Wpis z mikrobloga

Co myślicie o elektrozaworze sterowanym zdalnie i ukrytym w ścianie, by pilotem odcinać dla zabawy prąd w mieszkaniu? Czy upierdliwy lokator jest w stanie w jakiś sposób uchronić się przed czymś takim? Wydaje mi się, że żaden przeciętny elektryk ani dostawca energii nie będzie w stanie czegoś takiego zlokalizować po zwykłych oględzinach. Zastanawia mnie, jakie są kruczki w tym pomyśle.

#nieruchomosci #elektryka
  • 108
  • Odpowiedz
@karski: ja mam w skrzynce 3 urzadzonka sonoff na 3 liniach. znaczy z bezpiecznika idzie kabel do urzadzenia a pozniej dalej na dom
uzywam tego jako miernika pradu a takze zautomatyzowanego wlaczania i wylaczania niektorych linii
np mam podpiete gniazkdo na ewnatrz domu z ktorego laduje hybryde (zwykle gniazdko)
jak wyjezdzam, wylaczam je z telefonu i tyle
moze tez byc gdzies ukryte oczywiscie
ale zeby zrobic tak na cale mieszkanie to
  • Odpowiedz
  • 0
@RuchaczSpychacz: bardzo słuszna uwaga, ale to jest do obejścia (hotspot z telefonu jak już ktoś wspomniał)
@wykopowy_brukselek ktoś już wrzucił te małe moduły i zajmują bardzo mało miejsca, kwestia znalezienia odpowiedniego miejsca by nie było to tak łatwo znaleźć
  • Odpowiedz
Wydaje mi się, że żaden przeciętny elektryk ani dostawca energii nie będzie w stanie czegoś takiego zlokalizować po zwykłych oględzinach


@karski: to jest święta prawda - wydaje Ci się ( ͡º ͜ʖ͡º)

  • Odpowiedz
Co myślicie o elektrozaworze sterowanym zdalnie i ukrytym w ścianie, by pilotem odcinać dla zabawy prąd w mieszkaniu?


@karski: Ważne, co prawo myśli

Właściciel mieszkania, często decyduje się na odcięcie mediów (wyłączenie prądu, ogrzewania, wody), ponieważ najemca nie płaci czynszu i chce, żeby ten opuścił mieszkanie. Od 7 stycznia 2016 roku odcięcie mediów jest przestępstwem w myśl art. 191 § 1a kodeksu karnego.


Do tego po czymś takim twój lokal może
  • Odpowiedz
taki przełącznik jest mały


@SynMichaua: i może sterować co najwyżej oświetleniem, nie zasilaniem na całe mieszkanie.

@karski tenże przełącznik plus stycznik musiałby być. Z tym "ale", że stycznik w stanie włączonym też żre prąd, grzeje się i może się zepsuć, więc musi być do niego zostawiony dostęp. Pomysł z wywalaniem za pomocą przekaźnika "wifi" wyłącznika RCD jest lepszy.
  • Odpowiedz
  • 0
@matabora: czego będzie szukał elektryk w mieszkaniu, w którym wszystko działa? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@aegispolis oczywiście, jeżeli się to w jakiś sposób udowodni. Równie dobrze uciążliwy lokator może coś takiego zrobić w mieszkaniu, by sprobowac mnie udupić
  • Odpowiedz
@karski: Nie popieram pomysłu, ale skoro musisz to twoja sprawa. W razie czego ty ryzykujesz. No ale jeśli masz lokatorów którzy nie chcą się wyprowadzić i prawo jest tak skonstruowane i nie możesz się ich pozbyć, to wówczas trzeba sobie radzić. Nie popieram i przede wszystkim nie chwaliłbym się tym publicznie
  • Odpowiedz
@karski: pomijając kwestię prawne, gdzie imo nic nie jest po twojej stronie (chyba że zatrudnisz prawnika, który tak skonstruuje umowę, plus wynajmiesz mieszkanie "firmie"), to dochodzi moralność. nie, nie w kwestii odcięcia madki p0lki od prądu, tylko co w przypadku awarii?
  • Odpowiedz