Wpis z mikrobloga

@bugzer: ogólnie to też miałem brać te "pakiety", ale to jest niestety scam i kolesiostwo - dana agentura chce tylko innych utuczyć, a głównie samą siebie. Poszukaj sobie ekip samemu - wyjdzie dużo taniej.

@PlanetHell no właśnie wykop.pl to trochę alternatywna rzeczywistość, wielokrotnie tutaj czytałem o wykończeniach kosztujących 4k za metr albo lepiej. To chyba jak ktoś wszystko na zamówienie bierze.

Można też wziąć gotowe meble, np. kuchnia narożna za 3-4k
@haha123: słyszałem o wykończeniach w firmie Excellent, wiesz coś więcej może?

W sobotę konfigurowałem kuchnię w Ikea, wyszło z AGD i blatem 28 tysięcy. Ceny poszły masakrycznie w górę
@bugzer: Kolega ma tego typu firmę, zatrudnia kilkadziesiąt osób w tym ekipy, ale również osoby, które je kontrolują i nadzorują oraz projektantów. Na pewno bardzo wygodne jest to, że jedna firma odpowiada przed tobą za wszystko i to oni muszą pilnować poszczególnych podwykonawców, zajmować się zamówieniami, itd.

Remont, czy wykończenie nawet jeśli nie robione osobiście to dla większości osób sporo nerwów i zmarnowanego czasu, jeśli ten czas jest dla Ciebie cenniejszy
Kolega ma tego typu firmę, zatrudnia kilkadziesiąt osób w tym ekipy, ale również osoby, które je kontrolują i nadzorują oraz projektantów.


@MG78: tak, to jest dokładnie to o czym mówiłem - kolesiostwo i tuczenie swoich, każdy branch w firmie (projektanci, potem ludzie od podłogi, potem ludzie np. od malowania, jeszcze inny branch np. od mebli) sobie doliczy 30-40% marży (a przecież sama firma i prezesi też muszą jeszcze zarobić na nowe
@haha123: Jak sobie wyobrażasz to inaczej? Przecież różne prace wymagają koordynacji i niestety również kontroli - jeśli remont będziesz przeprowadzał samodzielnie to to będzie zadanie, które będzie spoczywać na twoich barkach.

Mając ludzi z którymi współpracuje długoterminowo lub których po prostu zatrudnia raczej jest w stanie wynegocjować lepsze stawki niż przeciętny klient z ulicy.
Mając ludzi z którymi współpracuje długoterminowo lub których po prostu zatrudnia raczej jest w stanie wynegocjować lepsze stawki niż przeciętny klient z ulicy.


@MG78: w teorii. W praktyce TAK NIE JEST NIGDY XD

Chociażby WielkieBudowanie i ich wyliczenia kosztów budowy domu - https://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H320/cena-budowy-domu.html

Pan @TypowyZakolak niedawno sam budował dom i może się podzielić jak to wygląda jak się nie korzysta z "firm budujących całe domy, które rzekomo mają mieć taniej, dużo
@MG78: Potwierdzam co napisał @haha123. To wygląda tak, że jeśli np. firma buduje domy do stanu deweloperskiego, to zrobi Ci np. stan surowy w atrakcyjnej cenie, a do wszystkiego innego po prostu zaprosi zaprzyjaźnione firmy specjalizujace się np. w elektryce, oknach, klimatyzacji. A każda z tych firm pierdyknie Ci +20-50% względem tego, co byś dostał przychodząc "z ulicy", bo klient który chce budować pod klucz jedną firmą to w PL
@TypowyZakolak: @haha123 @PlanetHell
Takie są obecnie realia, przedsiębiorcy przy rozdmuchanym popycie nie mają potrzeby konkurować między sobą, a i sami nie wchodzą sobie w paradę.
Ludzie chętnie przepłacają za wszelakie usługi, więc po co to zmieniać( ͡° ͜ʖ ͡°)
Może nie w budownictwie jednorodzinnym, ale znam kilka robót gdzie przebitka do faktycznych kosztów jest bliżej 100% niż 50%....
@bugzer: moja mama korzystała z usług takiej firmy w 2018/19 roku. Wtedy płaciła jakoś 1300/m w średnim standardzie + ulepszenia poszczególnych elementów z oferty „premium”. Osobiście bardzo sobie chwaliła, nie musiała nawet kiwnąć palcem, wykonali projekt całego mieszkania, dobrali sprzęty AGD, meble na wymiar, zrobili szafę, mamie właściwie zostały do wyboru chyba tylko żyrandola. Oczywiście zapłaciła więcej, niż gdyby sobie załatwiła sama, ale całość zajęła jej jakieś 2h życia na dwóch
@TypowyZakolak: Ta firma kolegi nie zajmuje się budowaniem tylko właśnie wykańczaniem, wykańcza stan deweloperski i przeprowadza gruntowne remonty. Nie wiem dlaczego mieliby płacić podwykonawcom o 20-50% więcej, wydaje mi się, że właśnie znając realia rynku mogą płacić im mniej niż niezorientowany konsument bo im mniej zapłacą wykonawcy tym większa będzie ich marża.
@MG78: Bo to prosty układ. My przyprowadzamy frajera i bierzemy 10-20% z normalej stawki, Wy robicie robotę i bierzecie kolejne 10-20% z normalnej stawki extra.

W wykończeniówce może być inaczej, ja miałem na myśli budowę od A do Z, gdzie siłą rzeczy nie dasz rady mieć człowieka od wszystkiego w firmie, musisz podzlecać. Dobijasz dealu z lokalną firmą, powiększacie cenę względem rynkowej i włączacie do oferty.
@TypowyZakolak: Ale podwykonawca nie pracuje przecież dla klienta finalnego tylko dla tej firmy u której klient zamawia wykończenie.

Dlaczego ta firma ma płacić więcej podwykonawcy kosztem swojej marży?
Dlaczego ta firma ma płacić więcej podwykonawcy kosztem swojej marży?


@MG78: A Ty byś firmował działania czyjejś firmy za darmo, bez reklamy i często nawet bez wzmianki, że to Ty robiłeś?

Tak to nie ma, muszą coś odpalić.