Wpis z mikrobloga

Czy 4600 brutto (55k rocznie) to dobre zarobki dla korporobaka w 2023? Oczywiście mowa o euro i #niemcy

Po opłaceniu mieszkania i podatkach zostaje mi na czysto 2100 euro. Niby te 55k to jakaś średnia krajowa w DE, ale w sumie nie wiem co z tym zrobić. Tak, pójdę ze znajomymi do restauracji i polecę na wakacje, ale żeby kupić dom/mieszkanie albo fajne niemieckie auto z salonu to mało - a przecież to atrybuty klasy średniej.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przeżreć ile mogę w Lidlu i na zakupach odzieżowych, a resztę wsadzić w jakiś #etf. Co można jeszcze z tym robić? Dzieci nie chcę.

Skąd w tych Niemczech tyle dobrych aut itp. przy średniej ok. 50k? Albo źle coś wyczytałem

#praca #berlin #zarobki #pracbaza #pieniadze #inwestycje
  • 19
@Radek41: leasing to nie jest problem mieć dobre auto, tak samo dobre ubrania, to nie są drogie rzeczy,
drogie rzeczy to własne mieszkanie, czas który można mięć nie pracując, albo inwestycje/własna firma itp.
system jest tak stworzony by ludzie pracowali, i najwyzej kupowali sobie lepsze zabawki.
Jeśli chcesz być faktyczną klasą średnią w 2023, to albo musisz być top lekarzem/prawnikiem/IT/inżynierem/c-level w korporacji albo mięć swój biznes.
  • 0
@jason_bourne: tak - ale dobrze wyposażone niemieckie auto z salonu to liczmy już w złotówkach 200k. Jeśli chciałbym je wymienić po 4-5 latach (nie licząc co odzyskam na sprzedaży) to musiałbym wydawać 1/3 swojej pensji (3k+) na głupie auto. Jak widać nie za bardzo mnie stać.
@Radek41: ile kosztuje leasing bmw w niemczech? no taki jest koszt szpanowania, ludzie też mają własne mieszkania albo żyją z rodzicami i z różową która pracuje, wtedy na spokojnie dobre auto w leasing wlatuje bez zastanawiania się. Nie chodzi nawet o same zarobki, bo ktoś może zarabiać to co ty ale posiada np nieruchomości albo ma bogatych rodziców co mu pomagają.
@Xianth2: znaczy może być zależna ale musi być top (albo jak w czasach american dream gdzie mogło się pracować na produkcji i kupić mieszkanie), lekarz co zarabia 10k euro to klasa średnia jeśli ma własny dom, jeżdzi na wycieczki sobie ma dobre auto,
wiłbym się co robić, żeby zarobić więcej a nie narzekać na to jak jest. Sam robię 150k eur rocznie i nie narzekam


@LoginWykopowyPP: @TS_X9 nie wiem czy baitujecie ale zapytam. Przy takich zarobkach na UoP, jest jakakolwiek możliwość optymalizacji podatkowej? Kategorii podatkowej nie zmienie, na własną działalność przejść nie mogę.