Wpis z mikrobloga

Kontrowersyjny pomnik upamiętniający ofiary rzezi wołyńskiej jednak stanie na Podkarpaciu. Jak czytamy na stronie Komitetu Budowy Pomnika - dzień uroczystości odsłonięcia zostanie uzgodniony ze środowiskami kresowymi. Biorąc pod uwagę, że postępujemy zgodnie z procedurami, nie ma formalnej możliwości zablokowania budowy - czutamy w komunikqcie komitetu.
14-metrowy pomnik przedstawia orła z wpisanym w niego krzyżem - w centralnym punkcie dziecko nabite na tryzub. Są też inne drastyczne elementy - głowy nabite na sztachety. Jego autorem jest nieżyjący już rzeźbiarz Andrzej Piotr Pityński, pochodzący z Ulanowa nad Sanem.

#rzeszow #ukraina #wojna #wolyn #historia #pomnik #ludobojstwo #bandera #rosja #onuce
Pobierz
źródło: FB_IMG_1677960992512
  • 38
@Samuraj_ze_Spychowa: Niech stawiają. Myślę też, że wersja choć drastyczna to jednocześnie dosadna i ma trafiać do ludzi. Jeżeli zdjęcia pomnika trafią na zagraniczne strony to raczej wyjdzie to nam tylko na plus, bo mimo przeszłości nie odwróciliśmy się od ludzi zza wschodniej granicy.
Btw, pewnie postawią to na Placu Wolności, w miejscu tego tam postkomunistycznego.
@Samuraj_ze_Spychowa: Szkoda, że jednak go postawią, ten pomnik jest zwyczajnie kiepski. Robi podobne wrażenie co materiały od "prolife" przedstawiające płody, czyli usilnie próbuje grać na emocjach przez swoją formę.

Zanim ktoś się zesra, że "fajnopolak, ile hrywien za wpis" - nie mam nic przeciwko samemu pomnikowi upamiętniającego ofiary z Wołynia. Po prostu ten konkretny jest szkaradny.
Się pozmieniało w główkach ludziom przez rok xD Albo raczej ktoś pozmieniał.


@WillyJamess: Przeciez sprawa tego pomnika się ciągnie juz ładnych pare lat i odrzucany był wszędzie na długo przed wojną.

Coś ci ten rok namieszał w głowie, co? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@aegispolis: Raczej o Wykopkach mówiłem, bo tutaj jeszcze chwilę przed wojną była beka z Ukraińców, memy z gąbkami, sef nie ksycy, a za przypominaniem Wołynia na wszelkie sposoby było 90% Wykopu. Teraz tylko ktoś wzrok podniesie, to jest onucą xD Szczerze, nie wierzę, żeby to się stało naturalnie i żeby aż tak ludziom się poprzestawiało w głowach samo z siebie, bo nawet Wykopki nie są aż tak durne. Wystarczy dla kontrastu
To chyba najbardziej kiczowaty pomnik w wykonaniu Pityńskiego. Zawsze mam ubaw z tego krzyża trzymanego przez ojca rodziny, tak jakbym nie zauważył tego wycięcia w kształcie krzyża poniżej orła. Też bym tego szkaradztwa nie chciał u siebie. Można nadal być dość dosłownym i zrobić to lepiej.