Wpis z mikrobloga

Zakładam, że coś oczywistego mi umknęło...

Mam topologię sieciową mniej więcej jak na schemacie. Z komputera "Windows" wszystko działa jak należy, z komputerów na zielonym tle również jeśli są podpięte kablem do routera 192.168.2.1, lub sieci WIFI i WIFI3.

Jeśli jednak są wpięte kablem w router 192.168.2.147, lub do sieci WIFI2 pojawia się problem. Mianowicie nie mogę dostać się do NASa po hoście globalnym "nas.ddns.com" (zarówno myqnapcloud, jak i ddns/noip). Działa dojście po IP lub lokalnym hoście "nas.local" . To samo dotyczy usług i maszyn wirtualnych jak np. homeassistant, czy daphile. Gdy uruchomię np. cloudflare warp, cisco allacess albo protonvpn działa. Zakładałem, że to może wina routera i podmieniło go swego czasu na Apple AirPort Extreme, ale sytuacja była identyczna.

Co jeszcze bardziej zaskakujące kiedyś używałem także switcha HP j9561a i urządzenia wpięte w niego też miały ten problem.

Czy robię coś źle? Czy to kwestia, że router w trybie bridge "coś robi" hostom? Czy ktoś ma pomysł jak rozwiązać problem?

#kiciochpyta #qnap #nas #lan #siecikomputerowe #router #serwer #informatyka #sieci
mateopoznan - Zakładam, że coś oczywistego mi umknęło... 

Mam topologię sieciową mni...

źródło: lan

Pobierz
  • 5
ok, mam mały zwrot akcji. na topologi nie wskazałem że do pierwszego routera są jeszcze wpięte switche i to właśnie do jednego z nich jest wpięty drugi router. kiedy wpiąłem bezpośrednio linksysa do xiaomi hosty przechodzą. byłem przekonany że niezarządzalny switch jest przezroczysty... co więcej inne urządzenia wpięte w jeden ze switchy też mają ten problem. nie mam pomysłów
@Pawliko: dzięki za sugestie, bo w sumie doskonale rozwiązuje problem, pod warukiem że router potrafi to zrobić. niestety na moim routerze się nie da tego zrobić, ale wiedząc już w czym jest realnie problem poszedłem inną drogą.

na jednej subdomenie dałem dwa wpisy DNS A jeden z adresem ip zewnętrznym, drugim 192.168.2.151. działa.