Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
tak wiem, prosic o porade finansowa na wykopie to zla rzecz, ale moze ktos podsunie fajny pomysl.
więc: miesięcznie odkładam około 4-4.5k pln po odjęciu wszystkich rachunków, jedzenia, hobby, paliwa, itd.
W co to pakować, żeby nie leżało na darmo na koncie ze śmiesznym oprocentowaniem?
Nie chcę na tym zarobić, a tylko nie tracić. Może #gielda ? Ale tutaj też mało "pewniaków" z niskim zyskiem i ryzykiem. Obligacje też kiepsko, bo póki co nie mam oszczędności (a raczej mam, ale tyle, żeby awaryjnie na koncie te X tysięcy leżało). Może co miesiąc za połowę z tego co odłożę kupować dolary? Nie szykują mi się żadne większe wydatki póki co (co najwyżej odkładam sobie na działkę), tych 4-4.5k nie będę potrzebował wyjąć nagle (bo po to mam na drugim koncie odłożone coś na czarną godzinę).
Doradzicie mi coś? Co czytam to wszyscy co innego - złoto, kąkuterowy piniondz, lokata, obligacje, nasdaq. Coraz bardziej myślę nad kupowaniem prawie że "losowo" tanich działek co jakiś czas, idąc za myślą że ziemi nie przybędzie. No ale znowu - jak już uda mi się uciułać na działkę, to będę chciał te "zainwestowane" pieniądze wydać, a działki w piździchowie się nie sprzeda w 5 minut.

#pieniadze #finanse #oszczedzanie #oszczedzajzwykopem #lokata



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 10
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@KrowkaAtomowka:
Aktualnie mam względnie ofensywny portfel i chcę go trochę ustabilizować: w tym momencie rozważam doważenie Mo-Bruku (bondlike + growht) British american tobacco (bondlike), ale proszę o ocenienie samemu czy jest to dla Ciebie odpowiednie. Poluję również na AI (bo spekuluję, że to niebezpodstawna bańka sie nam szykuje), ale na zasadzie "jak jest gorączka złota to sprzedawaj łopaty" -- rozwiązania chmurowe, dostawcy sprzętu do centrum danych -- tutaj supermicro mi uciekło.
@czajnik94: kim jest ten polski patofinansista i dlaczego zwatpiles ? mobruka dlugo mialem i sprzedalem, oni sami ostatnio robili abb, moze znowu go kupie jak spadnie o 30% wzgledem tego co jest teraz. BAT nad tym myslalem pare razy ale ich idea jest mi mocno nie po drodze, na dodatek uwazam ze sporo produktow ktore teraz stworzyli (zamienniki papierosow ) za jakis czas wyjdzie ze sa rownie szkodliwe co same papierosy.
@KrowkaAtomowka:
Cezary Graf, niestety mam czasami dziwną chęć oglądania podejrzenia co nasi polscy 'guru' za głupoty wygadują.
Mobruk przy obecnej kondycji i perspektywach (inwestycje do końca 2024) 30 procent tańszy, czyli w okolicach lekko powyżej 200 złotych to chyba zbyt piękne... sam bym się nie pogniewał, mimo stosunkowo wysokiej pozycji.
Co do bat, sam jestem palaczem i bez zwątpienia jest to biznes, który negatywnie wpływa na konsumentów i jest wątpliwy moralne,
@czajnik94 rozumiem Twoje podejście. Co do Mobruka skoro tak mają inwestować (w praktyce nie aż tak) to dlaczego wlasciele pozbyli sie sporej część akcji ostatnio? Oni chyba mają też jakieś sprawy sądowe z jakimś składowiskiem odpadów w Wałbrzychu już nie pamiętam dokladnie. Dla mnie ten przemysł jest strasznie sliski. Co chwilę jakieś podpalenie.

Co do BAT. Poruszyłeś dosyć istotny temat. Ze ludzie spożywają teraz nawet do 3 razy więcej nikotyny bo jest
@KrowkaAtomowka:
Kupuje się akcje tylko z jednego powodu, a sprzedaje z wielu. Nadal rodzina Mokrzyckich ma bardzo duże udziały. Inwestycje zwiększają drastycznie moce przerobowe... dla mnie rynek to trochę ignoruje. Co do marszałka to powinien w normalnym kraju siedzieć za nękanie spółki i manipulowanie kursem akcji -- to jest jedyne ryzyko, ale według mnie historia zwycięstw w sądzie pokazuje, że jest znikome. Mobruk dlatego jest między innymi na giełdzie i wydaje