (po ...

źródło: temp_file7023217550535470446

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
Wawiłow poszedł siedzieć za krytykę "łysenkizmu" - debilizmu, który nie miał nic wspólnego z prawdziwą nauką, a jego stosowanie przyniosło załamanie produkcji żywności, głód i śmierć milionów ludzi. Ale ta teoria dobrze pasowała do marksistowskich wysrywów, toteż uznano ją za obowiązującą, a krytycy byli gnojeni i uznawani za kontrrewolucjonistów.

Ironia polega na tym, że Wawiłow sam przyłożył rękę do promocji Trofima Łysenki. Facet wierzył w postulat "nauki dla mas" i chłopskich naukowców,
  • Odpowiedz
Jacek Karpiński, tworca polskiego mikrokomputera na miare tamtych czasow, skonczyl hodujac swinie
Marek Karpiński, jeden z pionierów algorytmów szeregowania, pracuje w USA
Roman Kluska - stworzyl od zera firme produkujaca/skladajaca w Polsce komputery, pononiwe na mire tamtych czasow, skonczyl hodujac owce
Maciej Milewski - partner w Redis Labs, USA
Marcin Hejduk - partner w SecuGen, USA
No i ja, chlopak od komputerow w PL, partner w duzej firmie consultingowej za granica.

Okazuje
  • Odpowiedz
@jagoslau: @Kumpel19
Ciekawa jestem, czy Wawiłow to jakaś rodzina Danuty Wawiłow (ur. 1942, Rosja), poetki, autorki wielu wierszy dla dzieci, m.in. Daktyli ("Gdzie się podziały moje daktyle? Wyszedłem z domu tylko na chwilę. Wyszedłem z domu, wracam po chwili, patrzę... o rety! Nie ma daktyli!" :)
Jej ojciec miał inaczej na imię, ale czasowo się zazębiają. Może wuj, dziadek? A moze w sumie nikt, zbieznosc nazwisk. Ale przypomniało mi o pani
  • Odpowiedz
@Rubbik: Cóż, Theodosius Dobzhansky (czyli Феодосий Григорьевич Добржанский) jest baaardzo znanym genetykiem i jednym z tuzów syntetycznej teorii ewolucji, a funkcjonował pod takim nazwiskiem, bo oryginalne trzeba było zangielszczyć skoro się działało na Columbii, o Caltechu nie wspominając. A kto słyszał o człowieku o nazwisku Николай Иванович Вавилов?
  • Odpowiedz