Wpis z mikrobloga

@Kryspin013: Co to w ogóle za porównanie. () Tak, kosiarka spalinowa jest konkurencją dla elektrycznej. Nie, kosiarka nie jest konkurencją dla wentylatora z wiatrakiem. Tesla to samochód elektryczny i tak samo jak spalinowy ma na celu TO SAMO. Już mniejszą konkurencją (ale nadal) będzie PC handheld do gamingowego laptopa albo PC - zrobi to samo, ale nie w tym samym zakresie. Wracając do porównania
@CzystaOdra: Gdzie ty w tym Tweecie wzmiankę o Switchu widzisz? Nawet Valve nie jest tak głupie żeby przyrównywać Decka do Switcha, ale z jakiegoś powodu armia ameb cały czas zrównuje peceta z konsolą.

Deck nie jest konkurencją dla Switcha czysto ze względu na bibliotekę, to co ma Switch najlepiej jest grać albo na Switchu albo na mocnej stacjonarce przez emulator, bo Deck wydajnościowo emuluje gry ze Switcha gorzej niż sam Switch
@CzystaOdra nic dziwnego, że Steam Deck gratuluje, skoro Valve chciało widzieć sprzęty zainspirowane Deckiem. Kolejne PC handheldy to korzyść, nie konkurencja — użytkownicy będą w końcu korzystać z platformy Valve.
@Kryspin013 Ale głupiutki wykopek. W koncu bordo zobowiązuje( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Dla mnie - potencjalnego klienta Tesli, samochód spalinowy był konkurencją dla modelu 3.
@supra107 switch - przenośne urządzenie do grania w gry
Deck/rog_ally - przenośne urządzenia do grania w gry

Faktycznie jak ktoś w ogóle śmie porównywać ze sobą te, tak różne od siebie, urządzenia.
@supra107 switch - przenośne urządzenie do grania w gry

Deck/rog_ally - przenośne urządzenia do grania w gry


Faktycznie jak ktoś w ogóle śmie porównywać ze sobą te, tak różne od siebie, urządzenia.


@Glacial: to sprawdźmy dalej:
- fizyczne nośniki vs całkowicie cyfrowa dystrybucja
- gry działające od strzała vs konieczność konfiguracji tytułów
- gry optymalizowane pod sprzęt vs loteria co się nie odpala
- zamknięta platforma vs desktopowy os
- gotowe
@Rudz1elec: ale nie porównuj switcha do tesli XD Bardziej fiat 125p , a te nowe co wychodzą to świeże autka - kto lubi to jeździ dużym fiatem, a kto woli nowy bierze nowy xD
@Kryspin013: nie miałem Deca, generalnie założenie konsoli jest takie, że wsadzasz grę i grasz bez żadnej zabawy w ustawienia.


@Pabick: No to na decku tego nie ma. Ofc wiadomo, że niektóre indyki odpalą z buta + jakiś ‰ deweloperów robi już auto konfigurację gier pod decka ale w sporej części wypadków musisz się pobawić jak na pc z konfiguracją na słabszym sprzęcie. I to jest akurat fajne ale nie dla
@Kryspin013: Napiszę Ci że to jakiś żart że steam nie zrobił presetów pod gry które działają na Decu. Powinny być 2 presety jak na dużych konsolach ps5/xbox czyli performance lub quality, w zależności czy chcesz więcej fps czy lepszą grafę to taki sobie wybierasz.
@Kryspin013: Napiszę Ci że to jakiś żart że steam nie zrobił presetów pod gry które działają na Decu.


@Pabick: ale czemu valve miałby robić? To leży w gestii deweloperów xD

Powinny być 2 presety jak na dużych konsolach ps5/xbox czyli performance lub quality, w zależności czy chcesz więcej fps czy lepszą grafę to taki sobie wybierasz.


No i na zamknętych platformach to faktycznie sony wymusza, ale steam nie jest zamkniętą
@Kryspin013: dla graczy którzy nie chcą się w to bawić, chodzi o to deweloperzy nie będą chcieli się w to bawić. Te wbudowane ustawienia domyślne low/medium/high/ultra to też tak na odpierdziel są robione, bo i tak trzeba w tym grzebać. Fajnie jest to rozwiązane w sterownikach Geforce Experience, gdzie są presety pod karty i w zasadzie ktoś tam siedzi w Nvidii i wybiera w miarę dobre ustawienia pod konkretne karty. Jak
@Kryspin013: dla graczy którzy nie chcą się w to bawić, chodzi o to deweloperzy nie będą chcieli się w to bawić.


