Wpis z mikrobloga

Nie będzie publicznej ochrony zdrowia na wysokim poziomie jeżeli nie zapewni się lekarzom w publicznej ochronie zdrowia stawek na poziomie tych, które mają w sektorze prywatnym. Polacy z jednej strony według najnowszych danych GUS wydają na ochronę zdrowia 4,9% PKB (najgorszy wynik w całej UE), a z drugiej strony chcą mieć państwową ochronę zdrowia jak Niemcy i Francja, które wydają ~12% PKB.

Jest problem z wyceną masy procedur, które NFZ wycenia poniżej ceny rynkowej przez co publiczne zakłady opieki zdrowotnej popadają w długi albo w połowie roku mają już wyczerpane limity świadczeń.

W Polsce nie brakuje lekarzy. Dlaczego prywatnie można się dostać do lekarza każdej specjalizacji w ciągu tygodnia? Bo oni tu są. Problem w tym, że na NFZ płaci im się głodowe stawki, za które nic dziwnego, że nie chcą pracować.

Strasznie mnie drażni to toksyczne dość popularne w Polsce gadanie, że nie ma co zwiększać nakładów zdrowia na NFZ, bo system jest niewydolny i to nic nie da. Otóż da. Zmieni to wiele. Inwestujemy w służbę zdrowia pieniądze na poziomie krajów trzeciego świata, więc mamy służbę zdrowia na poziomie kraju trzeciego świata.

Polska ochrona zdrowia jest skrajnie niedofinansowana i to jest główna przyczyna jej zapaści.

#medycyna #lekarz #sluzbazdrowia #gospodarka #takaprawda
Bipolar- - Nie będzie publicznej ochrony zdrowia na wysokim poziomie jeżeli nie zapew...

źródło: 2021-03-26_09-02-28

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rnck: Mam identyczne obawy. C nie znaczy, że nie powinno się otwierać nowych uczelni - trzeba to robić z głową i przy odpowiednim finansowaniu i zaangażowaniu. Ale rząd i to spierdzieli......
  • Odpowiedz
Zaraz powiesz, że niestacjonarne to co innego.


@Bipolar-: cieszę się że to zauważyłeś, że jednak stacjonarna a niestacjonarna medycyna to dwie różne skrajności xD Płacisz = dostajesz się, tak było zawsze, bo każdej uczelni zależy na kasie

No to na stacjonarnych na przykład Śląski Uniwersytet Medyczny, ten sam przelicznik punktów i próg 142 pkt. Czyli po 71% z matur

Cholera! No tak! 71%! Niewiele więcej od wspominanych przez ciebie 50%,
  • Odpowiedz
@Bipolar-: Ależ bzdety, USA wydają 20% PKB i jaką mają służbę zdrowia? Żeby zwiększyć dostępność służby zdrowia, trzeba zwiększyć liczbę lekarzy i pielęgniarek, jak się tego nie zrobi, to nic się nie zmieni, bo lekarz może pracować tylko X godzin w miesiącu, jak mu się da podwyżkę to często nawet nie będzie robił nadgodzin, więc dostępność może się zmniejszyć przez to.
  • Odpowiedz
Dlaczego prywatnie można się dostać do lekarza każdej specjalizacji w ciągu tygodnia?


@Bipolar-: Czy Ty masz jakiekolwiek pojecie o temacie? Sprobuj sie dostac do flebologa. W miescie wojewodzkim najblizszy termin za dwa miesiace! Rozumiesz to? DWA MIESIACE CZEKANIA PRYWATNIE W MIESCIE WOJEWODZKIM! A co to sie musi dziac w mniejszych miastach. Wiec skoncz pisac takie klamstwa i brednie.
  • Odpowiedz
@Bipolar-: Watpie zebys sprawdzil na 99% tylko tak #!$%@? to raz. A dwa chodzi o moje miasto wojewodzkie w ktorym mieszkam. Ja mam w #!$%@? Warszawe tak samo jak Lizbone czy Ulan-Bator bo tam nie mieszkam.

I to nie byla kobiete a facet podszywajacy sie pod kobiete wiec nie. Nie ja zyczylem kobiecie gwaltu. Ale mam z Ciebie niezly polew ze walisz argument ad personam zamiast sie merytorycznie odniesc do
  • Odpowiedz