Wpis z mikrobloga

#kredyt2procent #kredythipoteczny #nieruchomosci #bk2

Wykopki,

odpowiedzcie mi, prostemu człowiekowi na kilka pytań (pytania na samym dole), bo trochę nie ogarniam a teraz mam czas na wybór oferty.

Wnioski o BK2% złożone w dwóch Bankach - PKO BP oraz Pekao S.A.

Dostałem symulacje i warunki i w skrócie wygląda to tak:

Kwota kred.: 300 000 PLN
Okres spłaty: 25 lat

PKO BP:

Oprocentowanie (bez dopłat): 7,14%
Marża przez pierwsze 5 lat: 1,17%
Marża w latach od 5 do 25: 2,00%

Prowizja: 5 100 PLN

Ubezpieczenie na życie: brak
Operat szacunkowy: 400 PLN
Kontrola nieruchomości: 0 PLN

RRSO: 4,98% (może ulec zmianie)
Całkowita kwota do spłaty: 527 877,90 PLN (może ulec zmianie)

Raty kapitałowo-odsetkowe (wybiórczo):
Rata 10 - 1 471,08
Rata 25 - 1 501,51
Rata 60 - 1 403,26
Rata 121 - 1 606,42

Pekao S.A:

Oprocentowanie (bez dopłat): 7,14%
Marża: 1,99%

Prowizja: 5 970 PLN

Ubezpieczenie na życie: 245 PLN/rok
Operat szacunkowy: 0 PLN
Kontrola nieruchomości: 184,50 PLN

RRSO: 4,44% (może ulec zmianie)
Całkowita kwota do spłaty: 498 984,76 PLN (może ulec zmianie)

Raty kapitałowo-odsetkowe (wybiórczo):
Rata 10 - 1 525,69
Rata 25 - 1 500,00
Rata 60 - 1 440,08
Rata 121 - 1 335,62

1) Dlaczego po wysokości raty w PKO BP kompletnie nie widać tej obniżonej marży do poziomu 1,17 w ciągu pierwszych 5 lat? Jak rozumiem to tylko taki chwyt marketingowy ze strony PKO ponieważ jest to już uwzględnione w finalnym oprocentowaniu 7,14% które jest identyczne w przypadku obu Banków?

2) Dlaczego w przypadku PKO BP wysokość raty tak mocno "skacze"? W przypadku Pekao S.A. faktycznie w każdym kolejnym miesiącu rata jest odrobinę mniejsza i nie ma sytuacji, że kolejna rata jest wyższa od poprzedniej. Mówimy oczywiście o pierwszych 120 ratach, gdzie są raty malejące.

3) W przypadku chęci całkowitej spłaty kredytu po okresie 10 lat wybralibyście wariant z prowizją płatną z góry bez zabawy w obniżanie jej dodatkowym ubezpieczeniem? Wiem, że jest coś takiego jak proporcjonalny zwrot części tej prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Z góry dodam, że zapłacenie tej kwoty prowizji z góry to nie problem.

4) Którą ofertę Wy byście wybrali? Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę od strony kosztów?
  • 18
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras: Szanowny Panie
pisanie około przy obliczeniach matematycznych nie jest godne Pitagorasa

300k/ 300 = 1k -> tyle OP spłaca kapitału w racie co miesiąc
300k * 0.02 (oprocentowanie przez pierwsze 2 lata) / 12 = 500 zł -> tyle odsetek jest w pierwszej racie

Co daje pierwszą ratę 1500 złotych, tyle co w Pekao
  • Odpowiedz
@zdezorientowany2022 coś nie pasują mi kwoty rat dla PKO, nie powinna się tak zmieniać, do 60 raty powinna stałe maleć.
różnica w symulacji jest też to że PKO zakłada że po 60 miesiącach stopą procentowa wzrośnie, a PeKaO zakłada taka sama w całym okresie kredytowania. wydaje mi się że po 120 miesiącu znów zakładają wzrost stopy. pasowałoby to przeliczy z takimi samymi założeniami. różnica w prowizji na poziomie 0.01 procenta nie wydaje
  • Odpowiedz
@zdezorientowany2022: Moze inaczej - jak dostaniesz oferty końcowe to zobaczysz jakie są warunki, teraz to jest jeszcze śliskie fiksowanie się na cos. Potem masz o ile dobrze pamietam 30 dni na decyzje
  • Odpowiedz
Moze inaczej - jak dostaniesz oferty końcowe to zobaczysz jakie są warunki, teraz to jest jeszcze śliskie fiksowanie się na cos. Potem masz o ile dobrze pamietam 30 dni na decyzje


@bi-tek: Tak, tylko już widzę że jednak mogłem wybrać inne warianty w PKO - z obniżeniem prowizji do 0,5% i ubezpieczeniem na życie (bo można z niego zrezygnować po roku) i w Pekao w prowizją 0% i marżą 2,5% bo
  • Odpowiedz
  • 0
@zdezorientowany2022 1. BK2% jest dla oprocentowania stałego, więc marży wprost tu nie dostrzeżesz. Jeśli się nie mylę, to akurat PKO stałe liczy na zasadzie marża + stała stopa międzybankowa

2. Tam nie ma jakiegoś okresu karencji? I ta promocyjna marża jest na pewno na 5 lat?

3. Przy chęci całkowitej spłaty w przeciągu pierwszych 10 lat wziąłbym wariant bez żadnych kosztów początkowych, wyłącznie płatności miesięczne

4. Pekao ale oferta bez prowizji, tylko
  • Odpowiedz
sorry za offtop ale taka symulacja jest generowana od ręki jak sie udam do oddziału czy trzeba x dni czekać?


@martin123154: Jeżeli idziesz z umową deweloperską, dowodem osobistym i potwierdzeniami wpływów wynagrodzenia od pracodawcy (Pekao S.A. - 12 msc, PKO BP - 6 msc, Alior - 3 msc) to taką symulację dostaniesz od ręki.

Pozostałe dokumenty (oświadczenia itp) można dosłać doradcy mailowo w późniejszym terminie.
  • Odpowiedz
@Koesn - na dzisiaj mam już nieco więcej info

1. BK2% jest dla oprocentowania stałego, więc marży wprost tu nie dostrzeżesz. Jeśli się nie mylę, to akurat PKO stałe liczy na zasadzie marża + stała stopa międzybankowa


Ta obniżona marża w pierwszych 5 latach w przypadku PKO BP jest już wliczona w oprocentowanie 7,14% więc tak naprawdę nie ma to znaczenia --> w Pekao S.A. oprocentowanie wynosi dokładnie tyle samo. Jedyna różnica
  • Odpowiedz
Obowiązki konieczne do otrzymania kredytu na oferowanych warunkach:

1) zawarcie z PKO Życie za pośrednictwem PKO Banku Polskiego „umowy ubezpieczenia na życie dla klientów PKO Banku Polskiego SA lub PKO Banku Hipotecznego SA”, którzy zawarli umowę kredytu hipotecznego na cały okres kredytowania– przystąpienie do ubezpieczenia jest wymagane do zawarcia umowy kredytu hipotecznego.


Zakresem ochrony ubezpieczenia jest zgon ubezpieczonego oraz wystąpienie u ubezpieczonego trwałej i całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji będącej
  • Odpowiedz