Wpis z mikrobloga

@Cancermoon: Niektóre korpo będą wymagać skończonych studiów (niezwiązanych z informatyką, po prostu masz mieć wyższe) ale ogólnie na wykształcenie się nie patrzy, tylko na wiedzę i umiejętności, a wraz z doświadczeniem także na nie.
@mateusz-zahorski: @reett
Generalnie, jeżeli jako tester chcesz zarabiać bez większego wysiłku 15k zł miesięcznie + chcesz to osiągnąć w miarę szybko, to trzeba się nauczyć jakiegoś pożądanego na rynku "duetu" do automatyzacji.
Np. Java , C# lub Python + Selenium, JS + Cypress, TypeScript + Playwright.
Najłatwiej na rynek jest wejść z Javą i Selenium, ale też w tym zestawie są najgorszej projekty, a zarówno Java jak i Selenium są mniej
@diarrhoea:

I ważna sprawa (nie dla każdego oczywista) najpierw uczymy się programowania, potem bibliotek do automatyzacji. Inaczej to nie ma sensu ;)

w praktyce jednak istnieje tendencja do pchania manuali w automatyzacje i potem zdziwienie ze malo jest osob kompetentnych
@chwilowypaczelok w sumie to już miałem jakieś podstawy pisania automatów w Cypressie, co też było zadaniem rekrutacyjnym, umieć rozróżnić regresję od retestów (czyli ogólnie jakaś teoria), wykazać się że rzeczy techniczne łapię szybko (ahh te początki z dockerem xD), no i umiem korzystać z Googla jak mam jakieś problemy. Dużo się uczylem po pracy z rzeczy z którymi miałem styczność w pracy (SQL, git, JavaScript, Docker/linux), nabrałem rocznego doświadczenia i zacząłem rozsyłać
@Funky__Koval: no własciwie to studiów nie mam skonczonych, kiedys dostalem sie na kurs finansowany z mumii uropejskiej zeby zrobic istqb i potem do januszexu na 3 miesięczny staż za 1000 zlote. Popracowalem u janusza jescze pol roku za jakies 2500 netto testujac guwno strony i crmy. Potem dostałem wiadomosc od rekruterki na ln i spytałem czy ta oferta to napewno kierowana do mnie bo z opisu to na jakiegos mida było.
@UserOfNeueWykopen gratki, u mnie leci trzeci trzeci rok expa, zaczynałem w styczniu 2021 jako manual, teraz 8 miesiąc expa automatów. Mam możliwość przejścia na deva i wskutek ostatnich gptowych przewrotów zastanawiam się czy w to w ogóle iść, bo zgodnie środowisko zauważa że zapotrzebowanie na testerów kody pisanego przez ai eksploduje
No ja mimo wszystko wolę mieć urlop albo płatny, albo wliczony :P


@diarrhoea: To se przelicz. 16K na rękę przy 12% to jest stawka 120/h. Wliczając 26 dni urlopu zostaje średniomiesięcznie 14K na rękę. To jeszcze też zależy od ulgi ZUS.
@Woo-Cash1900: No zależy ile masz dni pracujących w miesiącu :) to nie jest stała liczba.

Natomiast nie musze nic przeliczać bo obecnie mnie to nie dotyczy. Chodziło mi wyłącznie o to, że wolę mieć płatny urlop, oraz płatne dni ustawowo wolne od pracy :)
zależy ile masz dni pracujących w miesiącu


@diarrhoea: A rozumiesz "średniomiesięcznie"? To znaczy, że jednego miesiąca będzie 17, drugiego 15, a w miesiącu z urlopem 9. Natomiast po roku jak podzielisz na 12, to wyjdzie 14. Ja tak mam, mogę mieć urlopu ile tyle chcę, tylko muszę sobie wziąć o niego poprawkę. Jest do tego świetna strona, w kilka sekund wszystko wiem.