Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki i Mirabelki, poradźcie coś! #pytanie #pytaniedoeksperta

Czy opcje na #domeny w ogóle mają sens? Zarejestrowałem jakiś czas temu opcję na fajną generyczną 4 literową domenę (czytaną z polskim znakiem diakretycznym, ale w wersji bez). Mam konto i większość swoich domen trzymam (przez wygodę obsługi) u jednego z bardziej znanych rejestratorów a zarazem właściciela giełdy domen. Tam też zarejestrowana była domena, którą chciałem przejąć.

Ku mej radości, miesiąc temu dostałem od rejestratora informację, że dana domena wygasa i że mogę dołączyć do aukcji jej przechwycenia. Uśmiechnąłem się od ucha do ucha - jaka aukcja?! Ja mam opcję! I olałem aukcję. Przelałem środki na rejestrację domeny na konto i czekałem. Dziś rano miała spaść finalnie i chciałem ją od razu zarejestrować.

Wstaję rano, loguję się i... nic. Sprawdzam whois - wczoraj wieczór tuż przed 21 na sam koniec dnia ktoś (rzekomo jej dotychczasowy abonent) uiścił opłatę reaktywacyjną i przedłużył domenę na kolejny rok.

Ej! Serio?! Piszę do NASKu (patrz załączony obrazek) i pytam, czy aby na pewno - bo mam dziwne przeczucie, graniczące z pewnością, że domeny nie odnowił dotychczasowy jej abonent, ale zrobił to rejestrator i przeniósł na konto - albo nabywcy z w/w aukcji, której nie śledziłem nawet i całkowicie lałem (przecież miałem opcję!), albo nawet na swoje własne, prywatne, którego dane są anonimowe.

I co Wy na to? Spotkaliście się z takimi praktykami? A NASK na to - sami przeczytajcie...

Pozdrawiam,
Ratlerek

#internet #aukcjeinternetowe #domena #nask #ciekawostki #pytanie #pytaniedoeksperta #gorzkiezale #wykop
Ratlerek - Drogie Mirki i Mirabelki, poradźcie coś! #pytanie #pytaniedoeksperta 

Czy...

źródło: korespondencja zanonimizowana

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeżeli domena była atrakcyjna to bardzo możliwe, że osoba odnowiła po terminie.
Takie sytuacje, że abonent odnawia po terminie są bardzo częste.
  • Odpowiedz
  • 0
@sohost: domena była atrakcyjna, ale nic nie wskazywało na to, aby abonent chciał/ mógł ją odnowić. Dziś rano powinna być uwolniona do przechwycenia. Tymczasem mniej więcej, jak się kończą aukcje w tym serwisie, na dzień przed, przed godz. 21, "w ostatniej chwili" została odnowiona. Nie wiem, co myśleć - NASK nie chce potwierdzić, ani zaprzeczyć, że dotychczasowy abonent nadal jest w jej posiadaniu... Jeśli tak, to ok, ale podejrzewam coś
  • Odpowiedz
@Ratlerek Ale wiesz,że aktualny właściciel ma X czasu na jej odnowienie? To nie działa tak magicznie jak sądzisz czyli 1sec po xx dnia o godz xx będzie do przechwycenia. często firmy zapominają przedłużyć domenę dlatego to jest takie zabezpieczenie od strony hostingu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Szakal12: ale umiesz czytać? napisałem, że miesiąc temu zaczęła wygasać. Owszem, właściciel miał prawo reaktywować domenę. Mam jednak wątpliwości, czy aby to on ją odnowił... Domana finalnie miała dziś rano spaść - i bym zrealizował opcję. Ale wczoraj ktoś - i mam wątpliwości, czy aby dot. jej abonent, domenę odnowił. Jeśli to on - to jak pisałem do NASK, nie mam pretensji. Ale jeśli nie on jest jej abonentem obecnie
  • Odpowiedz