Wpis z mikrobloga

Dobry materiał od GTBT i Konrada Muzyki. Padają ciekawe wnioski.

1. Bitwa o Bachmut w znacznym stopniu przetrzebia jednostki ukraińskie, natomiast wpływ na jednostki rosyjskie jest znikomy. Stosunek strat w ostatnim miesiącu to 1:1/1:2

2. W ostatnim tygodniu stosunek w ostrzale artyleryjskim w Bachmucie to 1:5 na korzyść Rosjan. Na innych odcinkach frontu stosunek ten jest jednak bardziej wyrównany.

3. Rosjanie i Ukraińcy coraz bardziej skupiają się na prowadzeniu operacji w stylu sowieckim. Zdają się nie doceniać elastyczności i decentralizacji dowodzenia.

4. Prawdopodobnie mamy za sobą szczyt zachodnich dostaw wojskowych dla Ukrainy.

5. Ukraińcy przygotowują się do kontrofensywy. W tym celu formują trzy korpusy armijne.

Tych wniosków jest więcej, generalnie polecam cały materiał.

#ukraina #rosja #ukrainanafroncie #lagunacontent
JanLaguna - Dobry materiał od GTBT i Konrada Muzyki. Padają ciekawe wnioski.

1. Bitw...
  • 57
Muzyka był ok. 2 tygodni temu m.in. z Kofmanem w Bachmucie.


@JanLaguna: no właśnie dlatego mnie nie przekonuje, zobaczył trochę rannych i zmarłych, to mu się defetyzm włączył. A na tej wycieczce to rozmawiał z ludźmi ze sztabu wojsk ukraińskich, czy z szeregowymi i oficerami z frontu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ale to fakt, że Girkin był w FSB i jest zbrodniarzem wojennym znaczy, że mamy podchodzić
@arkan997: bo i Rosjanom nie spieszy się z całkowitym okrążeniem miasta, Odkopuję to co pisałem w lutym

Jeśli nie będzie „szerszego ukraińskiego kontrataku” i odblokowania dróg zaopatrzeniowych (a moim zdaniem nie będzie), to należy się liczyć z upadkiem Bachmutu w kolejnych tygodniach. Przy czym Rosjanie nie będą raczej się spieszyć z okrążeniem miasta.

Sytuacja, w której do Bachmutu prowadzi już tylko jedna droga zaopatrzeniowa premiuje bowiem stronę rosyjską. Rosjanie zamiast rzucać
@JanLaguna: Powiem tak. Gość ci tam sugeruje, że Girkin ma rację i dużo wie. Możliwe, że wie ale na pewno nie mówi tego na antenie. Girkin to rosyjski twór który na powtarzać co góra chce. Każdy żołnierz czy rodzina żołnierza ma zostawić żal do państwa u niego.

To nie żadne źródło informacji tylko przedstawienia mające na celu zebrać niezadowolonych w jednym miejscu.
za to uznawanie przez wysmr0dków każdej wypowiedzi załużnego albo Budanowa za prawdę objawioną jest ok xD. I wiara w podawane przez ukraincow steaty na poziomie kilkunastu k od początku wojny też jest ok xD.


@marcinpodlas8: Nikt poważny nie traktuje liczb podawanych przez strony konfliktu za rzetelne i nikt myślący nie traktuje wypowiedzi Budanowa jak zweryfikowanych niezależnych informacji, bo wywiad wojskowy to nie agencja prasowa i nie jest jego zadaniem takich udzielać.
Rosjanie zamiast rzucać się na Bachmut, będą pewnie próbowali zyskać kontrolę ogniową nad trasą O-0506, aby zadać stronie ukraińskiej jak najwyższe straty.


@JanLaguna: No tak, ale dzisiaj napisałeś:

5. Ukraińcy przygotowują się do kontrofensywy. W tym celu formują trzy korpusy armijne.


Zatem są tylko dwa wytłumaczenia aby pogodzić te dwa punkty. Pierwsze to takie, że nawet jeśli straty są podobne to skala walk nie jest jakoś makabrycznie duża. Drugie - Ukraińcy
@arkan997: Pkt 5 to jest zacytowany wniosek Konrada Muzyki, On odnosi się (a przynajmniej ja tak go rozumiem) do sytuacji na całym froncie a nie do sytuacji pod Bachmutem.

Ja natomiast pisałem o nikłych szansach skontrowania Rosjan pod samym Bachmutem i odblokowania skrzydeł obrony miasta.

Tutaj nie ma nic sprzecznego.
@JanLaguna: Girkin w sumie nie lubi się z Wagnerem w styczniu pewnego dnia już zmęczony tymi ciągłymi głupimi akcjami Prigożyna napisał mu, żeby się nie wygłupiał, wziął za robotę i odłożył politykę na bok... No i zaczęła się w odwecie nagonka napędzana przez media Prigożyna na wąsacza, za to, że nie walczy, że uciekł z Donbasu jak tchórz, że dupa z niego a nie dowódca i takie tam.
@JanLaguna: o tym, że trzymanie Bachmutu jest nieopłacalne dla UA już czytałem z wielu źródeł. zastanawia mnie dlaczego Zelensky, aż tak chce trzymać to miasto. Uważa, że PRowo coś to zmieni? Ponoć za Bachmutem, a przed Kramatorskiem czy Słowiańskiem są kolejne linie obrony, więc niekoniecznie RU od razu tam wjadą.
Zniszczą te miasta - co niby jest argumentem, że lepiej się bić w Bachmucie - jak Kramatorsk/Słowiańsk?! Trudno, niech nawet znikną
1. Bitwa o Bachmut w znacznym stopniu przetrzebia jednostki ukraińskie, natomiast wpływ na jednostki rosyjskie jest znikomy. Stosunek strat w ostatnim miesiącu to 1:1/1:2


2. W ostatnim tygodniu stosunek w ostrzale artyleryjskim w Bachmucie to 1:5 na korzyść Rosjan. Na innych odcinkach frontu stosunek ten jest jednak bardziej wyrównany.


@JanLaguna: normalnie tak bylo xDDDD
3. Rosjanie i Ukraińcy coraz bardziej skupiają się na prowadzeniu operacji w stylu sowieckim. Zdają się nie doceniać elastyczności i decentralizacji dowodzenia.


@JanLaguna: To jest jakaś kompletna bzdura.
Przecież walki w mieście głównie opierają się na walkach ulicznych piechoty a nie czołgów, tam nie ma miejsca na centralizacje z obu stron dlatego puścili tam wagnerów. :D
Poza tym dochodzą przecież straty rosyjskie w wyspecjalizowanym sprzęcie walki elektrownicznej, komunikacji, OPL, systemów artyleryjskich