Wpis z mikrobloga

W ogóle sytuacja z #kredyt2procent i jego konsekwencjami, o których głośno mowiono przed startem tego syfu przypomina mi historię jak jeździłem rowerem rowerem po kałużach, każdy oprócz mojego wujka mi mówił, żeby tego nie robić, tylko wujas podkręcał, oczywiście na końcu #!$%@? się morda w kałuże. Tylko ja wtedy miałem 5 lat, a Pan Waldek Buda ma tych lat 40. Na czele ministerstwa stoi gość, który albo jest do szpiku kości nieodpowiedzialny albo jego wnioskowanie jest gdzieś na poziomie 5-latka. Pozdrawiam.
#nieruchomosci
niezdiagnozowany - W ogóle sytuacja z #kredyt2procent i jego konsekwencjami, o któryc...

źródło: 220408_waldemar_buda

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
@niezdiagnozowany: ale projekcja tego programu działa jak trzeba. Nieruchomości stały się bardziej odstępne dla ludzi którzy mieli zdolność a nie mieli wkładu i wyglada ze tylko po to zostało to zrobione. Po co robić inny program? Przecież to by była dopiero katastrofa na rynku. Miałbyś kolejny program typu 500+ ale w mieszkaniowce. Ten program jakby nie patrzeć stymuluje rynek, zwiększa wpływy do budżetu a jednocześnie umożliwia zakup ludziom którzy mieli zdolność
  • Odpowiedz
@controll: To co opisujesz miałoby sens gdyby było ograniczenie ceny za m^2 mieszkania, w obecnej formie to program szybkiego podniesienia cen wszystkich dostępnych mieszkań do poziomów co najmniej 500-800 tys. PLN niezależnie od metrażu/standardu/lokalizacji.
  • Odpowiedz
@opewnieJerzy: to wiem, no ale byku najwięcej to zyskują ludzie, co mają nieruchy wykończone, a nie deweloperzy.

@controll

ale projekcja tego programu działa jak trzeba. Nieruchomości stały się bardziej odstępne dla ludzi którzy mieli zdolność a nie mieli wkładu i wyglada ze tylko po to zostało to zrobione.


Gdzie? W większych miastach na zakupy rzucili się głównie ci co mają jeszcze gotówkę, nie kupisz już w normalnej cenie mieszkania w najszybciej
  • Odpowiedz
ten pomysł został wymyślony przez Polski związek firm deweloperskich i to pokazuje samo w sobie dla kogo jest ten program


@opewnieJerzy: fun fact. Takie słowa czytam chyba o każdym programie pomocowym od 30 lat :D Pamiętam jak kiedyś było rodzina na swoim czy coś ale przysługiwało tylko na rynek pierwotny więc pisali,ze właściwa nazwa to deweloper na swoim
  • Odpowiedz
Już widzę jak ludzie spłacają te swoje nieruchy z pensjami po 6 koła brutto jak im obetną dotacje.


@niezdiagnozowany: Zdolność jest liczona jak dla kredytu bez dopłat. Ergo ktoś kto nie miał zdolności na zwykły kredyt, na ten też nie będzie miał.
  • Odpowiedz
Zdolność jest liczona jak dla kredytu bez dopłat. Ergo ktoś kto nie miał zdolności na zwykły kredyt, na ten też nie będzie miał.


@WielkiPowrut88:

tak? a to ciekawe

Zgodnie z nowelizowaną 19 czerwca 2023 r. przez KNF Rekomendacją S zdolność kredytowa do Bezpiecznego kredytu 2% ma być liczona przez banki z uwzględnieniem dopłat państwa.
  • Odpowiedz
NIE DA SIE dofinansować zakupu czegokolwiek żeby to nie wpłynęło na cenę końcową. Wszyscy, którzy piszą jaki to jest #!$%@? program i jaki #!$%@? pomysł nie są w stanie podać sensownej alternatywy. Nie są w stanie przeprowadzić żadnej analizy i wyciągnąć sensownych wniosków. Krzyczeć, że coś jest #!$%@? to każdy potrafi, ale pokazać sensowną i działającą alternatywę oraz zadeklarować, że nie wpłynie ona w żaden sposób negatywnie na rynek to nikt nie
  • Odpowiedz
@GOHAN:

NIE DA SIE dofinansować zakupu czegokolwiek żeby to nie wpłynęło na cenę końcową. Wszyscy, którzy piszą jaki to jest #!$%@? program i jaki #!$%@? pomysł nie są w stanie podać sensownej alternatywy. Nie są w stanie przeprowadzić żadnej analizy i wyciągnąć sensownych wniosków. Krzyczeć, że coś jest #!$%@? to każdy potrafi, ale pokazać sensowną i działającą alternatywę oraz zadeklarować, że nie wpłynie ona w żaden sposób negatywnie na rynek to
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: to o czym piszesz jest niemożliwe do wprowadzenia. Nie ma opcji blokowania ceny metra na rynku to zachodzi o jakiś interwencyjny skup z ręki państwa. Ze niby kwalifikujesz się na program i co dostajesz dopłatę do metra? To metr zdrożeje. Chcesz wprowadzić komunizm na rynek mieszkaniowy i regulować cenę? To biura wprowadza wpisowe albo zapis klubowy aby w ogóle kupić mieszkanie. Przecież to identyczna sytuacja jak z 500+. BK2 trzeba
  • Odpowiedz