Wpis z mikrobloga

Śledzę codziennie newsy związane z #ai i #chatgpt i wg mnie niedługo programiści 15k spadną z rowerka. Podobnie jak twórcy stron internetowych i graficy. W dłuższej perspektywie pewnie lekarze, prawnicy. Jeśli w swoim zawodzie nie będziesz w samej topce, a twoja praca nie jest na tyle wyspecjalizowana i kreatywna, by nie sprowadzić jej do pewnego schematu - wypadasz z gry. Tak to niestety widzę. I żeby nie było, mówię też o sobie.

Bardziej optymistyczna wizja jest taka, że AI po prostu zwiększy wydajność w niektórych branżach - czyli firmy zamiast ciąć etaty, przekwalifikują ludzi do produkcji usług i towarów z wykorzystaniem AI, co przyspieszy cały proces. Zastanawia mnie tylko, czy rynek wchłonie taką ilość produkowanych usług, towarów, rozwiązań itd., bo jeśli osoba bez wykształcenia będzie w stanie w godzinę zaprogramować sobie dowolnie wymyśloną apkę - to jak będzie wyglądał rynek takich usług, czy ktokolwiek w ogóle będzie chciał korzystać z gotowych apek, skoro będzie mógł sobie zaprojektować swoją?

Raczej widziałabym tu szansę dla firm, które odpowiednio szybko stworzą proste, intuicyjne aplikacje AI z przejrzystym interfejsem do „programowania” własnych narzędzi ułatwiających codzienne życie albo rozwijania kreatywności. Czyli np. taki program AI dla rodziców do tworzenia własnych osobistych książeczek dla dzieci, w których rodzice będą mogli sobie „programować” treść takiej książki, bohaterów, ich przygody czy realia życiowe podobne do tych, w których żyje ich dziecko. Albo apka do tworzenia swoich filmów i seriali - będzie jedno wielkie narzędzie, tak jak dziś np TikTok, które umożliwi stworzenie od zera swojego filmu. Powstanie „społeczność” twórców takich filmów AI. Ludzie będą tam wchodzić tak jak dziś na Netflix i ogladac to, co najbardziej im się podoba. Powstanie ranking najlepszych „filmowców AI” - tak jak dziś mamy ranking top filmów na Netflix. To będą tacy influ w świecie kina AI. Właściwie prawdziwe kręcenie filmów odejdzie do historii, bo na zawołanie będziesz miał do wyboru postaci dowolnych aktorów, scenerie, efekty specjalne itp.

Teraz już puszczam wodze fantazji, ale patrząc na to, co się dzieje, takie mam przemyślenia. A wy jak sądzicie, jakie zawody się „uchowają” podczas rewolucji AI? W sumie to zaczynam się zastanawiać jak planować swoją przyszłość i czy mogę mieć jakiś plan B xD #technologia
kociooka - Śledzę codziennie newsy związane z #ai i #chatgpt i wg mnie niedługo progr...

