Wpis z mikrobloga

@wierchel: Tak może się stać jeżeli dojdzie do nieformalnej zmowy cenowej. Jak się przyzwyczaisz do pewnej stopy życia to potem nie chcesz go tracić. Więc firmy z jako taką marką będą sprzedawać w takich cenach jak kiedyś. Dopiero nowe firmy aby wbić na rynek będą pracować z niższym narzutem/marżą, ale to nie jest tak, że zrobisz taki warsztat w tydzień - musiałbyś przewidywać, że taka sytuacja się utrzyma przez rok dwa;
@Urajah jaka linia prosta!? Ty pamiętasz krzywą popytu i podaży? Weź mnie nie osłabiaj.

To jak szybko popyt i podaż się równoważą zależy od konkurencyjności danej branży. Im więcej podmiotów tym szybciej to się dzieje. No chyba nie powiesz mi, że na rynku dekarskim jest kilka firm. Jak nie zrobi pan Zdzisio w tej cenie to zrobi pan Henio co nie ma roboty od tygodnia.

Za to można zobaczyć jak szybko Orlen
@pastibox: jak ktoś ma oszczędności i pracował z innymi w ramach B2B lub płacił na czarno i zachował trochę oszczędności, a leasing lub jakiś kredyt wyjątkowo mocno go nie ciśnie, to stać takiego dekarza na chwilę przestoju lub wysoki % odrzucenia ofert, bo ma jeszcze dużo zakolejkowanje, co by czasem niższej ceny nie dać. Jak zobaczy, że jednak roboty nie ma, to zrewiduje swoje podejście.
jaka linia prosta!? Ty pamiętasz krzywą popytu i podaży? Weź mnie nie osłabiaj.


@Sarza01: W podręcznikach wprowadzających do ekonomii te krzywe są pokazywane często jako linie proste ( y = ax + b). Do tego się odnosiłem.

No chyba nie powiesz mi, że na rynku dekarskim jest kilka firm. Jak nie zrobi pan Zdzisio w tej cenie to zrobi pan Henio co nie ma roboty od tygodnia.


@Sarza01: Co do
@Urajah tak masz rację. W mojej książce było inaczej i inaczej to zapamiętałem. Teraz widzę, że przedstawiają to i tak i tak.

Generalnie zgadzam się ze wszystkim co piszesz w ostatnim poście.

Wiesz chodzi mi o to że konkurencyjność ma kluczowe znaczenie. Im więcej podmiotów tym prędzej znajdziesz niższa cenę i na odwrót. Monopol to z automatu ceny nierynkowe - z definicji - niema konkurencji cena jest ustala od górnie przez jeden
@wierchel: program "Wymiana pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska" może trochę pracy zapewnić. Ale spadku ceny nie. Bo skoro dostano dotacje to niech więcej zapłaco złodzieje rolnicy!
@Urajah: co za bzdury. Zmowę cenowa możesz robić jak masz 2-3 konkurentów, którzy trzymają całą okolicę ale nie przy firmach 1-2-3 osobowych. Nie wiem czy prowadziliscie kiedyś firmę ale normalne jest, że jak masz roboty pod korek to każdy telefon walisz cenę X2 żeby odrzucić klienta a jak się jednak zdecyduje to kombinujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak się zlecenia kończą to zaczynasz obdzwaniać odrzuconych klientów z
No chyba nie powiesz mi, że na rynku dekarskim jest kilka firm. Jak nie zrobi pan Zdzisio w tej cenie to zrobi pan Henio co nie ma roboty od tygodnia.


@Sarza01:

Akurat siedzę w branży dachowej. Widać zmiany na rynku, dachów sprzedaje się coraz mniej, ludzie czekają, patrząc co się wydarzy. Są zapytania ale brakuje finalizacji. Ale nadal się sprzedają.

A co do dekarzy, to póki co nadal jest tak, ze