Wpis z mikrobloga

Hej, ma ktoś pomysł jak zrobić taką formułę w #excel

w jednym arkuszu mam numery produktów, a w wierszach poniżej mam to z czego się składają, np:

1568494
ŚRUBKA
PRĘT METALOWY
5998442
DESKA
GWÓŹDŹ
TRYTYTKA
9185987
PASEK GUMOWY
BULBULBATOR
RYZA PAPIERU

I teraz potrzebuję żeby inny arkusz po wpisaniu numeru produktu (pewnie przy pomocy X.WYSZUKAJ) zwrócil mi listę surowców z których dany produkt sie składa. Problem polega na tym że tych surowców może być 2 albo 42 i musi zwrócić tyle komórek aż nie trafi na kolejny numer produktu, nie wiem jak określić tą granicę.
  • 6
  • Odpowiedz
  • 1
ja bym zmienił układ z kolumny na wiersze, a potem poukładał to w kolumnach typu numer produktu, surowiec 1, surowiec 2 itd.
  • Odpowiedz
@sanderus:
W Excelu nie ma prostej metody do zwrócenia wielu wartości na podstawie pojedynczego zapytania. Tradycyjne funkcje wyszukujące takie jak VLOOKUP, INDEX/MATCH, czy X.WYSZUKAJ zwracają tylko jedną wartość.

Można jednak zastosować bardziej skomplikowane formuły i techniki, aby to osiągnąć. W tym przypadku, jednym z podejść byłoby utworzenie dodatkowej kolumny, która gromadzi wszystkie surowce dla danego numeru produktu.

Poniżej znajduje się instrukcja krok po kroku, jak to zrobić:

Przyjmijmy, że kolumna A
  • Odpowiedz
@dr__slim: Przepraszam za pomyłkę, użyłem nazw funkcji Excela z wersji angielskiej. W polskiej wersji Excela formuły będą wyglądać trochę inaczej. Oto poprawione formuły:

1. W kolumnie B, formuła powinna wyglądać tak:

excel
=JEŻELI(CZY.LICZBA(A2); A2; B1)

2. W kolumnie C, formuła powinna wyglądać tak:

excel
=JEŻELI(CZY.LICZBA(A2); A2; C1&", "&A2)

3. Formuła do wyszukiwania w innym arkuszu powinna wyglądać tak:

excel
=X.WYSZUKAJ(D1; B:B; C:C; 0)

Przepraszam za wszelkie zamieszanie. Powyższe formuły powinny poprawnie
  • Odpowiedz