@Pabick No dobra, ale czemu valve ma ingerować w nieswoją własność intelektualną? To by naruszało licencję. Valve nie może sobie wrzucić z dupy co im się podoba do każdej gry. Możesz napisać też "to niech valve wymusi" ale to też tak nie działa bo valve ma umowę z wydawcami i
No dobra, ale czemu valve ma ingerować w nieswoją własność intelektualną? To by naruszało licencję.


@Kryspin013: Nvidia Experience jakoś problemu z tym nie ma. Ja nic nie naurzcam, tylko powinna być opcja w decu że np. opcje domyślne preferowane pod deca i wtedy odpalasz grę jak przy Nvidia Experience i nic nie musisz ustawiać, bo grę masz z presetami pod konsolkę, jak nie chcesz to sobie wyłączasz opcje i sam ustawiasz.
@Kryspin013: Nvidia Experience jakoś problemu z tym nie ma. Ja nic nie naurzcam, tylko powinna być opcja w decu że np. opcje domyślne preferowane pod deca i wtedy odpalasz grę jak przy Nvidia Experience i


@Pabick: a dobra, tylko bierz pod uwagę, że nvidia płaci deweloperom za wrzucenie ich technologii i ich loga do gier.

Edit, też jak spojrzałem sobie na listę gier ze wsparciem tego to jest tego wręcz
@Kryspin013: Nvidia Experience sam Ci robi presety pod kartę jaką masz. Plus masz taki, że jak masz mocniejszą kartę to sam co program wrzuci ustawienia z podbitą rozdzielczością DSR (Screen niżej).

A dochodzimy jeszcze do tego, że gry na decku jeśli nie są natywnie pisanie pod linuksa to są uruchamiane przez wrappery do vulkana i translatory api z windowsa.


Dlatego tym bardziej ktoś to powinien ogarniać. Po prostu wypuścili konsolkę a
Pobierz
źródło: nvid
@Kryspin013: Nvidia Experience sam Ci robi presety pod kartę jaką masz. Plus masz taki, że jak masz mocniejszą kartę to sam co program wrzuci ustawienia z podbitą rozdzielczością DSR (Screen niżej).


@Pabick: No to napisałem ci wyżej, masz to tylko dla gier wspieranych i nvidia płaci twórcom by optymalizowali gry pod swoje karty oraz dorzucli zamknięte technologie nvidii do gier jak np DSR.

Valve poszło w zupełnie innym kierunku bo
  • 0
technologie nvidii do gier jak np DSR


@Kryspin013: DSR działa na każdej grze,

wypuścili przenośnego pc'ta z wbudowanym padem a nie konsolę.


czyli Valve zamiast zrobić coś porządnie to poszło na łatwiznę i #!$%@?.
@Kryspin013: DSR działa na każdej grze

@Pabick: Dwie poprawki:
- DSR działa tylko na kartach nvidii,
- DSR faktycznie nie wymaga wypieczenia w każdej grze, ale nie jest prawdą, że zadziała w każdej grze co anwet znajdziesz w necie.

+ chciałbym zobaczyć to nvidia experience dla gier które nie są wymienione na liście na ich stronce bo mudrunner jest.

Valve zamiast zrobić coś porządnie to poszło na łatwiznę i #!$%@?.
@Kryspin013: jako dumny posiadacz pstryka musze zapytać: To na pewno mialo być o switchu? XD


@Lonsdaleit: heheszki heheszkami ale bierz pod uwagę, że SoC w switchu to układ z końcówki 2014 roku a gry na switchu jak ostatni metroid prime czy nawet głupia zelda botw ,której nie lubię dalej robią wrażenie.

Ofc nawet gierki nintendo potrafią być optymalizacyjnym bublem na switchu jak np ostatnia generacja pokemonów.

A pisząc o optymalizacji,
@Kryspin013: Wine to wrapper który tłumaczy funkcje blibliotek windowsowych na analogiczne linuxowe xorg/kde itp, oraz DX na OpenGL.
Każda gra musi mieć odpowiednio wcześniej ustawione środowisko w którym może pracować bez problemów.
Trochę się tym bawiłem swego czasu.
@Kryspin013: Wine to wrapper który tłumaczy funkcje blibliotek windowsowych na analogiczne linuxowe xorg/kde itp, oraz DX na OpenGL.

Każda gra musi mieć odpowiednio wcześniej ustawione środowisko w którym może pracować bez problemów.


