Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci
Miałem dziś okazję posłuchać prof. Mariana Nogę (wykładowcę akademickiego, byłego członka RPP). W trakcie szkolenia padło kilka pytań około nieruchomościowych. I z tego co zapamiętałem na gorąco:
SPADNIE - może jeszcze w tym roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak ktoś chce inwestować lub oszczędzać to OBECNIE najlepiej w obligacje indeksowane inflacją.
Zakup mieszkania jako inwestycja pod wynajem nie jest zły, wedle jakichś tam praw po 100 miesiącach beton staje się złotem (tj. spłaca się inwestycja, a później już tylko czysty zysk).
Kredyty hipoteczne 9% tak jak u nas obecnie to nieporozumienie, przeczy idei kredytu hipotecznego. W UE średnia to 2% i tak powinno być wreszcie u nas.
Podatku katastralnego nie będzie, bo to wsparłoby samorządy (prof. dodał, że najwcześniej nastanie to po zmianie władzy).
  • 5
@bdg-bro: Mnie to ciekawi jak pan profesor umotywował ten spadek cen mieszkań serio. Jak ktoś sensownie gada to warto go posłuchać. No chyba że mówi o spadkach realnych, te już mamy od jakiegoś czasu. Sądząc po radzie inwestycyjnej pana profesora, to zakłada on wysoką inflację w przyszłym roku w Polsce i spadek wskaźników ekonomicznych. W tej kwestii jest raczej w mniejszości, choć oczywiscie moze być róźnie i sam też biorę na
@Dusk_Forest77: to była konferencja o rynku budowlanym, tak przy okazji wartość sektora mieszkaniowego jest tylko częścią całego rynku budowlanego. Zagadnienia które przywołałem padły przy okazji, a postanowiłem je tutaj umieścić na elitarnym tagu( ͡° ͜ʖ ͡°)
Odnośnie spadków Prof. odpowiedział twierdząco na pytanie czy ceny nieruchomości spadną i w jednym zdaniu dodał, że może jeszcze w tym roku. Sam już dopowiadam, że wynika to być może z
@bdg-bro: ciekawe. W sumie to może coś być na rzeczy, w USA coś się zaczęło sypać, dzisiaj 2 banki zbankrutowały. Jak wszędzie na świecie będzie krucho, to przecież w Polsce nagle nie będzie cudownie :P

W USA i w Europie ma być recesja, także cudów w Polsce nie będzie (eksport też podupadnie, bo nie będzie takiego popytu zza granicy).