Wpis z mikrobloga

@Klopsztanga: @crespo: @djtartini1: Przecież bonbon to z francuskiego jest, żaden z was nie ma racji w tym temacie.

Na resztę dyskusji średnio mi się chce reagować, ale nadal Śląsk ma drugie PKB za Warszawa w Polsce, nie ma co robić jakiś turbo biedaków ze Śląska, niskie bezrobocie, zakłady przemysłowe przestały być tak istotne w gospodarce jak niegdyś i 70-80% PKB to usługi. Kiedyś jarały mnie tematy autonomii itp. ale
Sama kwestia odłączenia śląska od polski historycznie miała sens, gdyż Śląsk po II wojnie światowej produkował najwięcej PKB dla Polski, taka nasza lokalna Bawaria.


Teraz to nikt rozsądny nie myśli o odłączeniu od Polski. Tylko w formie heheszkow, tak samo jak śląsk domaga się dostępu do morza.


@Klopsztanga: czyli jak trzeba było się dokładać do to "oj my to chcemy być samodzielni" ale jak już hajs płynie do was to nagle
@Klopsztanga: czyli jak trzeba było się dokładać do to "oj my to chcemy być samodzielni" ale jak już hajs płynie do was to nagle nikt już o odłączeniu nie myśli xd


@WhiskeyIHaze: raczej: dopóki byliśmy bogaci i samowystarczalni to tak, ale po tym jak zniszczono nam przemysł, zabrano nam całą kasę która była przeznaczona na modernizację przemysłu by łatać luki w budżecie, to nie.
dopóki byliśmy bogaci i samowystarczalni to tak


@Klopsztanga: w jaki sposób samowystarczalni? bo z tego co mi wiadomo to na śląsku zbytnio pól uprawnych nie ma.

ale po tym jak zniszczono nam przemysł,


@Klopsztanga: kto to zrobił? bo za komuny to tam raczej budowano niż niszczono. a podczas prywatyzacji kradziono wszędzie, nie tylko na śląsku.

zabrano nam całą kasę


@Klopsztanga: to śląsk dysponował jakąś kasą? czy masz na myśli
Tak, Śląsk przejął niemieckie słówka jak Bonbon od Lwowiaków xD Tak było xD

Wielkie zdziwko było gdy niby te ichniejsze "Lowowskie" słowa to tak naprawde były śląskie.

Np. w Lwowie bombon oznacza to samo co na śląsku - cukierek.

bonbon to cukierek po niemiecku,


@Klopsztanga: @crespo: @djtartini1: ale Panowie, bonbon to nie żadne niemieckie słówko tylko galicyzm. Bonbon w samym języku niemieckim to zapożyczenie z francuskiego. Natomiast samo słówko
@WhiskeyIHaze: Poczytaj historie zamiast gadać takie głupoty. Nie na darmo Churchil powiedział ze dawać Polsce Śląsk to jak ofiarować małpie złoty zegarek. Śląsk był zagłębiem przemysłu, dostarczycielem węgla i stali które zniszczona po zaborach i wojnie Polska nie była wstanie skonsumować.
@pragma_once: a co ma piernik do wiatraka? czy ja twierdzę, że tam nie było węgla? Twierdzę, że niebyło wielkich fabryk i miast bo uwaga: wojna była i wszystko #!$%@?.
Więc pytam: Gdyby nie do Polski to gdzie? Bo jeśli uważasz, że ktoś by pozwolił im działać jako samodzielny byt to się grubo mylisz bo by im się pół europy #!$%@?ło.
Co do tego ze wojna #!$%@? coś na Śląsku to bzdura bo na tych terenach nie było działań wojennych. Co do gdzie, były tylko dwie opcje, Polska albo Niemcy. Tak jak pisałem, ekonomicznie po przyłączeniu do polski zaczął się powolny upadek przemysłu z powodu niemorznosci wykorzystania takiej ilości wegla i stali.
@djtartini1: @Klopsztanga Najwięcej przesiedleńców na Śląsk było z centralnej Polski. Z okolic Częstochowy i Łodzi. Stanowili oni ok. 3/5, resztę kresowiacy. Nigdy Śląsk nie dogonił poziomem zaludnienia okresu przedwojennego. Nie tylko dlatego, że zabrakło ludzi, ale zmienił się również świat. Np. wraz z mechanizacją rolnictwa upadł sens istenienia wielu górskich wiosek w Sudetach.
w jaki sposób samowystarczalni? bo z tego co mi wiadomo to na śląsku zbytnio pól uprawnych nie ma.


@WhiskeyIHaze: Źle ci wiadomo. Otwórz chociaż zdjęcia satelitarne. Nie wiem czy mówicie o Górnym Śląsku, czy Śląsku, ale nawet na ten pierwszy był kiedyś zapleczem rolniczym dla Dolnego Śląska, gdzie większość upraw przeznaczona była pod sukiennictwo. Później role się odwróciły wraz z większą migracją w kierunku Górnego Śląską, ale nadal cała zachodnia i
kto to zrobił? bo za komuny to tam raczej budowano niż niszczono. a podczas prywatyzacji kradziono wszędzie, nie tylko na śląsku.

to śląsk dysponował jakąś kasą? czy masz na myśli - zorganizowano przemysł a potem zyski z niego, zamiast dalej ładować w przestarzały przemysł, to poszły do budżetu na spłatę pożyczek zaciągniętych, żeby ten przemysł zorganizować?


@WhiskeyIHaze: Dla ciebie historia Śląską kończy się w XIV w., a zaczyna w 1945 r.