Wpis z mikrobloga

coś tak czuję, że potrzebuję wydać pieniądze na nowy komp ;) choć stary ciągle jest ok, to jednak coś mnie kusi. Sytuacja wygląda tak, aktualny komp: I5 8600K, MSI Z370 Gaming Pro, GTX 1080, 32 GB pamięci, dysk systemowy to Samsung 970 EVO, 2 dodatkowe ssdeki cruciala i 2 WD Redy. Komp nie służy do grania (sporadycznie może być jakieś King's Bounty :D ), praca w sofcie Adobe, Figma, takie tam graficzne rzeczy :D

i teraz nie wiem, pozostać przy Intelu czy zmienić to na AMD (w ogóle się w tym nie orientuję). Ale chciałbym zbudować jakiegoś :potworka", nie wiem jaki procek wybrać - najkorzystniejszy stosunek ceny do wydajności. Wprawdzie I5 jest ok ale jednak chciałbym sprawdzić więcej poweru. Procek musi byc chłodzony wentylatorem, nie chcę jakiejś rakiety wyjącej. Nie będę zmieniał obidowy więc płyta musi być w formcie MicroATX. GTX bym zostawił, bo jak mówię to nie służy do grania.

Potrzebuję wybrać: procesor, pokaźny cichy wentylator, nowy systemowy SSD, nowy zasilacz (Mam zaufanie do seasoniców), 64 GB ramu, płyta musi mieć antenki do BT i WI-FI :) posiadane dyski zostawię, oprócz EVO, bo to już trochę przeszłość, 250 GB to trochę malizna

Ktoś, coś doradzi? ;)

#komputery #podzespolykomputerowe #pcmasterrace
  • 11
  • Odpowiedz
Wymieniłem tylko grafikę na rtx 4070 i nie widzę zbytnio bottle necka.


@koziol87: to zależy tylko od rozdzielczości. Sam dalej siedzę na Z390/9900KF/128GB a mam 4090. W 4K w grach na najnowszym 13900k zyskałbym czasami kilka klatek, czasami nic. W fhd różnica byłaby ogromna, ale nikt nie kupuje takiego sprzętu do fhd

Tyle że op jeśli nie gra, to mu to lotto. Kwestia jaka to praca. Czy w ogóle praca. Jak
  • Odpowiedz
  • 0
@Atreyu: wspominałem w pierwszym poście :) Ps, Ai, Id, Pr + Figma

@koziol87

takie częsci wybrałem:

Intel Core i5-13600K

Be quiet! Dark Rock PRO 4

MSI MAG B760M MORTAR WIFI - Intel B760

Kingston FURY Renegade White 64GB (2x32GB) DDR5 6000 CL32

Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 500GB

Seasonic Vertex GX-850 - 850W

Do tego mógłbym dorzucić ewentulanie GTX 3060 Ti

Nie wiem czy ten zasilacz to aż nie ybzt
  • Odpowiedz
  • 0
dodam tylko że na aktualnym kompie, jesli np. wrzucę do fotosklepu 100 rawów z 5D mkIV do konwersji to przy właczonej Operze mam gwarantowany wysyp w trakcie, że nie ma pamięci :D przy wyłaczonej się to nie dzieje, nie wiem czemu tak :D
  • Odpowiedz
  • 0
ewentualnie drugi zestaw

Intel Core i5-13600K

Be quiet! Dark Rock PRO 4

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI - Intel B760

GIGABYTE GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12G

Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR5 6000 CL36, AMD EXPO

Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 500GB

Seasonic Focus Plus Platinum - 750W

Bo jednak do tej obudowy co mam to i normalna płyta ATX wejdzie

I takie pytanie odnośnie Windowsa, do kompa co
  • Odpowiedz