Wpis z mikrobloga

Jeśli mam kryptowaluty za 25 tysięcy złoty na dziś, a urosną 2/3x to jak mam z tego się rozliczać skoro krypto mam już ponad rok. Coś słyszałem, ze nie trzeba wtedy. W ogóle nie wiem jak zachować się gdy portfel skoczy ponad 50 tys, jak wtedy to wypłacić?

#kryptowaluty #finanse #pytanie
  • 18
@flexologist: po pierwsze - kiedy je kupiłeś? Za ten rok powinieneś złożyć korektę pit, w przeciwnym razie zapłacisz 19% od całości a nie od zysku.

Druga sprawa - idź do jakiegoś księgowego w roku jak to sprzedasz (a raczej przy rozliczaniu pitu, czyli jak rok w którym sprzedasz się już skończy),.zapłać mu stówkę czy dwie i zrobi to za ciebie.
W skrócie: podatek 19% od kryptowalut, można znaleźć w internecie w
w roku zakupu w pit-38 (chyba ten, pisze z pamięci) wpisujesz koszty. te koszty możesz co roku przesuwać na następny jeśli nie spieniężysz ich - nie wymienisz na FIAT. Jeśli wymienisz na FIAT to od tego 19% od zysku (cena sprzedaży - koszty z pop. lat)
@Blomex
a co jeżeli te kryptowaluty nie zostały kupione, tylko wykopane np w 2015 roku i dziś sobie o tym przypomniałeś i je spieniężasz? Dojebią 19% od całości, mimo że inwestycja =koszt prądu, maszyny, serwis?