Wpis z mikrobloga

Chcę nauczyć się pisać neutralnie płciowo, tzn nie chodzi mi o te językowe potworki "zrobiłOm", "zrobiłXm" tylko np. zamiast "zrobiłAm" - "udało mi się zrobić", albo przez użycie strony biernej "podlałAm kwiaty" - "kwiaty zostały przeze mnie podlane", czy przez zamianę podmiotu w zdaniu tak, żeby zachowało ogólny sens np. zamiast "wczoraj byłAm na spacerze z psem" - "pies towarzyszył mi na wczorajszym spacerze" itd.

Szukam podobnie pisanych tekstów, żeby oczytać się z taką konstrukcją zdań, ale jedyne co znajduję to to, jak zwracać się do osób niebinarnych, a nie chodzi mi o zwroty w drugiej czy trzeciej osobie, tylko w pierwszej. Chcę umieć tak pisać, żeby nie zdradzać swojej płci, a nie dlatego żeby nie urazić zmisgenderowaniem jakieś osobo niebinarno xD

Kojarzycie #ksiazki w których nie wiadomo jakiej płci jest pierwszoosobowy narrator (i opisuje akcję w czasie przeszłym), albo jakieś opowiadania/blogi gdzie ktoś pisze w taki bezpłciowy sposób? Nawet nie wiem jak tego szukać ;_;

#jezykpolski #polonistyka #literatura #heheszki memek dla zasięgu
Lenalee - Chcę nauczyć się pisać neutralnie płciowo, tzn nie chodzi mi o te językowe ...

źródło: FXfgSYH3OdqdXbe1

Pobierz
  • 20
@Matpiotr: Nie, to przez korniki... Literówka Ci się wkradła. "i" trzeba usunąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

szkoda że mało takich wątków na wykopku


@Oo-oO: Nooo... Szkooda ()
@Lenalee:
Nie przypominam sobie takie tekstu z kanonu, ani niczego, co przerabiałem bądź czytałem. Jednak była specjalność obok - gender studies. W końcu zajmują się płcią kulturową w tekstach. U nich trzeba by pogrzebać.

Z pewnością możesz nauczyć się tak pisać, gorzej byłoby z mówieniem. Gdybym miał czas, sam mógłbym ci dla przykładu spróbować pozbawić jakiś tekst płci. Właściwie to tak możesz ćwiczyć - weź jakąś nowele i ją przerób.
gender studies


@Lecerdian: Dobry trop, ale oni na siłę wciskają czasowniki w rodzaju nijakim, a to okropnie głupio brzmi xD Techniki Hejwowskiego o których pisał @zbiczek trochę mi rozjaśniły i to wcale nie jest takie trudne - oczywiście w pisaniu, bo jednak trzeba się chwilę zastanowić jak skonstruować zdanie (ale nie zależy mi na mówieniu, bo i tak po głosie zdradziłabym swoją płeć ^^')