Wpis z mikrobloga

Mirki, jutro wprowadzam się do mieszkania, mam 23 lata i to w sumie będzie początek tego samodzielnego życia i tu takie pytanko czy jest jakis "poradnik" jak najlepiej gospodarować finansowo? Chodzi mi o to że np. jeśli chodzi o zakupy to najlepiej robić raz w miesiacu zamiast tygodniowo i jeszcze lepiej w jakichś lokalnych marketach a nie w sieciówkach o coś takiego mi chodzi. Chciałbym od samego poczatku uczyć się dobrych i rozsądnych nawyków. Jesli macie jakieś tipy poza finansowe odnosnie samodzielnego mieszkania to tez chetnie poslucham ( ͡º ͜ʖ͡º)

#pieniadze #finanse #lifehack #samodzielnosc #mieszkanie #pytanie
  • 9
  • Odpowiedz
@cleveland: sprawdź kanał Marcin Iwuć i filmiki o lifehackach. Ja osobiście dużo zacząłem oszczędzać na jedzeniu jak zacząłem planować posiłki i liczyć makro bo nie kupuje czegoś 'a może zjem'
  • Odpowiedz
@cleveland: najlepiej codziennie kupować to co ma się ochotę zjeść, bo później albo jesz coś czego nie chcesz, albo wywalasz. Taniej to niestety nie będzie, ale jak masz blisko sklep to lepiej pod każdym innym względem. Na zapas to polecam kupować na promocjach tylko to co może stać kilka tygodni/miesięcy.
  • Odpowiedz
@cleveland: jeżeli chodzi o żarcie to kupuj co 2-3 dni świeże produkty, biorąc tyle ile potrzebujesz, bez robienia zapasów. Nie wyrzucaj i nie marnuj.
A najlepszym protipem jest po prostu więcej zarabiać i do tego należy priorytetowo dążyć.
P.S. #!$%@? kosztuje.
  • Odpowiedz
Chodzi mi o to że np. jeśli chodzi o zakupy to najlepiej robić raz w miesiacu zamiast tygodniowo i jeszcze lepiej w jakichś lokalnych marketach a nie w sieciówkach o coś takiego mi chodzi.


@cleveland: Przecież to zależy od diety. Jeśli chcesz jakieś życiowe porady, to na początek wyeliminuj z jadłospisu zboża i cukier, posiłki opieraj na mięsie i tłuszczach zwierzęcych, nie żałuj jajek (ja jem po 10 dziennie)
  • Odpowiedz
Chciałbym od samego poczatku uczyć się dobrych i rozsądnych nawyków.

Kontroluj wydatki.
- Nie jestem fanem pierdzielenia się z każdą złotówką czy "optymalizacji" przez planowanie zakupów na cały miesiąc, bo więcej zarobisz jak zużyjesz tą energię choćby na samorozwój (chyba, że masz wielką zamrażarę w spiżarni, wtedy warto trzymać ją pełną okazjonalnymi zakupami w hurcie). Ale musisz mieć co najmniej zgrubne pojęcie ile wydałeś na rzeczy domowe, ile na jedzenie, czy jakieś
  • Odpowiedz
@cleveland:

- Nie psującą się żywność można kupować w promocjach, na zapas w dużych ilościach, w internecie
- Chemia domowa jak wyżej
- gotować samemu ale aby było tanio trzeba gotować prosto. Proste dania nie zrobią furory na yt więc większość internetowych szefów kuchni kombinuje a przez to jest drożej
- część zakupów(jakieś wyposażenie mieszkania, rzeczy osobiste itd) robię z wyprzedzeniem na aliexpress wciąż jest taniej(np kilka bambusowych szczoteczek do zębów
  • Odpowiedz