Wpis z mikrobloga

Wydaje mi się, że znajdujemy się w wielkiej ciszy przed burzą i w najbliższych latach świat zmieni się mniej więcej tak jak przez ostatnie 2-3 dekady gdy od śmiesznych fan-blogów w Internecie przeszliśmy do sytuacji w której bez Internetu gospodarka momentalnie zostałaby zamrożona. Dostaliśmy chat GPT i w sumie mamy pomysły co z nim robić ale świat jest na razie oszołomiony i nic konkretnego się nie dzieje. Z drugiej strony OpenAI pracuje nad GPT-4, prawdopodobnie pierwszym podejściem do AGI i nowszym chatem który będzie w stanie prowadzić inferencję na bazie zdjęć i mowy oraz mieć dostęp do Internetu. Co więcej, ktoś już ich uprzedził i (prawdopodobnie na bazie API GPT-3) stworzył ChatSonic który już to potrafi - jako tako, ale wyszuka dane w Internecie i zrozumie głos. Do tego na GitHubie dostępny jest model GPT-NeoX który jest większy od chociażby GPT-3 Curie. Można go pobrać i lokalnie fine tuneować pod swoje potrzeby, dodać Whisper i ma się lokalnego bota z którym można normalnie rozmawiać i użyć go np. jako call-center. To samo można robić z modelami GPT-3 ale jedynie przez API i odpłatnie. Kwestią czasu jest wysyp tego pokroju aplikacji i nowych modeli na bazie starych oraz projektów Open Source jak GPT-NeoX. Tak więc zapowiadają się ciekawe czasy.
#sztucznainteligencja #technologia #programowanie #ekonomia #pracbaza
  • 8
Z drugiej strony OpenAI pracuje nad GPT-4, prawdopodobnie pierwszym podejściem do AGI i nowszym chatem który będzie w stanie prowadzić inferencję na bazie zdjęć i mowy oraz mieć dostęp do Internetu.


@Bejro: Ciekawe czym to będą zasilać, Google w parę lat zamieniło się w SEO-ściek https://news.ycombinator.com/item?id=35039360 ciekawe ile czasu zajmie rozkmina jak wstrzykiwać gównotreść do takich modeli. Coraz trudniej odróżnić reklamę od treści która nią nie jest. Już nawet nie ma
@Morf:
On nie będzie ci wciskał nachalnej reklamy lokalnego januszexu tylko tak pokieruje rozmową, że niepostrzeżenie wysprzęglisz się z odpowiednich danych jak w porządnej ankiecie. I mając kogoś tak dokładnie sprofilowanego zrobią marketingowo co chcą.
Ludzie będą traktować asystentów AI jak zaufanego przyjaciela czy spowiednika. To będzie pranie mózgu na niesamowitym poziomie.
On nie będzie ci wciskał nachalnej reklamy lokalnego januszexu tylko tak pokieruje rozmową, że niepostrzeżenie wysprzęglisz się z odpowiednich danych jak w porządnej ankiecie. I mając kogoś tak dokładnie sprofilowanego zrobią marketingowo co chcą.


@tos-1_buratino: I bez "asystentów AI" Google wie o mnie (i o znakomitej większości mieszkańców Ziemi) prawie wszystko, mail na Gmailu, przeglądarka Chrome, telefon Android, dokumenty na Drive, zdjęcia w Google Photos ciasteczka i skrypty na każdej stronie.
@Morf:
Ludzie będą rozmawiać z tymi asystentami jak z człowiekiem a nie z wyszukiwarką. Asystentowi ustawią na podstawie twojego profilu kampanię abyś kupił, nie wiem, toster.
I asystent rozłoży rozpracowanie ciebie pod tym kątem na kilkadziesiąt odpowiedzi. Czasem wtrąci pytanie "a co lubisz na śniadanie?", czasem wrzuci w jakimś kontekście zdanie o pysznym stopionym serze. Wszystko tak abyś nie zauważył tego ale są metody psychologiczne które mają udowodnione działanie statystyczne.
Na
Ludzie będą rozmawiać z tymi asystentami jak z człowiekiem a nie z wyszukiwarką. Asystentowi ustawią na podstawie twojego profilu kompanię abyś kupił, nie wiem, toster.


@tos-1_buratino: Ale już teraz mają twoje wszystkie rozmowy ze znajomymi które prowadzisz przez internet i jak któremu napiszesz o smacznych tostach to dostaniesz reklame tostera. Analogicznie z mikrofonem w telefonie który złapie rozmowe live.

I asystent rozłoży rozpracowanie ciebie pod tym kątem na kilkadziesiąt odpowiedzi. Czasem
Ja tam czekam aż w końcu powstaną chipy specjalnie pod Ai i będzie można hostowac je u siebie, coś na zasadzie prywatnego asystenta. Wkładasz płytkę z akceleratorem Ai do automatyki domowej i ogarnia co chcesz. Nie trzeba #!$%@? się z klepaniem automatyzacji w node red tylko sam rozkminia rutyny usera i generuje automatyzacje. Dodatkowo mógłby ogarniac moje sprawy, no złożyć reklamację w sklepie, umówić fryzjera itd. Pewnie za kilka lat to będzie