@Pabick: Mam wrażenie, że coś ci tam dzwoni ale nie wiesz w którym kościele.

Wine to translator api i tłumaczy syscalle windowsowe na linuksowe oraz dostarcza wirtualizowane środowisko pseudo windowsowe dla programów. Tam nie bardzo są jakiekolwiek tłumaczenia
@Glacial: Na Switchu nie odpalisz gier pecetowych. Przeczytałeś w ogóle mój komentarz czy tak samo jak każdy skończony kretyn powielasz tę samą bzdurę że "to i to jest przenośne i gra się na tym w gry więc to jest to samo"?

Tak jak @Kryspin013 mówił, Deck to jest pecet, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Tak samo powiesz że laptop gamingowy to dokładnie to samo co Switch? Że zagrasz na tym i
@Kryspin013: Pisałem, swego czasu się tym bawiłem, może coś się pozmieniało. Gdy ja się tym bawiłem to odpalenie gier na czystym prefixie kończyło się wywaleniem.

Więc to co zrobiło valve to wypuściło ogólnie działające narzędzie, a użytkownicy zgłaszają tylko szczególne poprawki gdy faktycznie jakaś gra wymaga pod spodem jakiejś konfiguracji w systemie, niestandardowych libów czy minimalnie oskryptowania czegoś przed uruchomieniem (np zmiana konfiguracji gry w samych plikach gry).


A jednak trzeba
@supra107 nie muszę czytać całych komentarzy jakichś kretynów, żeby wiedzieć że piszą kompletne bzdury.

Mam zarówno switcha jak i Decka. Jeden i drugi sprzęt to przenośna konsola do gier. I nie zmieni tego fakt, że na decku odpalisz większą ilość gier, czy możesz użyć go jak kompa, po podłączeniu do niego peryferii.

Wciąż deck i switch to przenośne konsole do gier.


@Glacial: ty, a co odróżnia konsolę stacjonarną od mini pc'ta
@Glacial: Zapomniałeś o czym jest cała ta dyskusja? O tym czy Deck jest konkurencją dla Switcha. No i właśnie #!$%@? nie jest, bo Switch nie broni się sprzętem tylko grami, grami które są dostępne tylko na Switchu których nie odpalisz na Decku, a nawet jeżeli odpalisz to to będzie promil promila graczy w porównaniu do Nintendo.

Jeszcze raz, dyskusja jest o tym czy Steam Deck STANOWI ZAGROŻENIE DLA FINANSÓW NINTENDO bo
@Rudz1elec: @Kryspin013: @supra107: długo myślałem nad tym, by kupić Switcha. Przeszło mi jak ogłoszono Steam Decka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czyli chciałem kupić urządzenie do przenośnego grania, miałem swój typ, wyszło inne urządzenie służące do przenośnego grania i ochota na kupno pierwszego mi przeszła.

I co teraz? W żaden sposób te dwa urządzenia nie konkurują ze sobą?

Są to dwa kompletnie różne urządzenia, ale paradoksalnie
@MrGalosh: Nie konkurują dlatego że nie mają tej samej biblioteki gier. Ty wolałeś bibliotekę pecetową więc wybrałeś Decka. Ktoś inny będzie chciał zagrać w gry od Nintendo to kupi Switcha. A tak się składa że Nintendo ma mocną markę więc nie boi się tego że tam x graczy będzie wolało kupić Decka niż Switcha bo to pewnie i tak nie była ich główna grupa odbiorców.

Warto przypomnieć że Switch jest obecnie
Nie konkurują dlatego że nie mają tej samej biblioteki gier.


@supra107: to XBox i PlayStation też ze sobą nie konkurują?

Ty wolałeś bibliotekę pecetową więc wybrałeś Decka. Ktoś inny będzie chciał zagrać w gry od Nintendo to kupi Switcha.


No tak, jak ktoś kupuje Switcha ze względu na bibliotekę gier od Nintendo to SteamDeck nie jest żadną konkurencją.
Ale trochę pominąłeś clue mojej wypowiedzi - czyli ludzi takich jak ja, którzy
@Rudz1elec: @Kryspin013: @supra107: długo myślałem nad tym, by kupić Switcha. Przeszło mi jak ogłoszono Steam Decka ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@MrGalosh: no i git

Ja też bym kupił decka gdyby nie kupił lapka wcześniej i nie miał już switcha.

I co teraz? W żaden sposób te dwa urządzenia nie konkurują ze sobą?


Nie, bo target jest inny. Deck w praktyce nie jest konkurentem żadnej