Wpis z mikrobloga

Czy można jednocześnie mieć etat a prowadzić też sobie jdg czyli brać zlecenia na samozatrudnienie żeby sobie dorabiać?


@interpenetrate: nawet możesz mieć 5 etatów, 4 umowy zlecenie, JDG i umowę o dzieło
  • Odpowiedz
@kishurki: Nie mozna miec 5 etatów. ZUS może sie czepić że to są udawane etaty i poprosi pracodawców żeby poprawili na rzeczywisty wymiar etatu. Możesz miec 5 UoP ale tak po 1/4-1/2 etatu każda
  • Odpowiedz
@zibizz1: możesz możesz, nic się nie czepi, po pierwsze nie od kontrolowania pozorności zatrudnienia jest ZUS, po drugie istnieją limity roczne składek społecznych jak i chorobowych, które można lekko wyrobić na jednej umowie, więc argumentacja w stylu że hurr durr zus zły przyjdzie i zabroni bo to oszustwo upada. To jest kwestia tylko i wyłącznie tego czy znajdziesz tylu pracodawców, którzy zatrudnią cię na cały etat mimo że fizycznie nie
  • Odpowiedz
@zibizz1: Najlepszy przykład jaki ja znam to nauczyciele, posiadanie tam 2 etatów to standard, rekordzista z jakim współpracowałem to łącznie 4,5 etatu (robienie zajęć np. w klasach łączonych szkoły publicznej i niepublicznej, jedna godzina dwie pensje, potrafią się niektórzy tam ustawić :> )
  • Odpowiedz
@kishurki: Nie masz racji. Znam sprawe sądową na której ZUS jest jako strona i podważa że ktoś pracuje na 2 etaty. ZUS tego nie ściga, ale jesli w ramach czynności kontrolnych stwierdzi takie cos to może podważyć stosunek pracy. Oczywiscie nie automatycznie, tylko w momencie gdy ktoś #!$%@?, np inna instytucja. ZUS w tej sytuacji został wezwany przez oskrżyciela, któremu zależy na tym aby unieważnić jeden z etatów i zakład
  • Odpowiedz
Prawdopodobieństo że ktoś sie do tego przyczepi jest bardzo małe ale zgodnie z prawem nie mozesz jednocześnie być do dyspozycji 2 pracodawców na raz.


@zibizz1: no, zgodnie z prawem nie, praktyka jednak w całym kraju pokazuje kompletnie inaczej. jak sam mówisz, dopóki ktoś nie #!$%@? to nie ma żadnych problemów. polecam zainteresować się jak niektórzy samorządowcy mają "dodatkowe" dochody świadcząc pracę krzyżowo w wielu podmiotach, lub piastując funkcje w nadzorach
  • Odpowiedz
@kishurki: Ja wiem że prawo to jedno a praktyka to drugie. Na UoP czegoś takiego nie powinno sie robić, może w trybie zdaniowym ale znowu w nim nie można zlecić pracownikowi prowadzenia zajec od X do Y tylko przeprowadzenie ich kiedy mu pasuje, byle nie wiecej niz 8/dzien i 40/tydzien. Najłatiwej wtedy zrobić to w innej formule, bo kodeks pracy jest mocno ograniczający, obowiazkowe przerwy itp. Ogólnie to prawdopodobnie nie
  • Odpowiedz