Wpis z mikrobloga

Tak całkiem serio, jest jakiś sensowny powód tego że wizyta 50 minut u psychiatry kosztuje 200 zł? Czy bardziej jest to jakiegoś rodzaju zmowa cenowa?
Oczywiście główny argument to to że należy ukończyć 5 letnie studia + 4 lata szkoły psychoterapii (specjalizacja).
Szkoda że wielu inżynierów po ciężkiej magisterce ciągle się doszkala i niejednokrotnie zarabiaja po 5k do łapy xD. Nie potrafię zrozumieć za co sobie tyle wołają, czułbym do siebie wstyd gdybym wydał więcej niż 100 zł za wizytę.
#poznan #psychoterapia #psychologia
  • 51
  • Odpowiedz
Wiesz ile kosztują studia z psychoterapii?
I wiesz jakie to są wyrzeczenia żeby to zrobić?
@Wraczek:

Zresztą o co ci chodzi, lodzik u roksiary też pewnie kosztuje 2 stówy a to 5 minut pewnie trwa.
Po drugie to jest praca
  • Odpowiedz
Tak całkiem serio, jest jakiś sensowny powód tego że wizyta 50 minut u psychiatry kosztuje 200 zł? Czy bardziej jest to jakiegoś rodzaju zmowa cenowa?


@Wraczek: kilka lat studiów, specjalizacja, odpowiedzialność.

Równie dobrze mógłbyś napisać:

Tak całkiem serio, jest jakiś sensowny powód tego, że wizyta 50 minut u dentysty kosztuje 200 zł?
  • Odpowiedz
  • 7
@Kryspin013: tyle że studia stomatologiczne są oblegane i posiadają wąski limit miejsc co winduje cenę.
odpowiedzialność? Odpowiedzialność to może wziąć psychistra gdy wystawi złą diagnozę i wystawi nietrafną receptę, a psychoterapeuta? Widocznie jego sposób prowadzenia terapii nie trafił do pacjenta ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Wraczek: Tak całkiem serio i na spokojnie. Studia 6 lat, staż 1 rok, specka 5 lat. Sumarycznie 12 lat.

Wszystko zaczyna się od zdrowia. Chorując fizycznie czy psychicznie często jesteś niezdolny do pracy. Bez mostu czy auta sobie poradzisz, ale (w twoim przypadku) bez zdrowiej głowy może być słabo (np. ostatnia akcja z Ravgorem). Zresztą zdrowia nie policzysz, wszystkiego nie przewidzisz w leczeniu.

200 zł/h to i tak niska cena
  • Odpowiedz
wizyta 50 minut u psychiatry kosztuje 200 zł?

50 minut

u psychiatry

należy ukończyć 5 letnie studia + 4 lata szkoły psychoterapii (specjalizacja)

psychoterapii (specjalizacja)

co
@Wraczek:
  • Odpowiedz
  • 0
@mxco88: Nie mam żalu do wykwalifikowanej, doświadczonej i oczytanej kadry psychoterapeutów, skoro zjedli na tym swoje zęby to im się należy.
Uwagi mam natomiast do świeżych psychoterapeutów (powiedzmy że Julek) które wołają sobie na start takie same stawki tylko dlatego że ukończyły wiele lat edukacji. Gdyby wiedział że dostanę profesjonalną pomoc, ok zgoda zapłata się należy. Wystarczy wejść na znanylekarz i znaczna większość ofert jest od mlódek świeżo po studiach
  • Odpowiedz
@Wraczek to w końcu psychiatra czy psychoterapeuta? To dwie zupełnie inne rzeczy. Psychiatra to osoba po medycynie a te studia są trudne bo tam jak nie zaliczysz jakiegoś przedmiotu to musisz powtarzać całe studia a nie tylko ten przedmiot a do tego robi się później jakieś praktyki w szpitalach itp itd.
Psychoterapeuta nie jest lekarzem ale studia i certyfikacja to sporo lat nauki. Poza tym by nie stracić tej certyfikacji to
  • Odpowiedz
@Wraczek: jest kilka czynników, które wpływają na taką cenę.

1. Podstawowy mechanizm popytu i podaży. Dalej na rynku jest mało specjalistów. Nie ma czegoś takiego jak konkurencja w tym zawodzie.

2. Znany lekarzy, koszt superwizji, koszty szkolen - większość specjalistów ma wiele stałych kosztów. Sam znany lekarz kosztuje od 600-1000zl miesięcznie. Superwizja od 250-500zl miesięcznie. Obowiązkiem specjalisty jest ciągle nabieranie nowych umiejętności i wiedzym a to kosztuje. Książki specjalistyczne również swoje kosztują. Normą obecnie że nowe publikacje kosztują już od 100zl czy nawet więcej. W tym towarzystwie występują nawet opłaty za uczestnictwo w biernych konferencjach. Taka trochę piramida finansowa. Najgorszym złem jest znanylekarz, który patologizuje bardzo ten rynek i podwyższa cenę usługi jak i obniża jej jakość. Wynajem lokal też w obecnej Polsce nienalezy do tanich
  • Odpowiedz
@Wraczek: to że tłumacze skąd wynikają wysokie ceny nie znaczy że akceptuje wysokie ceny. Ja biorę w wojewódzkim miesicie 150zl i uważam, że to uczciwa cena. Gdy bym przyjmował prywatnie w Warszawie to bralbym w zależności od kosztów lokalowych 200-250zl
  • Odpowiedz
odpowiedzialność? Odpowiedzialność to może wziąć psychistra gdy wystawi złą diagnozę i wystawi nietrafną receptę, a psychoterapeuta? Widocznie jego sposób prowadzenia terapii nie trafił do pacjenta ¯\(ツ)/¯


@Wraczek: To się zastanów czy piszesz o psychiatrii czy psychoterapeucie bo we wpisie co innego a potem w komentarzu co innego XD

Tak całkiem serio, jest jakiś sensowny powód tego że wizyta 50 minut u psychiatry kosztuje 200 zł?
  • Odpowiedz
@Wraczek gdyby służba zdrowia publiczna była lepiej finansowana to pewnie kolejka do psychoterapeuty to byłoby kilka tygodni a nie lat. Do psychiatry można zapisać sie nawet bez skierowania wiec to przyspiesza proces na szczęście.
  • Odpowiedz
@Kitku_Karola @mxco88 @www_h

Paradoks jest taki że większości osób które potrzebują tej pomocy zwyczajnie na to nie stać, choroba blokuję ich rozwój.


@Wraczek: psychoterapię masz normalnie na NFZ. Kwestia jest dostępu do niej w różnych miastach. Bo np niekiedy na pierwszą wizytę musisz czekać miesiąc.

Druga sprawa no to jakby sama waga problemu, który cię dotyczy.
  • Odpowiedz
@Wraczek Generalnie zupełnie inaczej się wycenia pracę na godziny, gdy tych godzin jest niewiele. Nie ma co porównywać do stawek na etacie.

Ale ogólnie terapia dla terapeuty też bywa dość absorbująca
  • Odpowiedz