Wpis z mikrobloga

530 + 1 = 531

Tytuł: Zły demiurg
Autor: Emil Cioran
Gatunek: filozofia, etyka
Ocena: ★★★★★★★
Liczba stron: 194
Tytułowy esej jest ciekawy, bo to trochę pokręcona apologetyka wczesnych chrześcijańskich sekt gnostyckich, takich jak Marcjonizm, a tak głębiej to pewnie jakiś eksperyment myślowy. Cioran uważa, że chrześcijaństwo miałoby większy sens, gdyby oddzielono „dobrego boga” (którego uosobieniem jest Jezus) od „złego i sprawiedliwego boga stworzyciela” (demiurga Jahwe), co poniekąd znosiłoby odpowiedzialność za zło w naszym materialnym świecie z „dobrego boga”. Jako dzieci „złego boga stworzyciela”, sami go małpujemy, przynosząc na ten świat nasze potomstwo – „pomnażanie życia zastrzeżono dla istot upadłych” – może dlatego księża, przynajmniej oficjalnie, nie mają dzieci.

Drugi esej, „Nowi bogowie”, też jest ciekawy, bo tym razem to pokręcona apologetyka politeizmu. Według Ciorana, rozróżnienie na politeizm i monoteizm nie jest takie oczywiste, chociażby ze względu na to, że politeiści mogą traktować wielu bogów jako aspekty wyższego boga, np. zgodnie z „hinduistyczną trójcą”, Brahma, Wisznu i Śiwa są objawieniami najwyższego boga. Teraz, po „śmierci Boga”, Zachód staje się neopogański, bo dusza ludzka jest pogańska, więc przychodzą nowi bogowie, niekoniecznie nawet w „maskach” bogów.

Ocena końcowa byłaby pewnie wyższa, gdyby druga połowa książki trzymała poziom pierwszej, ale, niestety, dalej jest trochę gorzej. Zmienia się forma, bo eseje są zastąpione przez nieuporządkowane aforyzmy, a tematyka w dużej mierze kręci się wokół śmierci, również tej samobójczej.

Ateusze (sic!), tak chętnie żonglujący inwektywą, dowodzą wyraźnie, że celują w kogoś. Nie powinni tak obnosić swej dumy - ich wyzwolenie nie jest tak doskonałe, jak sądzą; Boga wyobrażają sobie zupełnie podobnie jak wierzący.


#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #filozofia #religia #filozofiabookmeter #etykabookmeter
Pobierz nightmaar - 530 + 1 = 531

Tytuł: Zły demiurg
Autor: Emil Cioran
Gatunek: filozofia, ...
źródło: 352x500