Wpis z mikrobloga

Silna gospodarka jest wtedy gdy państwo jest silne, gdy państwo wspiera pracowników, podwyższa płace minimalną, egzekwuje kodeks pracy.

Gdyby nie płaca minimalna i minimalne warunki zapewnione przez państwo polskie to wielu ludzi dzisiaj pracowałoby za bochenek chleba w koszmarnych warunkach.

Gdy mój tato wchodził po komunie na rynek pracy po politechnice jako magister inżynier budownictwa to mój tato pracował za płace MINIMALNĄ robiąc bezpłatne nadgodziny (dużo ich było) i często pomagał robotnikom (to nie było formalnie jego obowiązkiem), którzy też byli traktowani jak szmaty. I oni MUSIELI to robić, takie warunki pracy były wszędzie. Wtedy państwo było jeszcze bardzo słabe.

Czy chcecie żeby pracownik był traktowany gorzej niż pies na zachodzie? Przecież gdyby nie państwo to biznesmeni płaciliby dzisiaj po 3 złote na godziny, a prace wykonywano by bez narzędzi, wózków widłowych bo byłoby taniej xD

Nie łudźcie się, że pracodawcy płaciliby więcej gdyby nie obciążenia podatkowe, składki itd. Tę niezapłaconą część schowaliby do własnej kieszeni.

#pracbaza #praca #ekonomia
Glimpse0fTheFuture - Silna gospodarka jest wtedy gdy państwo jest silne, gdy państwo ...

źródło: biedaa

Pobierz
  • 68
@MrK933: Ja jestem za takim modelem społeczeństwa, że każdy kto jest w stanie to powinien solidnie pracować, swoim zdrowym tempem- nie obijać się, ale też nie zapie#dalać. W pracy najgorsza jest zła, toksyczna atmosfera, która często zniechęca ludzi do pracy i wszelkie złe zachowania trzeba zwalczać.

Zawsze będą ci, którzy będą zarabiali więcej, ale nie jestem za przesadnym rozwarstwieniem społeczeństwa jak w USA gdzie pracownicy Walmartu po swojej pracy muszą lecieć
@pieczony_szczur_z_ogniska: Dokładnie tak, mądry i silny poradzi sobie nawet wbrew państwu. A przecież rolą państwa powinno być zadbanie o tych najsłabszych. Bajki trenerów personalnych o cięższej pracy i byciu ,,błyskotliwym" są płytkie, bo przecież człowiek rodzi się z pewnymi umiejętnościami, predyspozycjami, zdrowiem.

Na rynku pracy oprócz młodych, silnych, pięknych, mądrych są też starzy, brzydcy, głupi. Ale ci drudzy też są w porządku jeżeli są DOBRYMI ludźmi.
@Glimpse0fTheFuture Zgadzam się z Toba. Też nie jestem za wpychaniem gotówki ludziom do łapy przez socjal. Państwo powinno stworzyc rozsądny kodeks pracy oraz dać większe uprawnienia np. Inspekcji pracy. To co dzieje się w Polsce obecnie to parodia bo pracodawcy za łamanie praw pracowników otrzymują śmieszne kary.
@Glimpse0fTheFuture: ale wiesz, że to nie do końca tak, że to płaca minimalna rozwiązała ten problem? Ten problem został rozwiązany przez to, że zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników przy jednoczesnym spadku urodzeń i mniejszych nowych rocznikach oraz emigracji.
Nie jestem przeciwnikiem płacy minimalnej (tylko tempa jej podwyższania, ale to inny temat). Ona też ma swoją rolę, ale głównie w wykrzewianiu patologii,
@Glimpse0fTheFuture: niestety nikt już nie pamięta tego wymarzonego czystego kapitalizmu kucy w USA kiedy dzieci szły do pracy odkąd tylko mogły trzymać narzędzia. Kuce myślą że Janusze będą się o nich troszczyły a prawda jest taka że może 1 na 30 przedsiębiorców ma jakieś ludzkie odruchy a reszta gdyby nie jakiś kodeks pracy to by kazała im #!$%@?ć od 6 do 18 przez 7 dni w tygodniu za grosze. Ale w
@pieczony_szczur_z_ogniska: Ogarnięci ludzie sobie poradzą - prawda. Ktoś z fachem w ręku /pracując zdalnie /specjalista będzie żył dobrze albo lepiej bez płacy minimalnej i interwencji państwa.

A cała reszta ;d?
Ludzie będą sprzątać ulicę, wywozić śmieci za 1200zł miesięcznie bo .. nie będą mieć wyjścia. Mało który Polak teraz ma oszczędności.
Jak zniknie minimalna to przecież NIE będzie tak że ludzie nie podejmą kasy za 1700zł "bo to za mało" Znajdą
@Glimpse0fTheFuture: Tylko zauważ że podniesie tak szybko o tak dużo płacy minimalnej spowoduje to że część mikro przedsiębiorstw zwolni swoich pracowników bo nie będą przynosić już zysku w mikro firmie.Zatem bezrobocie się zwiększy,dużo mikro firm też się zamknie i zasili rynek bezrobotnych,wzrost wynagrodzenia minimalnego w tak drastycznym czasie spowoduje też wzrost cen w sklepach,spadek ceny nabywczej pieniądza i defacto wzrost inflacji.Temat rzeka i tu nic nie jest zero jedynkowe.Ja przy pandemi
Silna gospodarka jest wtedy gdy państwo jest silne, gdy państwo wspiera pracowników, podwyższa płace minimalną, egzekwuje kodeks pracy.


@Glimpse0fTheFuture: co za brednia. silna gospodarka jest wtedy gdy jest nadmiar miejsc pracy i nie ma nierobów żyjących z socjalu (wskaźnik aktywności zawodowej - obecnie mamy jeden z niższych w EU). Silna gospodarka jest też wtedy gdy mamy produkty i usługi wysokomarżowe.

Gdyby nie płaca minimalna i minimalne warunki zapewnione przez państwo polskie
@Glimpse0fTheFuture: mamy jedną z najwyższych najniższych krajowych na świecie względem średniej krajowej. Dodatkowo mamy jeden z największych odsetków ludzi zarabiających najniższą krajową. Ja bardzo bym chciał by każdy zarabiał dużo, ale świat tak nie działa. Obecna sytuacja skutkuje zrównywaniem (spłaszczaniem) płac, ale w dół. Wszystkim równo, wszystkim gówno. Ponadto samo w sobie jest proinflacyjne, a ta najbardziej uderza w najbiedniejszych (najbardziej odczuwalna jest na żywności i opłatach za mieszkanie, a to