Wpis z mikrobloga

@sierramikebravo: Można poznać np. po hiperinflacji, po tym jaki to państwo ma dług publiczny, ile zaciąga pożyczki w obligacjach i jak się z tego długu wywiązuje. Na tle UE, Polska bardzo dobrze sobie radzi z obsługą długu publicznego, a inflacji jeszcze daleko do hiperinflacji. Wbrew temu, co się też gada na wypoku, Polska naprawdę dobrze się rozwija. Wyjedź sobie poza pierwsze lepsze miasto i zobacz ile ludzie budują magazynów wartych miliony
@chlodna_kalkulacja: Ten wyższy procent i mniej inwestycji w kraju to w perspektywie potem 20-30 lat większe ryzyko zostania skansenem Europy. Bankructwo kraju to nie jest koniec, ale to nie jest też coś do czego należy podchodzić na zasadzie "jakoś to będzie".

@sierramikebravo Jak zobaczysz prędkości z jakimi hiperinflacje się pojawiały to zobaczysz, że tego nie da się przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. Związane jest to z opinią publiczną też. Jeżeli by poszedł
@sierramikebravo: gospodarka może i nie klęka efektownie, ale skoro musimy musimy brać pożyczki z funduszu z którego miały być przyszłe emerytury bo już teraz brakuje na wypłatę 13 łapówki dla starych bab, a za chwilę jest 14, to może nie jest tak kolorowo jak napisał @chlodna_kalkulacja (przy czym komentarz naprawdę pierwsza klasa).

Jeśli masz miliony pod ręką na jakieś inwestycje i nie musisz się martwić o emeryturę, spoko - to miejsce
@sierramikebravo @chlodna_kalkulacja: @Pindorek Wizja przedstawiona przez chlodna_kalkluacje jest dość optymistyczna. Gracja po bankructwie w 2008 roku, miała bezrobocie sięgające 25% procent, i zmaga się z wysokimi wskaźnikami aż do dnia dzisiejszego.Źródło. Kiedy Sri Lank zbankrutowała w 2022 roku, mieli problem z dostawami prądu, tankowaniem i głodowali.Źródło.

IMF ratuje upadające kraje i ale wiążę się to z pewnymi zobowiązaniami, zwykle podnoszenie podatków i ostra kontrola zadłużenia.
Wyjście z
@sierramikebravo: jak więcej ludzi zdycha niż się rodzi to lepiej się pakować, chyba, że mieszkasz w Japonii czy innym wysoko rozwiniętym kraju atrakcyjnym dla atrakcyjnych ludzi. To jest dosyć wczesna lampa ostrzegawcza.
@chlodna_kalkulacja: Sorry, ale ten wpis to copium, może na przestrzeni kilku lat to prawda to co piszesz, ale jakby brać pod ramy całe przyszłe życie, czyli dła młodego minimum 40 lat to nie będzie tutaj zbyt wesoło, nieironicznie można stwierdzić że zostaniemy skansenem Europy za te 30 lat, bo demograficznie siądziemy, a nie zdołamy dogonić Niemców tak by konkurować o wysokiej jakości imigrantów, tylko co najwyżej imigracje prostej klasy robotniczej, Ukraińcy
@sierramikebravo: Wydaję mi się że już nie jest kolorowo. Ale będą starać się ratować Polskę przez jakiś czas. To że Polska padnie (HiperInflacja) jest pewne jeśli po wyborach nowa partia nie wstrzyma całego tego rozdawnictwa. Ja bym się wstrzymał do wyborów. Jeśli wygra pis to wiadomo że nic się nie zmieni więc możesz już myśleć nad nowym miejscem do życia. Jeśli ktoś inny to trzeba zobaczyć jakie będą jego pierwsze ruchy.
Jest wiele sposobów na to by poziom życia w kraju spadł drastycznie. Scenariusz Argentyny ani Wenezueli nam nie grozi bo nie mamy ani nie mieliśmy ropy. Ciężko też szukać naszego scenariusza w innych częściach świata bo kontekst tam jest zupełnie inny.

Może w ogóle nasz scenariusz będzie czymś zupełnie nowym? Może po prostu zostaniemy podbici przez inny kraj (albo po prostu unię?). Może nie będziemy mieć nic i będziemy szczęśliwi*? Może zaleje