Wpis z mikrobloga

Jeżeli pozostawimy stopy procentowe na obecnym poziomie oraz dodamy nowo zapowiedziane transfery socjalne, przedłużenie wakacji kredytowych itp to nie zejdziemy z inflacja poniżej 10% nawet do kolejnych wyborów parlamentarnych w 2027r.

Trzeba będzie robić to co Pan Volcker w latach 80 w USA.

Bardzo ciężko mają w Polsce ludzie którzy planują teraz co zrobić że swoimi pieniędzmi.

Zapraszam do dyskusji.

#gielda #nieruchomosci
  • 51
Bardzo ciężko mają w Polsce ludzie którzy planują teraz co zrobić że swoimi pieniędzmi.


@markier: bardzo łatwo mają - po prostu pozbyć się jak najszybciej wszystkich gównozłotych bez żadnych wartości jak tylko można (wydać gównozłote po aktualnej, gównianej, ale wciąż lepszej niż jutro, cenie).
bardzo łatwo mają - po prostu pozbyć się jak najszybciej wszystkich gównozłotych bez żadnych wartości jak tylko można (wydać gównozłote po aktualnej, gównianej, ale wciąż lepszej niż jutro, cenie).


@haha123: no właśnie to jest dylemay bo to może się okazać jedna z głupszych rzeczy. Jeżeli po wyborach zrobią Volckera to przepłacisz. Wszystkie te dobra stanieją po recesji a Ty na tym nie skorzystasz bo wysypał es się z gotówki.
@markier: serio w to wierzysz? Ja w to nie wierze, prędzej uwierzę, że glapiński (specjalnie z małej) obniży stopy do 0.1% żeby zrobić dobrze jarkowi (specjalnie z małej) niż, że po wyborach cokolwiek podniosą.

Wierzyłem w to, że jednak nie wybiorą dekady stagflacji aż do 2030 kiedy podnosili stopy - i gdzie mnie to zaprowadziło? Na manowce i zostałem z gównozłotym bez wartości w ręce.

@podjad3k ja regularnie się pozbywam gównozłotych,
@markier: To mocno zależy od stanu naszej gospodarki. Aktualna inflacja to szambo z 2020 roku, kiedy podaż pieniądza mocno wybiła w górę. Ogólnie rzecz ujmując:

1. Podaż pieniądza w 2022 roku wyniosła około 5,3% natomiast wzrost PKB wyniósł 5,1%, także tu widać, że sytuacji powinna się uspokoić.
2. Aktualne ceny także są teraz sztucznie podtrzymywane. Ceny na rynkach spadły. Nie ma podstaw do podwyżek tutaj także.
3. Podwyższone stopy procentowe zastopowały
@markier: absolutnie zaden kłopot - warto zapoznac sie z obligacjami indeksowanymi inflacja. Podczas gdy inflacja spada, lub utrzymuje sie na podobnym poziomie - one sa oprocentowane o wskaznik sredniej rocznej inflacji w danym okresie, wiec sie na nich zyskuje lub przynajmniej sie nie traci.