Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Człowiek próbował się dorobić, odkładał pieniądze i liczył na to, że uda się kupić coś własnego, ale chyba zostałem sprowadzony na ziemię.

Doradca kredytowy wyliczył mi zdolność na 430tys zł w programie kredyt 2%. W lepszym scenariuszu nawet trochę więcej, bo do 470tys.
Oszczędności mam na poziomie 150tys zł. Czy z takim zapleczem, jestem w stanie kupić cokolwiek w okolicach 45m w Warszawie? Ma w ogóle sens poszukiwanie? Czy jednak zostaje mi szukanie czegoś w mniejszych miastach i wyprowadzka?

Wychodzi mi, że za +/- 45m trzeba dać ponad 600k. Ja z kredytu + oszczędności w okolicach tego jestem + dodatkowo mógłbym dostać pomoc (do spłacenia) od rodziców w wysokości +/- 60-80k. Tylko, że to jest mega na styk. Po pierwsze pozbywam się poduszki finansowej, po drugie kupno mieszkania to przecież multum innych kosztów - wykończenie, opłaty notarialne itd.

I teraz pytanie do osób, które się orientują w temacie:
Mając taki właśnie budżet (zdolność 430k + 150k oszczędności), jaka cena mieszkania byłaby na tyle sensowna, żebym nie pozbył się wszystkich swoich pieniędzy i mógł przeprowadzić transakcję?
Nie chcę płacić już 3,5k na wynajmach, wolę płacić 2k na swoim.

#nieruchomosci #pytanie #mieszkanie #bk2 #mieszkaniedeweloperskie #kredyt2procent



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 10
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Serghio
Mniej więcej 5,5-6tys miesięcznie netto.

@saviola7
Dla mnie to nie problem, bo mam auto, ale narzeczona już nie ma i miałaby kłopot z dojazdem do centrum do pracy. Nie mamy dzieci i w najbliższych kilku latach nie planujemy. Na razie żyjemy na wynajmie na 45m i nam to w zupełności wystarcza.

@Piotrrulla
Musiałbym codziennie jechać do pracy 1h, plus przebijać się przez pół Warszawy. Kompletnie mi
@saviola7: Właśnie odwrotnie. Pierwsze mieszkanie w dużym mieście, nawet kosztem metrażu jak się jest młodym to najlepsze decyzja. Wzrost wartości, szybki dojazd do pracy, możliwości rozwoju - konferencje, spotkania, studia podyplomowe. Pózniej po etapie zdobycia doświadczenia, rozwoju można myślec o rodzinie o wyprowadzce nawet za miasto.