Wpis z mikrobloga

Jak tam ulica zapakowana w obligacje Panów Deweloperów? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dopiero od niedawna deweloperzy przeprosili się z detalem, wcześniej kierowali emisje niemal wyłącznie do inwestorów instytucjonalnych. Kupony rekordzistów sięgają 13–15 proc. w skali roku

Jak coś to nie martwcie się - deweloperzy na pewno zapłacą nawet i 15%. Problem dotyczy amerykanów, chinczyków czy niemców - nas nie. U nas nie ma żadnego problemu. Pamiętajcie chrońcie swoje pieniądze przed inflacją, po inflacji... co ja będę wam tłumaczył - po prostu kupujcie.
#nieruchomosci #inwestycje #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny
Pobierz BurzaGrzybStrusJaja - Jak tam ulica zapakowana w obligacje Panów Deweloperów? ( ͡° ͜ʖ...
źródło: Screenshot 2023-08-18 at 11.29.12
  • 23
@BurzaGrzybStrusJaja Ale czekaj. Dew buduje mi dom. Jego koszty to 1mln. Ale dew jest gołodupcem i wypuścił obligacje żeby pokryć koszty.
Wiec mamy
-koszty 1mln
-300k dla szczesliwego posiadacza obligacji - zakładam że inwestycja dwuletnia, a oni tak naprawdę dają obligacje na parę lat.
-300k dla dewelopera - jego marża i zysk

Ja płacę 1.6mln

Więc tak, ceny #!$%@?ło u deweloperów bo trzeba pokryć obligacje. A one nie mają oprocentowania stałego 13-15%
WIBOR + stala marza 5,4%


@notBart: tak, to masz 6,6+5,4=12% podobnie co koszt kredytu z obsluga rachunku powierniczego. To normalne ze w czasach wysokiej inflacji i stóp koszt długu jest wysoki. Skarb panstwa tez kiedys oferowal obligacje na 0,5% a teraz oferuje na 7,5%. Takie sa cykle w ekonomii
znów wypuścili obligacje. To trochę zaczyna przypominać piramidę


@notBart: ale cała gospodarka opiera się na długu, istotne jest żeby ten dług nie był za wysoki. Utrzymują go na względnie bezpiecznym, stałym poziomie i rolują co kilka lat

Przy czym zawsze jest ryzyko że zwiną się jak get in bank
Ostatnio deweloperowie znów wypuścili obligacje. To trochę zaczyna przypominać piramidę. Ciagle musi być więcej kupujących, żeby pokryć obligacje. Ale oni się skończą. Jak to w piramidzie.


A jak podniosą stopy procentowe, jak przewiduje taki jeden tutaj, to będzie chyba apokalipsa.


@notBart: