Wpis z mikrobloga

Śledzę codziennie newsy związane z #ai i #chatgpt i wg mnie niedługo programiści 15k spadną z rowerka. Podobnie jak twórcy stron internetowych i graficy. W dłuższej perspektywie pewnie lekarze, prawnicy. Jeśli w swoim zawodzie nie będziesz w samej topce, a twoja praca nie jest na tyle wyspecjalizowana i kreatywna, by nie sprowadzić jej do pewnego schematu - wypadasz z gry. Tak to niestety widzę. I żeby nie było, mówię też o sobie.

Bardziej optymistyczna wizja jest taka, że AI po prostu zwiększy wydajność w niektórych branżach - czyli firmy zamiast ciąć etaty, przekwalifikują ludzi do produkcji usług i towarów z wykorzystaniem AI, co przyspieszy cały proces. Zastanawia mnie tylko, czy rynek wchłonie taką ilość produkowanych usług, towarów, rozwiązań itd., bo jeśli osoba bez wykształcenia będzie w stanie w godzinę zaprogramować sobie dowolnie wymyśloną apkę - to jak będzie wyglądał rynek takich usług, czy ktokolwiek w ogóle będzie chciał korzystać z gotowych apek, skoro będzie mógł sobie zaprojektować swoją?

Raczej widziałabym tu szansę dla firm, które odpowiednio szybko stworzą proste, intuicyjne aplikacje AI z przejrzystym interfejsem do „programowania” własnych narzędzi ułatwiających codzienne życie albo rozwijania kreatywności. Czyli np. taki program AI dla rodziców do tworzenia własnych osobistych książeczek dla dzieci, w których rodzice będą mogli sobie „programować” treść takiej książki, bohaterów, ich przygody czy realia życiowe podobne do tych, w których żyje ich dziecko. Albo apka do tworzenia swoich filmów i seriali - będzie jedno wielkie narzędzie, tak jak dziś np TikTok, które umożliwi stworzenie od zera swojego filmu. Powstanie „społeczność” twórców takich filmów AI. Ludzie będą tam wchodzić tak jak dziś na Netflix i ogladac to, co najbardziej im się podoba. Powstanie ranking najlepszych „filmowców AI” - tak jak dziś mamy ranking top filmów na Netflix. To będą tacy influ w świecie kina AI. Właściwie prawdziwe kręcenie filmów odejdzie do historii, bo na zawołanie będziesz miał do wyboru postaci dowolnych aktorów, scenerie, efekty specjalne itp.

Teraz już puszczam wodze fantazji, ale patrząc na to, co się dzieje, takie mam przemyślenia. A wy jak sądzicie, jakie zawody się „uchowają” podczas rewolucji AI? W sumie to zaczynam się zastanawiać jak planować swoją przyszłość i czy mogę mieć jakiś plan B xD #technologia
kociooka - Śledzę codziennie newsy związane z #ai i #chatgpt i wg mnie niedługo progr...

źródło: D62EE0DC-3E4A-4565-B315-ADD4283A52AF

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kociooka:
Biorąc pod uwagę że to debilne rzekome "AI" nie umie nawet poprawnie przetłumaczyć tekstu z niemieckiego na polski to miną jeszcze dziesięciolecia zanim kogokolwiek zastąpi.
  • Odpowiedz
@kociooka: A po co ludzie maja robic filmy za pomoca AI skoro AI samo je zrobi? Wysra z siebie tysiac filmow i zobaczy co sie ludziom podoba. Potem na podstawie tego co sie im podoba znowu wysra z siebie tysiac i z kazda iteracja filmy beda coraz lepsze. Co ten czlowiek mialby tu robic? Do tego moze tworzyc filmy "prywatne" idealne pod gust konkretnego widza.
  • Odpowiedz
@kociooka: Ja miałem rozkminę że AI przejmie sądownictwo, wystarczy nauczyć program prawa karnego i cywilnego, następnie nauczyć schematu rozstrzygania rozpraw a potem nakarmić go wyrokami z poprzednich setek tysięcy spraw i cyk sędziowie i adwokaci nie są potrzebni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@EndThis: Czemu niestety, technologia jest po to żeby łatwiej się żyło ludziom, przecież to nie będzie tak że roboty i AI weźmie ludziom pracę i wszyscy nie będą mieli z czego żyć i wylądują w jakiś slumsach xD
  • Odpowiedz
@kociooka: Apke w godzinne :) Chyba kurde kalkulator do liczenia 2 + 2 . Nie jesteś świadomy skali zawiłości niektórych zagadnień. Programowanie to nie tylko klepanie kodu. To tez wymyślenie reguł i działania pewnych procesów, czasami bardzo zawiłych. Myślę ze będzie przez następne 2-6 lat mnóstwo pracy dla programistów . Firmy będą chciały dostosować swoje skostniałem procesy do nowych możliwości . To nie będzie easy proces i będzie wymagał dużej
  • Odpowiedz
@EndThis: Sra. Kilka dni temu testowałem chatgpt na zwykłym tekscie i kompletnie zmyślił jego tłumaczenie. Jakoś jestem spokojny o rozwój tego AI, przy takich efektach na obecny moment.
A filmiczki to sobie sam oglądaj. Nie interesuje mnie marnowanie czasu na peany pochwalne, gdy efekty mogę sprawdzić w praktyce z kilkanaście sekund.
  • Odpowiedz
@EndThis: Bo nie będę oglądać jakiejś korpopropagandowej sraki którą mi linkujesz? xD xD xD. Uważaj bo się przejmę twoją opinią na swój temat xD
  • Odpowiedz
@kociooka: zależy. czytam sobie o tym plus rozmawiam ze znajomymi z branży i myślę, że ciężko przewidzieć jak dokładnie to się skończy.
Czy naprawdę tak szybko znikną niektóre zawody i nie pojawią się żadne nowe. Albo czy może produktywność i wydajność nie wzrośnie tak, że sama ekonomia strasznie się rozpędzi tworząc mnóstwo nowych projektów i miejsc pracy.

Na początku byłem nastawiony podobnie do ciebie, że zaraz to wywali większość zawodów, ale im więcej czytam to właśnie przynajmniej kolejne lata to znaczny wzrost produktywności przeciętnego pracownika i zmiana stanowisk na pracownik + "asystent" AI. Do tego pewnie wyższy próg wejścia dla nowych pracowników na rynku. To co dalej to już nie będę zgadywał.

To w ogóle nie jest nowy temat. Jak ktoś siedział w temacie to masz artykuły z 2018 roku gdzie rozważane są skutki dojścia do bardzo samodzielnego AI które będzie nas wspierało w każdym elemencie życia. Szacowane to było na 2030 i jeśli chodzi o wdrażanie tej technologii i na poziomie o jakim mówili to moim zdaniem pomylili się może o
  • Odpowiedz
@Kantar jesli firmy zauwaza przy tym oszczednosc pieniedzy, a trzeba byc totalnym ignorantem, zeby nie zauwazyc tego, ze to narzedzie naprawde to umozliwia, to beda zwalniac ludzi albo redukowac np. zamiast 30 osob w pracy typowo biurowej wystarczy 20. Im mniej ludzi tym tez sie lepiej pracuje.

zawody typowo fizyczne w sumie moga wrocic do "łask" bo je ciezko bedzie zautomatyzowac w ciagu kilku lat
  • Odpowiedz
@Volantie: Duza szansa że zostanie taki sam zespół ale po prostu bardzo produktywny. Tak jak teraz czas na pewne zmiany to np 2 dni to firma wprowadzi nowe wymagania żeby requesty klientów procesować w 1 dzień. Albo doda kolejny obowiązek który poprawi obsługę klienta poprzez pro aktywne cleanupy na kontach itd

Im więcej czytam przewidywań z teraz i z przeszłości tym bardziej widzę ile w tym zgadywania. Tak naprawdę dowiemy
  • Odpowiedz
@kociooka: potencjał jest spory, nadal czekam na asystenta Ai który będzie za mnie ogarniał sprawy jak umawianie wizyty do lekarza,katalogowanie maili, ogarnianie księgowej i dokumentów, płacenie rachunków itd.
  • Odpowiedz
@kociooka: Czemu się boisz? To dobrze że roboty za nas będą pracować. Zawsze te same problemy "Zakażmy samochodów bo stajnie zbankrutują!"
  • Odpowiedz
potem nakarmić go wyrokami z poprzednich setek tysięcy spraw i cyk sędziowie i adwokaci nie są potrzebni ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@6aesthetic9: tylko czarni (i ludzie ze złych osiedli) dostają nieco cięższe wyroki, bo takie dane model miał na wejściu i takiej zależności się nauczył.
Amerykanie tego próbowali, nie wyszło (jest opisane w książce „Broń matematycznej zagłady”).
  • Odpowiedz