Wpis z mikrobloga

Dziś opowiem Wam o pewnej wysiedlonej wsi.
Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 r. na terenie ówczesnego województwa warszawskiego. Znajduje się w niewielkiej odległości od centrum Warszawy. Wystarczy pół godziny jazdy samochodem, aby dotrzeć do tych odludnych, a zarazem pięknych terenów. W XVII wieku zaczęto w nim karczowanie polan, uprawę ziemi i budowę osad. Wsie rozrastały się w miarę powiększania pól uprawnych. W XX wieku sytuacja uległa zmianie, od końca lat 70. ziemia jest wykupowana przez KPN i stopniowo zalesiana, a osadnictwo ograniczane. Na terenie Kampinoskiego Parku znajdowało się kiedyś 71 wsi, obecnie większość z nich już nie istnieje. Zostały wykupione przez KPN, a ich mieszkańcy przesiedleni na inne tereny.
Opuszczonych wiosek w Kampinoskim Parku Narodowym jest naprawdę wiele, w większości nie figurują na mapach, a ich nazwy przejęły okoliczne uroczyska, rezerwaty i szlaki. Ławy, to obecnie jedna z takich opuszczonych wsi. Miejscowość liczyła przed wykupami około 160 mieszkańców w 41 gospodarstwach. Pochodzenie nazwy miejscowości najprawdopodobniej pochodzi od ław karczemnych, jak twierdzą dawni mieszkańcy. We wsi bowiem kiedyś istniała karczma, której właścicielem był Łączyński, ziemianin z oddalonego o kilkanaście kilometrów Rokitna.
Kiedyś tutaj domków w całości stało więcej, obecnie zachowały się tylko dwa. Jeden z czerwonej cegły i drugi biały z zamkniętymi okiennicami. Spacerując po dawnej wsi można zauważyć ślady fundamentów domów i ogrodzeń, fragmenty piwnic i resztki połamanych ogrodzeń. Znajdują się tu także stare betonowe słupy po linii elektrycznej oraz ziemianki, w których obecnie żyją nietoperze. Na opuszczone tereny w naturalny sposób wkracza przyroda zarastając miejsca, gdzie kiedyś żył człowiek.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Dziś opowiem Wam o pewnej wysiedlonej wsi.
Kampinoski Park Narodowy zosta...

źródło: DSC_0147

Pobierz
  • 25