Wpis z mikrobloga

Ale mnie wkurza, że do tak wielu zawodów potrzeba studiów. Nie można byłoby przeprowadzać certyfikowanych, specjalistycznych kursów, które rzetelnie przygotują pod dany zawód? Tylko trzeba się uczyć przez kilka lat wielu nieprzydatnych do wykonywania danego zawodu rzeczy, a także takich które nie są potrzebne w dosłownie żadnym innym.

Mam zdany gównoegzamin zawodowy z programowania PLC (kompletnie nic z tego nie pamiętam), ale żeby tym się zajmować trzeba być "inżynierem automatykiem", jakby nie można było się nauczyć tego samemu w domu korzystając z różnych materiałów, albo właśnie na jakimś kursie.

Czy istnieją w ogóle jakieś prace umysłowe do których nie potrzeba studiów? Czy te legendy o tym, że żeby zajmować się #programowanie nie potrzeba kierunkowego wykształcenia, są prawdą? Jeśli jest taka profesja, którą można się zajmować zawodowo w momencie gdy się po prostu posiądzie odpowiednią wiedzę, to spróbowałbym działać coś w tym kierunku aby tę wiedzę nabyć. Czy są takie zawody?

#przegryw #studbaza #pracbaza #korposwiat #plc
  • 16
  • Odpowiedz
  • 1
@cat_in_hat: Wydawało mi się, że w 2023 roku o to ciężko. Programowanie na papierze niby wydaje się być czymś ciekawym... Jak tego dokonałeś?

Ja raczej jestem na to za głupi, ale spróbowałbym w tym swoich sił ehhh
  • Odpowiedz
@eisil: od zawsze pracowałem w branzy kreatywnej i zaczynałem jako designer z naciskiem na web. W 2019 zapisałem się na bootcamp jednak wytrzymałem tego #!$%@? przez tydzień i się zawinąłem bo czułem że chcą mnie #!$%@?ć na siano i sam zacząłem nauke na własną ręke. Dzień w dzień klepałem kod i uczyłem się nowości. W dzięki kontaktom odezwali się do mnie ludzie z Dubaju o strony itd. gdzie nawet stworzyłem rzeczy
  • Odpowiedz
@cat_in_hat: Ehhh no właśnie - kontakty, znajomości, bez nepotyzmu to #!$%@? z grzybnią, możesz być największym programistycznym geniuszem jakiego ten świat widział i tak będziesz miał problem ze znalezieniem pierwszej roboty w tej porąbanej branży IT jeśli nie masz tych #!$%@? znajomości
  • Odpowiedz
@eisil: Większość osób które znam i pracują jako programiści a szczególnie klepacze kodu nie kończyli studiów zgodnych z ich branżą. Do web-deva na wejściowym-średnim poziomie nie potrzebujesz żadnej specjalistycznej wiedzy aby być dobrym pracownikiem. Liczy się zaznajomienie z narzędziami i praktyka.
  • Odpowiedz
@eisil

Nie można byłoby przeprowadzać certyfikowanych, specjalistycznych kursów, które rzetelnie przygotują pod dany zawód?


Jest coś takiego i nazywa się "technikum" oraz "szkoła zawodowa". Problemem jest nie to że nie ma takich miejsc tylko że zapewniają one słabą jakość kształcenia
  • Odpowiedz
@eisil: teoretycznie można posiąść wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu programisty bez studiów, ale będzie wymagało to podobnego nakładu pracy jak zrobienie studiów - niby zaoszczędzisz czas na braku konieczności uczenia się niepotrzebnych rzeczy ale za to stracisz czas na szukanie materiałów i pytanie na wykopie czy brać kurs X i czy Y na Udemy i który Hindus lepszy. A materiały w sieci też są mocno różnej jakości, bywa że są mocno
  • Odpowiedz
@eisil: wyjasnie moze w skrocie o co chodzi jako absolwent technikum i studiów wyższych
w Polsce szkolnictwo zawodowe jest w najlepszym wypadku na srednim poziomie, najczęściej na żenującym bo ani uczniowie się nie interesują tym co do nich się mówi ani nauczyciele się za bardzo na tym nie znają i efekt jest taki że absolwent technikum w najlepszym wypadku ma mgliste pojecie o zawodzie a na dodatek nie zna żadnego języka
  • Odpowiedz
@eisil: nie wiem gdzie tymi wymogami w automatyce się spotkałeś, ale generalnie jest tak, że jak coś się zwali porządnie w zakładzie i kasa ucieka to wtedy nikt nie patrzy na Twoje papiery tylko na to żeby ktoś im naprawił i uruchomił xD Podobnie jest z programistami, jak jesteś dobry i ogarniasz robotę to znasz środowisko i nikt nie wymaga papierów a robota sam Cię szuka, choć konkretne pieniądze już niekoniecznie
  • Odpowiedz
  • 0
Chcesz wskoczyć na inżyniera automatyka tak na szybko po kursie? Czy tylko na samego programistę?


@skud: Po prostu zastanawiam się co mógłbym robić dalej w życiu, jak już to raczej na programistę. Niby studiuję zaocznie kierunek techniczny, ale nie widzę w tym przyszłości dla siebie raczej, a już zabrnąłem dość daleko, więc nie ma sensu tego rzucać, jak uda się skończyć, to będę miał te wyższe wykształcenie co może ułatwi mi
  • Odpowiedz
@eisil: co to za kierunek? No pewnie że kontynuuj, papier się przyda a ucz się tego co Cię interesuje i na to się kieruj
  • Odpowiedz
  • 0
@skud: Mechanika i budowa maszyn, ale średnio widzę siebie jako konstruktora, raczej te studia w tym momencie traktuję jako alternatywę i po prostu chcę je skończyć, żeby mieć ten papierek. Złego wybory dokonałem, ale może nie pójdzie to całkowicie na marne. Ty pracujesz w automatyce?
  • Odpowiedz
@eisil: ciekawy kierunek, nie wiem jak go odbierasz, może mylnie? Nie wiem co chcesz w życiu robić i nie wiem tez na czym opierasz swój wybór? Teraz może nie widzisz siebie jak konstruktora, ale to jest kwestia ukierunkowania się, zdobycia wiedzy i doświadczenia, ja pracuję bardziej w elektronice
  • Odpowiedz