Wpis z mikrobloga

W ogóle sytuacja z #kredyt2procent i jego konsekwencjami, o których głośno mowiono przed startem tego syfu przypomina mi historię jak jeździłem rowerem rowerem po kałużach, każdy oprócz mojego wujka mi mówił, żeby tego nie robić, tylko wujas podkręcał, oczywiście na końcu #!$%@? się morda w kałuże. Tylko ja wtedy miałem 5 lat, a Pan Waldek Buda ma tych lat 40. Na czele ministerstwa stoi gość, który albo jest do szpiku kości nieodpowiedzialny albo jego wnioskowanie jest gdzieś na poziomie 5-latka. Pozdrawiam.
#nieruchomosci
Pobierz niezdiagnozowany - W ogóle sytuacja z #kredyt2procent i jego konsekwencjami, o któryc...
źródło: 220408_waldemar_buda
  • 61
@controll: Rok temu wprowadzono program gwarancji wkładu własnego z BGK i jest tam limit ceny metra kwadratowego z podziałem na miasta/województwa/powiaty.

Jeśli cena nabywanego mieszkania jest poniżej tego progu to możesz skorzystać z programu wsparcia, jeśli jest powyżej to musisz nabywać mieszkanie na warunkach rynkowych.

W ten sposób premiujesz rynek wtórny i tanich deweloperów którzy zaopatrują nabywców pierwszoraxowych, a nie wspierasz deweloperski Premium dostarczającej mieszkania 35 m^2 po 2x wyższych cenach
@niezdiagnozowany: Ok, bo nie rozumiesz zdolnosci kredytowej. Zdolnosc kredytowa to wklad + kwota kredytu. Kalkulatory uwzgledniaja gwarantowany wklad w liczeniu zdolnosci. Tyle i az tyle.
Scoring =/= zdolnosc,
Nie wiem jak sobie wyobrazasz zeby inaczej dzialal kalkulator kredytowy?
@controll: Nie leżały odłogiem, bo zarówno MdM jak i RnS były bardzo popularne i finansowały wiele inwestycji również w Warszawie.

Gwarancja leżała odłogiem z powodu gwałtownego skoku stop procentowych i zainteresowanie kredytami jakimikolwiek spadło o 70-80%, w takich warunkach w połączeniu z niską zdolnością gwarancja wkładu i spłacanie odsetek od większego kapitału nikogo nie interesowało. Gdyby dalej trwała promocja stóp 0% i milionowych zdolności kredytowych na średniej krajowej to byśmy mieli
@controll co ty #!$%@?. Ile ludzi właśnie ma zamknięte możliwości zmiany .ieszkania na większe? Ile ludzi #!$%@? się w kredyt w przewartościowane nieruchomości? A jak przyjdzie kryzys to nie będzie czego zbierać jak bank przyjdzie zabezpieczenie kredytu. #!$%@? kawalerka w mieście wojewodzkim za 30m2 po 400k ? A może bielsko miała po 9k/m2? Ten program uratować fliperów i devow i krótko terminowo patałachów z wykończeniówki. Patałachów bo ludzi którzy znają się na
@PfefferWerfer w dupie byly a nie popularne xD nikt sie na to nie klasyfikowal ze wzgledu na limit ceny metra. Wszystkie programy jedyne co robili to stymulowaly ceny w gore. To o co wszystko sapali juz bylo i rowniez nie dzialalo. https://bank.pl/niska-popularnosc-mdm-mozliwe-zmiany-w-ustawie/?id=44785&catid=358

Bedzie korekta, kryzys to juz majaczenia ludzi ktorzy wieszcza upadek bo uwazaja ze wtedy cos kupia taniej. Jeszcze raz, jak bedzie kryzys to bedziesz miec inne problemy - znalezienie pracy.
@marek_sucharek666: nierozumiesz jak dziala ten program, jeszcze raz. to sa grosze w skali Polski, pewnie calkowity koszt w calym cyklu to bedzie maks 600mln. Na 13 i 14 emerytury wp*erdalamy 50 taki programow rocznie a tu masz to na 10lat.