Wpis z mikrobloga

@canismajoris231:

Żeby mieć tą indeksację inflacją, to obligacje powinieneś mieć kupione rok temu. Sama inflacja - z jednej strony podgryza kredyt, z drugiej podnosi koszty życia (i wszystkiego). Jeśli zarobki nie rosną w tempie inflacji to nie jesteś better of.


Teraz masz COI na 7% w pierwszym roku, kolejne wg inflacji +1%. Lokaty zaraz spadną na łeb, zostaje sie pakować w obligacje bo kolejne emisje nie będą już tak korzystne.
@opewnieJerzy: jak to splacisz? chyba nie rozumiesz ze tylko niewielka grupa ludzi ma mozliwosc podwyzek placowych. 5lat Kredo na 500k to 3600 raty, zeby splacic to w 5lat musialbys placic 8600 raty miesiecznie.
@damienbudzik: ale pier$olenie, to tak samo jak ci co maja obecnie mieszkania za miliony ze niby sa milionerami? Przeciez to nic nie zmienia ile sie dewaluuje czy rosnie tylko czy stopa obciazenia kredytem ma istotny wplyw na zycie i dlugosc splaty kredytu.

Niska stopa przy duzej inflacji to chyba najgorsza z opcji bo z jednej strony zablokuje wzrost plac a z drugiej pochlonie oszczednosci i niepozwoli na nadplate.
@controll: zakładasz, że kredytobiorcy będą ciągle tyle samo zarabiać, a tak nie będzie. Nawet minimalna jest podnoszona, więc ci najgorzej zarabiający będą zarabiać więcej. Do tego waloryzacja 500+.

Jeśli chodzi o osoby lepiej zarabiające to też mogą liczyć na jakieś podwyżki. Owszem, w tym roku z tym było słabo, ale w okresie 2020-2022 firmy podnosiły pensje pracownikom

Na rynku usług tak samo - ceny są coraz wyższe, więc osoby zajmujące się
@damienbudzik: ale co to zmienia? w 5lat moga sobie splacic minimalna czesc ale to kredyt na srednio 30lat najbogatsi moze nadplaca w ciagu pierwszych 5latach z 400k z czego jesli ktos nie mial wkladu to i tak przez 3lata nie moze nadplacac powyzej limitu gwarancji. Policz sobie ten program po 10latach i przyjmij fakt ze nie mozesz przejsc ze stalej na zmienna. Polacy nawet nie robia symulacji splaty i nadplaty, biora
@damienbudzik: co ci sie zdewaluuje kur$wa co to znaczy ? sprzedales juz ta nieruchomosc czy jak co ma wartosc do obciazen finansowych w czasie trwania zobowiazania? Przeciez, sprzedajac dzis nie bedziesz w stanie nabyc jutro takiej samej badz lepszej nieruchomosci.
co ci sie zdewaluuje kur$wa co to znaczy ? sprzedales juz ta nieruchomosc czy jak co ma wartosc do obciazen finansowych w czasie trwania zobowiazania? Przeciez, sprzedajac dzis nie bedziesz w stanie nabyc jutro takiej samej badz lepszej nieruchomosci.


@controll: To że jak brałem kredyt 250k w 2021 to była to dla mnie bardzo duża kwota. Aktualnie 250k to jest dla mnie 2 lata pracy i nawet małej kawalerki za to
Za 10 lat gdy zostanie mi do spłaty dajmy na to 120k to to będzie pewnie 2 miesiące pracy


@damienbudzik: tylko raz w historii tego kraju byla taka sytuacja i to sie nazywalo hiperinflacja.
za 10lat zostanie ci 120k kredytu a brales 2lata temu na 250k? Co to za poyebany kredyt?