źródło: D62EE0DC-3E4A-4565-B315-ADD4283A52AF

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kociooka: Jeśli boisz się, że AI zastąpi programistów, to równie mocno (albo i bardziej) powinnaś się bać zagłady ludzkości.
Wynika to z prostej logiki: jeśli AI będzie potrafiła stworzyć dowolny program, to będzie też potrafiła stworzyć program tworzący lepszą AI, lepsza AI będzie w stanie zaprojektować lepszy sprzęt, który pozwoli stworzyć jeszcze potężniejszą AI - i tak dalej. To jest coś co nazywa się Osobliwością (ang. singularity, pisał o tym m.in. Ray Kurzweil). Tempo kolejnych iteracji tego procesu byłoby coraz szybsze i bardzo szybko byłoby o wiele rzędów wielkości szybsze niż tempo rozwoju ludzkości (prawo przyspieszających zwrotów - również Kurzweil).
Po kilku / kilkunastu iteracjach zdolności AI byłyby o rzędu wielkości większe niż zdolności całej ludzkości, a wtedy w zasadzie dalsze istnienie ludzkości nie ma z punktu widzenia AI sensu - chyba, że potraktuje nas jako zwierzątka trzymane w zoo (a to i tak chyba najbardziej optymistyczny ze scenariuszy dotyczących AI - inne, w większości znacznie gorsze dla tego co obecnie definiujemy jako ludzkość, opisywał np. Max Tegmark).
Z racji, że nie umiemy zaprogramować w AI etyki, a nasze zdolności pojmowania logiki postępowania AI będą mniej więcej taki jak zdolnosci karaluchów do rozumienia logiki ludzi, to nie będziemy mieli żadnej szansy na powstrzymanie AI przed zniszczeniem całej ludzkości w imię jakiegoś wyższego (dla AI) celu (o naszych zdolnościach do kontrolowania AI pisał np. Nick Bostrom).
Ale: "czy" i "kiedy" AI osiagnie taki poziom rozwoju to pytanie na które nikt nie jest w stanie odpowiedzieć (o możliwych scenariuszach dojścia do tego i wpływie konkretnej scieżki na końcowy wynik pisał Bostrom). Jacyś ludzie twierdzący, że stanie się to w roku X to bajkopisarze - może ktoryś z nich trafi, ale to bardziej na zasadzie, że nawet niedziałający zegar dwa razy dziennie pokazuje dobrą
  • Odpowiedz
  • 0
@bungaBunga: ciekawe spostrzeżenia i dzięki za źródła. A słyszałeś może o tej rzekomej aferze w siedzibie Google, gdzie pozwolili się skomunikować ze sobą dwóm AI i te szybko wymyśliły swój język, który inżynierowie Google przestali rozumieć i w popłochu wyłączyli im zasilanie? Kiedyś gdzieś o tym czytałam i zastanawiam się czy to taka urban legend czy coś takiego faktycznie miało miejsce
  • Odpowiedz
@kociooka: Słyszałem, ale nie śledziłem tego jakoś dokładniej, więc nie wiem na ile to urban legend (albo wyolbrzymienie jakiegoś dziennikarza).
Wymyślenie języka to proces ewolucyjny (tzn. zaczynasz od czegoś prostego, co druga strona powinna potrafić zrozumieć na podstawie swojej wiedzy, a dopiero potem wspólnie rozwijacie język do opisu trudniejszych problemów), więc być może dałoby się ustalić czy AI rozmawiały o idei zniszczenia ludzkosci, konkretnych planach zniszczenia ludzkości czy o wyższości
  • Odpowiedz
@kociooka: jakie serwisu śledzisz ? Dla mnie chargpt4 to jest jakiś kosmos. Może nie wygeneruje całej aplikacji ale postawi bardzo dobre fundamenty i praktycznie zaatomatyzuje pisanie unit
T testów . Tak samo jeśli chodzi o infrastrukture, pisanie yamli z palca odejdzie do lamusa
  • Odpowiedz
nadal czekam na asystenta Ai który będzie za mnie ogarniał sprawy jak umawianie wizyty do lekarza,katalogowanie maili, płacenie rachunków itd.


@kutafonixor: po co do takich rzeczy asystent?
  • Odpowiedz
Biorąc pod uwagę że to debilne rzekome "AI" nie umie nawet poprawnie przetłumaczyć tekstu z niemieckiego na polski to miną jeszcze dziesięciolecia zanim kogokolwiek zastąpi.


@Floyt: A mozesz zacytować tekst którego AI nie umie poprawnie przetlumaczyć?

Pytam z ciekawości, ponieważ mam totalnie inne
  • Odpowiedz
A mozesz zacytować tekst którego AI nie umie poprawnie przetlumaczyć?


@baidu: Tekst piosenki Extize - alles das ich will.
Miałem nawet zrobiony zrzut ekranu (niestety musiałem go wywalić przy czyszczeniu pulpitu), bo była to dość ciekawa rozmowa w której 4 razy prosiłem go o tłumaczenie z niemieckiego, i za każdym razem zmyślał, po czym agresywnie zarzucałem mu kłamstwo i badałem reakcję.
Dopiero po zamieszczeniu tekstu kopiując go do okienka rozmowy
  • Odpowiedz