Wpis z mikrobloga

Jestem po studiach graficznych i chciałbym zacząć brać jakieś zlecenia. Czytając kwestie prawne w rozliczaniu się z klientem mam totalny mętlik w glowie.
Decydując się na umowe o dzieło to kto ma pierwszy ją ma dostarczyc?
Czy mogę/muszę wystawić rachunek/paragon gdy prosi mnie o to klient?
Jak i co mam rozliczać z urzędami po takich zleceniach?
Wiem, że jest useme ale jak to działa z osobami tez bez firmy lub niechcacy faktury?
Jak zlecenia mają wyglądać podejmując współprace z osoba fizyczna i firma nie mając samemu firmy?
Jak to wygląda z skłądkami zus w umowie o dzielo i umowie zlecenie?
Jako freelancer bez firmy mogę brac umowe zlecenie tez z osobą bez firmy? Wtedy kto opłaca skladki zus?
Może jest tu jakiś freelancer bez firmy i mógłby opisać jak to robi? Byłbym bardzo wdzięczny
#freelance #useme #prawo #zlecenie #grafika
  • 7
@awake-rekawa:
1 jak kto ma dostarczyć? Nie rozumiem? Umowę? To zalezy czy masz swój wzór czy klient ma
2 paragon to w kasie fiskalnej. Ty możesz wystawiać rachunek do umowy o dzieło czy zlecenia lub fakturę do działalności nierejestrowanej jeśli się łapiesz
3 jak rozliczać to zalezy na jaka umowę czy działalność się zdecydujesz
4 wtedy praktycznie najlepiej stara dewiza bez papierów bez pytań
5 znowu zalezy jak sobie wymyślisz i
@Adams_GA: Dzięki za odpowiedzi

1.Tak chodzilo mi o umowe. W przypadku umowy zlecenie z firma to firma ją przygotowuje czy też moge ja?
3.W przypadku umowy o dzieło to jak to wyglada?

Robiąc projekty takie jak ulotki loga itp to tworzyc umowe z licencją czy przeniesieniem praw autorskich?
Jaką kwotę wpisywać w umowę? brutto tak jak w rachunku czy netto?

Ogólnie z tego co rozumiem to w przypadku umowy o dzielo
1.Tak chodzilo mi o umowe. W przypadku umowy zlecenie z firma to firma ją przygotowuje czy też moge ja?


@awake-rekawa: nie ma znaczenia, różne firmy różnie do tego podchodzą, możesz dać swój wzór, oni mogą swój. Przy każdej umowie tak jest.

Robiąc projekty takie jak ulotki loga itp to tworzyc umowe z licencją czy przeniesieniem praw autorskich?

to jest znowu kwestia tego jak chcesz ułożyć swój biznes, ale zazwyczaj się przenosi
@Adams_GA: 3.Szczerze pogmatwalo mi to jeszcze bardziej
Dajmy na to ze zawieram tą umowe z tez osobą fizyczna to wtedy jak wpisywac?
Plus zauwazylem ze np wpisanie kwoty vat w umowie a wpisanie potem w rachunku i rozliczenie jej w rachunku wychodzi inaczej netto niz odejmujac sam vat.

4. Z tego co wiem to zleceniodawca zgłasza umowe.
Co masz na mysli mowiac czy zalapie sie na ND?