Wpis z mikrobloga

27 kwietnia 1981 miał miejsce pożar kombinatu gastronomicznego „Kaskada” w wyniku którego zginęło 14 osób.
Pożar wybuchł około godziny 8 rano i w krótkim czasie rozprzestrzenił się na wszystkie cztery kondygnacje budynku.

Budynek ugaszono dopiero przed godziną 19-stą. Zostały z niego jedynie żelbetowe elementy konstrukcji.
#szczecin #wydarzenia #prl #pozar #80s #gruparatowaniapoziomu
SzycheU - 27 kwietnia 1981 miał miejsce pożar kombinatu gastronomicznego „Kaskada” w ...

źródło: c6e505e6-bac4-4317-b970-fc314b07e865

Pobierz
  • 34
@SzycheU: Święty Gierek sam tymi ręcami zbudował.Takie to wszystko dobre było,wydajne,praktyczne i bezpieczne.
To w ogóle nie była spalarnia.Świadczy o tym fakt,że pożar szybko ugaszono,a szkody były minimalne.
A nie,czekaj...
Tak z serii ciakwostek, to ludzie którzy zmarli - mieli bezbolesną śmierć, dlatego że zmarli od zatrucia gazem musztardowym (iperyt), który wytworzył się na skutek palących się dekoracji kaskady, więc w przeciągu 2 min po prostu "przysnęli", dodatkowo dużym szczęściem w nieszczęściu była wczesna godzina wystąpienia pożaru spowodowanego zbyt mierną instalacją elektryczną, która w wyniku jej przeciążenia spowodowała rozpoczęcie pożaru. Warto dodać, że zdarzenie miało miejsce w godzinach porannych, gdy kaskada dopiero
@NieBendePrasowac Już tłumaczę: jeśli kolega użył słowa "godzina" to wystarczy zapisać liczbę, np. godzina 6. Z kontekstu wynika, że chodzi o godzinę, więc rozsądny człowiek czyta "godzina szósta", a nie "godzina sześć".
Jeśli słowo "godzina" jest pominięte, autor musi liczyć się z brakiem kontekstu dla czytelnika, który może nieprawidłowo odczytać liczbę. Wtedy warto dodać dwukropek, np. umówiłem się na 6:00. Można także stosować zapis słowny, np. umówiłem się na szóstą.

Natomiast zapis
@NieBendePrasowac

>Przed godziną dziewiętnaście-stą?


chyba ze 100 razy widziałem takie komentarze, a żaden nie napisał jak powinno być.

Jak powinno być poprawnie? Poza słownym napisaniem "dziewiętnastą"?


19, 19. lub dziewiętnastą.
@Maly_7: Nie mam pojęcia, mój komentarz napisałem z pamięci czerpiąc wiedzę z podcastu, który przesłuchałem jakiś rok temu, więc moje informacje są już dość mętne i ogólnikowe. Polecam sobie przesłuchać podcast o tym na spotify (Nie tak dawno temu - Kaskada) czy jakoś tak, powinieneś znaleźć.